Referandum Üzerine (1987)

Orhan Yalçın Gültekin

a) Referandum, sadece gerici klikler açısından kendi aralarında bir hesaplaşma olarak algılanmalıdır. Sınıf bilinçli proletarya için ise, halkın geri ögelerinin 12 Eylül’ün etkisinden ne ölçüde kurtulduğunun bir göstergesi; halkın ters bilinçliliğine, bu ters bilinçliliğin en önemli etkenlerinden biri olan gerici kliklerin “muteber ve yasaklı” biçiminde ikiye bölünüşünün sonucu olarak yasaklı kanadın kitle muhalefetinin içinde elde ettiği “Truva Atı” konumuna karşı verilen mücadelenin bir evresi olarak anlam taşımaktadır.

b) Öte yandan referandumda verilecek “evet” oylarına “12 Eylül’e Hayır, Demokrasiye Evet” anlamı yüklemek, demokrasinin reformlarla gerçekleşebileceğinİ ya da daha iyimser bir yorumla reformların da bir yol olduğunu ifade eden burjuva demokratik bir anlayıştır. Referandum, en iyi çözümü ile bile, değil halk demokrasisine, burjuva demokrasisine bile geçişte – eğer böyle bir geçiş olasılığı varsa (!?) – bir kilometre taşı olamayacaktır.

c) Sınıf bilinçli proletarya, 12 Eylül çözümünden yana olamaz, olmamalıdır; yasaklıların sakıncalılar saflarında yeralmasına daha fazla izin veremez, vermemelidir; yasaklıların, mağdur havalarında “demokrasi havarisi” tavrı takınmalarına ve böylelikle halkı aldatmalarına daha fazla katlanamaz, katlanmamalıdır.

d) Bu yüzden, yasaklıların gerici ve halk düşmanı niteliklerini unutmadan, onlardan kendisi için hiç bir şey istemeden, dişlerini gıcırdatarak da olsa, kerhen de olsa, referandum’da “Evet” demelidir ama aynı zamanda “Evet”in demokrasiye giden yolda bir adım olmadığını, Türkiye’nin gündemindeki demokrasinin burjuva demokrasisi olmadığını ve burjuva demokratik hayaller yaymanın halkın kurtuluş mücadelesine sekte vurduğunu açıkça ortaya koymalıdır.

Referandum’da “Evet” diyerek ters bilinçlenmenin ana ögesini ortadan kaldıralım ama “Evet”in burjuva demokratik ve parlamenter faşist politikalar için kullanılmasına karşı çıkalım.

10 Ağustos 1987

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.