ayna, ayna… söyle bana: benden paranoyağı var mı?

diyarbakır dicle’de 7 yıl önce yaptırılan şükrü ayna meslek yüksek okulu (myo), 30 mart 1972’de kızıldere’de katledilen türkiye halk kurtuluş ordusu (thko) miltanı ömer ayna yüzünden açılamıyor. 1972 yılında ölen birinin ölümünden yıllarca sonra bir okul açılışını engelleyebilmesi türkiye cumhuriyeti devletinin paranoyasının bir ürünü olabilirdi ancak, öyle de oldu.

sukruaynamyo1.jpgoysa her şey güzel başlamıştı. cengiz ayna, amcası şükrü ayna’nın vasiyeti üzerine dicle ilçesi’nde şükrü ayna ismini vererek bir meslek yüksek okul yaptırdı. ilçenin eğitimine katkı sunmak amacıyla başlanılan çalışmalar 7 yıl önce 1.5 trilyon harcanarak tamamlandı. okulun eğitime açılmasıyla ilgili girişimlere sıra geldiğinde bir sonuç alınamadı. okul soyadı engeli yüzünden açılamadı. belki soyadı engel olmayabilirdi ama okulu yaptıran cengiz ayna’nın ömer ayna’nın kardeşi olması her türlü tereddüdü ortadan kaldırmış olmalı. “kesin komünist parmağıdır bu” diye düşünmüş olmalıdır işgüzar yöneticiler.

şu an çürümeye terkedilmiş durumda olan okulun eğitime açılması için sürdürülen çalışmalar devlet duvarına çarptı. cengiz ayna, okulun hizmete açılması için dicle üniversitesi rektörlüğüne, valiliğe ve gerekli yerlere başvuruda bulundu ama herhangi bir sonuç alamadı. kardeşi ömer ayna’nın durumundan dolayı meslek yüksek okulu’nun hizmete açılmasına izin verilmediğini dile getiren cengiz ayna, “resmi olarak yazılı bir gerekçe sunulmadı. ancak yetkililer dolaylı bir şekilde ‘ayna’ soyadından dolayı okulun hizmete açılmasına izin veremeyeceklerini söyledi” diye konuştu. il milli eğitim müdürlüğü’nün myo’nu lise olarak açılması teklifini ise cengiz ayna, kabul etmemiş.

dicle üniversitesi’nden adını vermek istemeyen bir yetkili, okul tamamlandıktan sonra açılışın yapılabilmesi için başvuruda bulunduklarını ama o günden bugüne yök’ten herhangi bir cevap gelmediğini söylemiş.

ömer ayna kimdir?

oa3.jpgdiyarbakır, 1952 – kızıldere, 1971

ömer ayna, 1968 kuşağının önemli gençlik önderlerinden biridir. türkiye halk kurtuluş ordusu’nun kuruluşuna katıldı; istanbul’da gerçekleştirilen şehir gerillası eylemlerinde yer aldı. tutuklandı. thko istanbul grubu davasında yargılanırken kartal maltepe cezaevinden tünel kazarak kaçan 5 kişinin -cihan alptekin, ömer ayna, mahir çayan, ziya yılmaz, rasih ulaş bardakçı- içinde yeraldı. üç thko militanının – deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan – idamının engellenmesi için gerçekleştirilen thko ve thkp-c ortak eyleminin sonucunda kuşatıldıkları kızıldere’deki evde 30 mart 1972’de cihan alptekin, mahir çayan, hüdai arıkan, nihat yılmaz, ertan saruhan, ahmet atasoy, sinan kâzım özüdoğru, sabahattin kurt, saffet alp ile birlikte katledildi.

* evrensel: böyle zihniyet görülmedi
* devrimciler: ömer ayna adına karşı korku
* dema nû: ayna meslek yüksek okulu isminden dolayı açılmıyor
* milli gazete: bu okul adı yüzünden açılamıyor

“ayna, ayna… söyle bana: benden paranoyağı var mı?” için 5 yorum

 1. ömer ayna aktif devrim neferlerindendi. bu okul bir gün açılacak, hem de bu isimle… tek yol devrim

  Beğen

 2. yaşasın 68 kuşağı! kahrolsun nihat erim! yaşasın halkların kardeşliği! yaşasın kürt ve türk haklarının kardeşliği!

  Beğen

 3. devlet kendinden, gençlerinden korkuyor. zamanında 68, 78 kuşaklı gençler bir sürü acı çekti, yüzlerce öğrenci, yüzlerce genç beyin faili meçhullere kurban gitti. tek suçları “inanmakmış”…

  hepsini saygıyla anıyorum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.