valiler, savcılar, “deniz-yusuf-hüseyin”le uğraşmayın


tolga korkut
bia haber merkezi-istanbul-tunceli, 06 may 2008
istanbul valiliği deniz gezmiş ve arkadaşlarını anma mitingine “suçu ve suçluyu övmeye girer” diye izin vermedi. mahkeme kararları tersini gösteriyor. avukat yıldırım: valilik yetkisini kötüye kullanıyor. suç duyurusunda bulunulmalı.

istanbul valiliği, kadıköy’de yapılması planlanan, deniz gezmiş, yusuf arslan ve hüseyin inan’ı anma mitingine “suçu ve suçluyu övmeye girer” diye izin vermedi. bianet’in görüştüğü tunceli’de aynı suçlamayla açılan ve beraat kararı çıkan davaların avukatı barış yıldırım “ne suç var ne de suçlu. valilik yetkilerini kötüye kullanıyor” diye konuştu.

radikal’in ismail saymaz imzalı haberine göre, mücadele birliği dergisi’nden bir grup miting için 11 nisan’da bildirimde bulunuldu. valilik etkinliğe dört gün kala tebliğ ettiği kararda, “yasadışı terör örgütü kurucusu, liderliği ve üyeliği suçundan idam edilen şahısları anma amacıyla düzenlenmesinin tck’nin ‘suçu ve suçluyu övme’ kenar başlıklı 215. maddesi kapsamında suç teşkil edeceği”ni yazdı; mitinge izin vermedi.

yargı kararları tersini söylüyor

yıldırım’ın avukatlığını yaptığı tunceli’deki iki davada da suçlama aynıydı.

tunceli sulh ceza mahkemesi, gökhan türkan, sancar yamaç ve zekai sarıca hakkındaki davada 11 mart’ta beraat kararı verdi. bu davada savcılık temyize gitti.

emek partisi (emep) il başkanı hüseyin tunç’a bir panelde deniz gezmişlerin işkence gördüğünü söylediği için yine aynı iddiayla açılan davada da 25 mart’ta beraat kararı çıktı.

yıldırım: adli sicil kaydı silinir, suç kalmaz

yıldırım adli sicil kanunu’nun bir kişinin adli siciliyle ilgili bilgilerin “ölümü üzerine tamamen silinir” diyen 12. maddesini anımsattı: “bu ölmüş kişilerin sabıka kaydının silinmesi demek. dolayısıyla gezmiş, arslan ve inan için suçlu denemez.”

ayrıca bu devrimcilerin “yargılama konusu” olan eylemlerinin tek başına onların tüm yaşamını anlatmadığını, teknik olarak ancak suçu doğrudan öven ifadelerin “suç ve suçluyu övme” kapsamına gireceğini de vurguladı.

deniz gezmiş ve arkadaşlarının yargılandığı ankara 1 no’lu sıkı yönetim mahkemesi’nin tarafsız ve adil bir yargılama yapmadığını, kararın hukuk sistemi bakımından hukuk çevresinde hala tartışıldığını da anımsattı.

nisan 2007’de çanakkale sulh ceza mahkemesi’nin deniz gezmiş’i anma afişlerinin toplatılması kararına itiraz eden türkiye komünist partisi (tkp) avukatı özgür murat büyük de “o dönemdeki yargılamaların bizim için hiçbir bağlayıcılığı yok. onlar bağımsızlığı simgeleyen insanlar” demişti.

benzer bir karar: karakaya davası

manisa’daki salihli 1. sulh ceza mahkemesi 16 kasım 2007’de, 30 yıl önce öldürülen orta doğu teknik üniversitesi (odtü) öğrenci temsilcileri konseyi (ötk) yöneticisi ertuğrul karakaya’yı önceki yıl salihli’deki mezarı başında anan annesi ayşe karakaya ve 19 kişi için beraat kararı vermişti; karakaya’nın suçsuz olduğunu, onu anmanın da demokratik özgürlük olduğunu vurgulamıştı.

“valilik yetkisini kötüye kullanıyor”

yıldırım istanbul valiliği’nin uygulamasının anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi: “ortada somut bir vaka yokken yetkisini kötüye kullanıyor. anayasa ‘hak ve özgürlükler özüne dokunulmaksızın sınırlandırılabilir’ diyor. bu uygulama hakkın kullanımını ortadan kaldırıyor. vali’ye ilişkin suç duyurusunda bulunmak gerek.” (tk/gg)

“valiler, savcılar, “deniz-yusuf-hüseyin”le uğraşmayın” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.