mersin’de 68 ve 78′lilerin ‘denizleri anma davası’ beraatla sonuçlandı

thko_dyi1

idamlarının 36. yılında deniz gezmiş, yusuf arslan ve hüseyin inan’ı anmak için mersin’de bir basın açıklaması gerçekleştiren mersin 78’liler derneği ve mersin 68’liler derneği yöneticileri için açılan dava beraatla sonuçlandı.

mersin 1. sulh hukuk mahkemesi’nde görülen davada yargılan mersin 68’liler derneği başkanı selçuk polat, mersin 78’liler derneği başkanı osman koçak ve mersin 78’liler derneği eski başkanı ethem dinçer yaptıkları ortak savunmada ‘mersin polisinin demokratik kitle örgütleri yöneticilerini düşman olarak gördüğünü, bu nedenle sık sık davalar açıldığını, denizlerin fotoğraflarını taşıdıkları için dava açılmasını traji-komik bulduklarını, memnu hakların iadesi yasası gereği denizlerin yasal olarak suçlu sayılamayacağını, halkın vicdanında ise zaten denizlerin suçsuz olduğunu, abd emperyalizme, faşizme karşı durmak, emekten, barıştan, kardeşlikten yana olmak suçsa bu suçu yine işleyeceklerini, denizleri anmayı önümüzdeki yıllarda da sürdüreceklerini’ söylediler.

duruşma hakimi ‘yapılan eylemin demokratik hak olduğunu, demokratik haklarını kullandığı için de bireylerin cezalandırılamayacağını’ söyleyerek beraat kararı verdi.

polat, koçak ve dinçer’in yazılı olarak da mahkemeye sundukları ‘binlerce çocuk deniz adını taşıyor onları ne yapacaksınız?’ başlıklı savunmalarını yayınlıyoruz…
***
binlerce çocuk deniz adı taşıyor, onları ne yapacaksınız?

deniz gezmiş, yusuf arslan ve hüseyin inan’ı idamlarının 36. yıldönümünde andığımız için ‘suçu ve suçluyu’ övdüğümüz iddiasıyla karşınızdayız.

öncelikle bu durumun mersin’e özgü olduğunu belirtmek durumundayız. yıllardır türkiye’nin her yerinde bu tip anmalar yapılmakta ama nerdeyse hiçbir yerde soruşturma konusu olmamaktadır. örneğin bu yıl ankara’da denizler’in mezarları başında onbinlerce kişinin katıldığı bir anma gösterisi gerçekleştirilmiş, anmaya değişik partilerden milletvekilleri, siyasi parti başkanları, demokratik kitle örgütleri yöneticileri, sendikacılar, 68’liler ve 78’liler de katılmıştır. ankara’da yapılan anmaya dava açılmasından vazgeçin, soruşturma bile açılmamıştır. şimdi sormak isteriz ankara’da güvenlik güçleri yok mudur? varsa görevlerini mi yapmamaktadır? mersin’de suç olduğu varsayılan şeyler ankara’da ya da başka bir kentte suç unsuru taşımıyor mu? mersin’de başka bir ceza kanunu mu uygulanmaktadır?

ne yazık ki durum mersin polisinin demokratik kitle örgütü yöneticilerini ‘düşman’ gören anlayışından kaynaklanmaktadır. mersin’de gerçekleştirilen her basın açıklaması soruşturma konusu yapılmakta, böylelikle öne çıkan demokratik kitle örgütü yöneticileri yıldırılmaya çalışılmaktadır. mersin polisi bu işi o kadar abartılı halde yapmaya başlamıştır ki ülkemizde ve bütün dünyada yıllardır kutlanan 1 mayıs için bile soruşturma açmaktan geri durmamıştır.

bu durum mahkemelerin iş yükünü ağırlaştırmaktan ve yargılananların işgücü kaybına yol açmaktan başka bir şeye yaramamaktadır.

savcılıkta alınan ifademizde denizlerin ve idam edilen diğer kişilerin fotoğraflarını taşıdığımız ve bunun da suç unsuru oluşturduğu ifade edilmektedir. fotoğrafları taşıdığımız doğrudur. iletişim teknolojisinin geldiği aşamada ‘fotoğraf taşımayı’ suç saymak hangi mantığın ürünüdür bilemiyoruz. televizyonlarda saatler süren dizilerde, sinemalarda filmlerde, gazetelerde haberlerde deniz, yusuf ve hüseyin’den söz etmek serbestken, kuruluş amaçları ‘tarihin güncellenmesi’, ‘tarihsel gerçeklerin ortaya çıkarılarak yeniden tartışılmasının sağlanması’ olan 68’liler ve 78’liler derneklerinin fotoğraf taşımasını suç saymak traji-komiktir. basın mensupları şimdi yargılandığımız duruşmaya ilgi gösterirlerse yarın da pek çok gazete, tv ve internet sitesinde denizlerin fotoğrafları yeniden yayınlanacaktır. fotoğraf için dava açanların fotoğrafların yayınlanması sağlaması ise tarihin hafızası olduğunun kanıtıdır. tarihsel olayları ne kadar silmeye çalışsanız da halkın hafızasından silmek mümkün değildir.

türkiye’de siyasi nedenlerle idam edilen kişilerin tamamı askeri darbeler döneminde idam edilmiştir. askeri mahkemelerde yapılan yargılamalarda ise hukuka uygunluk aramak boşuna çabadır. askeri mahkemelerde yargılanarak idam edilen pek çok kişinin avukat tutma hakkından yoksun bırakıldığı, yargılamaların jet hızıyla yapıldığı, hukukun asgari kurallarına bile uyulmadığı bilinen gerçeklerdir. öyle ki idam kararı verilen pek çok dava bir ya da iki duruşmada sona ermiştir. yakalanması, yargılanması, yargıtay süreci ve idamı 40 gün süren olaylar yaşanmıştır.

türkiye’nin demokratikleşmesi için darbecilerin yargılanması ve darbe sürecinde gerçekleştirilen hukuksuzlukların ortaya çıkarılması şarttır. darbe dönemlerinin en bariz hukuksuzlukları da geri dönüşü olmayan idamlarda yaşanmıştır. bu nedenle idam edilenleri anmak ve yaşadıkları hukuksuzluk süreçlerini gündeme getirmek derneklerimizin ana gündemlerinden biridir.

denizlerin ‘suçlu’ olduğu konusu da ayrı bir tartışma konusudur.

öncelikle ‘yasal’ olarak suçlu gösterilmeleri mümkün değildir. çünkü ‘memnu hakların iadesi yasası’ gereğince 1987 yılından önceki bütün yargılamalar ‘sonuçlarıyla birlikte’ ortadan kaldırılmıştır. 1972 yılında, 12 mart darbecileri tarafından yargılanan ve idam edilen bu kişilerin ‘hukuken de’ suçlu sayılamayacağı bu yasayla ortaya çıkmıştır.

idam kararları için el kaldıran dönemin başbakanı süleyman demirel bile yıllar sonra yaptıkları işin uygun olmadığını ifade etmiştir. denizler, mendereslerin idamının intikamını almak için ‘üçe üç’ mantığıyla idam edilmiştir.

menderes demişken bir şeyi daha ilave etmemiz gerekmektedir. adnan menderes ve iki bakanı da yassıada’da gerçekleştirilen olağan üstü yargılama koşullarıyla idam edilmişlerdir. bizim yargılandığımız mantıkla baktığımızda bu kişiler de dönemin yasalarına göre suçlu sayılmıştır. ama daha sonra bu kişilere ‘devlet töreni’ yapılarak mezarları taşınmış ve anıt mezar yapılmıştır. çeşitli kentlerde adlarını taşıyan üniversiteler, okullar, caddeler vardır. mersin’de de kentin en güzel bulvarlarından birine adnan menderes adı verilmiştir. bu durumda bu bulvara bu adı verenler, bu bulvarda oturanlar, mektup adreslerinde bu bulvarı zikredenler, bu bulvarın ‘suçu ve suçluyu övdüğünü’ görmeyen mersin polisi suçludur! bir an önce işlem yapmaları gerekmektedir!

yasal olarak suçsuz oldukları belli olan denizler bugün halkın vicdanında suçlu mudur?

eğer suçlularsa binlerce insan neden çocuklarına onların adını vermektedir? eğer suçlularsa onları anlatan diziler neden en çok izlenen programlar arasına girmektedir? eğer suçlularsa 36 yıl sonra bile on binlerce kişi tarafından neden anılmaktadırlar? eğer suçlularsa neden onları yargılayan darbecilerin adı unutulmuşken toplumsal hafızadan silinmiyorlar?

6 mayıs 2008’de bizim gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğinden yaklaşık yarım saat sonra tkp’li gençler de denizler için bir anma etkinliği gerçekleştirmiş ve onlar için de dava açılmıştır. 22 temmuz 2008’de mersin’de gerçekleşen yargılama sonucu genç arkadaşlarımız beraat etmiştir. onlardan üç gün sonra bizde aynı gerekçelerle mahkemedeyiz.

denizler abd emperyalizminin vurucu gücü olan 6. filo’yu istanbul’a sokmamak gibi bir suçu işlemiştir! abd askerlerini dolmabahçe’den denize atarak işledikleri ‘suça’ ortak olmaktan onur duyarız! istanbul’u abd askerlerinin ‘genelevi’ olmaktan kurtaran devrimci gençlerle hep onur duyduk bundan sonra da duyacağız!

faşizme karşı durmak, emekten, barıştan, eşitlikten, kardeşlikten yana olmak suçsa bu suçu işlemeyi sürdüreceğiz.

bu gerekçelerle ortada olmayan ‘suçu ve suçluyu’ övmemiz mümkün değildir.

gereğini bilgilerinize sunarız.

ethem dinçer – osman koçak – selçuk şahin polat
mersin yaşam, 25 temmuz 2008

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.