ulaş bardakçı’yı anma etkinliğinde okunan ortak metin

6878ddkapitalizmin dünyayı kasıp kavuran krizinin akp hükümeti eliyle ülkemizde yokluğu, yoksulluğu, işsizliği en derin noktalara taşıdığını izliyoruz. egemenler azgın sömürü isteklerini giderebilmek için emek ve demokrasi güçlerine yönelik sömürü politikalarını baskı, terör ve yalanlar üzerinde sürdürüyor. emperyalizmin çıkarlarına göbeğinden bağlı faşist darbeler üzerine inşa edilmiş bu darbe düzeni halklarımızın başına yeni çoraplar örmek için çırpınıyor. 12 mart, 12 eylül, susurluk, şemdinli provokasyonları yetmezmiş gibi ergenekon çetesiyle yeniden emekçilerin kazanılmış haklarına, halklarımızın özgür, eşit ve kardeşçe bir arada yaşama isteğine saldırıyorlar.

böyle bir türkiye ortamında ulaş bardakçı için bir aradayız. 37 yıl önce, 19 şubat 1972 de, çocuklarımıza adını verdiğimiz, yiğit devrimci ulaş bardakçı; 12 mart faşizmi tarafından katledildi. 12 mart 1971 ve 19 şubat 1972 ye doğru gelişen süreçte; ulusal kurtuluş mücadeleleri deneyimleriyle değişen dünya konjonktürünün katkısı, 68 gençliğinin estirdiği özgürlük rüzgârı, giderek daha da güçlenen toplumsal muhalefet dalgası sayesinde ülkemizde emekçilerin tekelci sermayeye ve abd emperyalizmine karşı mücadelesi sınıfsal bir temel üzerinde yükselmekteydi.

tarım üreticileri ve köylüler; büyük toprak sahipleri, ticaret burjuvazisi ve tefecilere karşı örgütlenmekte, direnmekte ve toprak işgalleri yapmaktaydı. işçi sınıfının mücadelesi hızla gelişmekte; grev ve direnişler yayılmakta, fabrika işgalleri büyük metropolleri sarmaktaydı. öğrenci gençliğin özerk-demokratik üniversite talepleri giderek bağımsız ve özgür bir ülke talebine evirilmekte, kitleselleşerek kendine yeni bir yol açma çabasındaydı. kısacası, “tam bağımsız ve demokratik türkiye” ve “yankee go home” sloganları tüm yurdu sarmakta, anti-emperyalist mücadelenin devrimci ateşi bütün ülkede yükselmekte ve 68 hareketinin devrimci dinamikleri her fırsatta abd emperyalizmine ve egemen sınıflara yeni darbeler vurmaktaydı. devrimci mücadele, egemenlerin siyasal hâkimiyet alanlarını daraltmakta ve kendilerine karşı potansiyel bir tehdit oluşturmaktaydı. emperyalizm ve yerli işbirlikçileri ekonomik ve siyasi istikrarın sağlanması, toplumsal muhalefetin bastırılması için çözümü askeri faşist bir rejimde buldu. “genişletilmiş komuta konseyi” adlı askeri cunta, 12 mart 1971’de yönetime el koydu.

ulaş bardakçı, böyle bir ülke koşullarında devrimci inancın onurlu bir temsilcisi, bir öncü savaşçı olarak sınıf mücadelesinde yerini aldı. o, emperyalizme ve faşizme karşı mücadelenin yükseldiği, buna koşut olarak sosyalist bir devrim sürecinin düşünsel ve örgütsel planda belirmeye başladığı siyasi atmosfer içinde devrimcileşti. mahir çayan’ın yol arkadaşı oldu. thkp-c’nin kuruluş sürecinde ciddi fikri katkılarda bulundu. nihat erim hükümetinin “balyoz harekâtı” sırasında esir düştü. kasım 1971’de askeri hapishaneden firar eden beş devrimciden biriydi. 19 şubat 1972’de arnavutköy’de kaldığı ev kuşatıldı. ulaş son kurşununa kadar çatıştı ve hunharca katledildi.

ulaş, teslim olmaktansa dövüşerek ölmenin devrimci mirasını yaratanlardandır. ulaşların, denizlerin, mahirlerin, kaypakkayaların şahsında yükselen bu devrimci tarih, bizlere bir kez daha devrim için savaşmayanın sosyalist olamayacağını anlatır. ulaşların şahsında, devrimci mücadelede öncü ile sıra neferi arasındaki farkın neredeyse ortadan kalkarak, söyleyenin eyleyen de olduğuna tanık oluruz. yine bu devrimci tarz, faşizme karşı mücadelenin her aşamasında farklı derelerden akıp aynı ırmağa dökülen suyun buluşması gibi, devrimcilerin de dayanışma içinde buluşmasını, omuz omuza mücadele etmesini anlatır bize. 12 mart faşizmine karşı mücadelede, can dâhil her şeyin ortaya sürüldüğü bu devrimci dayanışmayı yaratan dinamik tarih bilinci bizim her şeyimiz olmalıdır. bir davaya baş koymanın, birlikte yürümenin ve yoldaş olmanın ne demek olduğunu onlardan öğrendik. onların canlarıyla yazdıkları devrimci tarih, 78 kuşağının yüz binlere varan kitleselliğinin ışığı oldu, bugünkü devrimci gençliğin ve halklarımızın mücadelesine rehber olmayı da sürdürüyor.

bizlere düşen en büyük görev, büyük bir moral ve ruh haliyle, on yıllardır onlardan yükselen devrim şiarının, devrimci eylemin, büyük bir devrimci pratiğin gündelik hayatımıza yeniden ışık tutacak bir büyük isyana dönüşmesini, daha özelde ise; cuntaların ve cuntacıların yargılanarak yaptıkları her şey için halka hesap vermesini; ergenekon dahil, 12 mart ve 12 eylül rejiminin tasfiye edilmesini sağlamaktır.

gün gelecek devran dönecek darbeciler halka hesap verecek.

devrim yolunda düşenler onurumuzdur.

ulaş bardakçı ölümsüzdür.

68’liler dayanışma derneği * devrimci 78’liler federasyonu

One thought on “ulaş bardakçı’yı anma etkinliğinde okunan ortak metin”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.