mustafa lütfi kıyıcı

ulaş bardakçı ilanının taraf’ta yayınlanması eleştirileri üzerine

ulaş bardakçı’nın “37. yıl mezar başı anma toplantısına davet” başlıklı, “devrimci mücadele tarihimizin öncü savaşçılarından ulaş bardakçı” ibareleri taşıyan ve “kahrolsun darbeler ve darbeciler! yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganlarıyla noktalanan ilan metninin, hiçbir itiraza uğramadan ve hiçbir değişiklik önerilmeden taraf gazetesinde iki gün üst üste yayınlanması üzerine bazı eleştiriler yapılmaktadır.

bu eleştirileri, hazırlanan bu metni cumhuriyet, birgün, vatan ve taraf gazetelerinde yayınlatan olarak, cevap vermek ve arkadaşlara, abdestinden emin olanların hiç de dönek olmayacağı müjdesini vermek istiyorum. korkmayın! taraf gazetesinde bu ilanın yayınlanması hem onlar için hem bizim için bir kazançtır. diyalog önemlidir. bazı ilanların bilinen gazetelerce reddedildiğini unutmayın.

bir metni, içeriği değiştirilmemek kaydı ile yayınlanmasına olanak veren her yayın organı bir kürsü, bir kazanımdır. marks’ın yazılarının çoğu amerika‘nın muhafazakâr gazetelerinden new york tribune’de yayınlanmıştır. bundan da marks gocunmamıştır. marks da marks olmaktan çıkmamıştır.

kaldı ki ben şahsen çıktığından bugüne kadar taraf gazetesini, gazete portföyüme kattım ve keyifle okuyorum. eleştiren kişilere soruyorum; hangi gazete ile 4/4 lük hem fikiriz? hangi gazetede dağlıca olaylarını okuduk. faili meçhuller konusunda fırat’ın ötesine gitmeyi öneren bir gazete benim için okunmaya değerdir. sizi bilmem.

saroscu veya fethullahçı iddiasına ise, ekonomik sıkıntıları nedeniyle inanmam. aksinin ispatı gerekir.

bu arada 68’li olduğunu gelen yazılardan öğrendiğim ve ulaş konusunda duyarlılık gösterdiğini yazan rıza zelyut arkadaşı yazılarından takip edemedim ama önümüzde 31 mart kızıldere bilinçli katliamı var, 5/6 mayıs var, 1 haziran hüseyin cevahir‘in katli olayı var. bizde anma günü çok, sağolsun patronları. yazılarını bekliyoruz.