One thought on “nurhak sana güneş doğmaz”

 1. 31 mayıs 2009 pazar
  kemal doğan/nurhak dağları’ndan ölümsüzlüğe!

  “sorunun esası şudur:

  ya devrim yolunu seçeceğiz…

  ya da, bu düzenin baskılarına, haksızlıklarına boyun eğerek, şu ya da bu biçimde teslim olarak yaşamayı seçeceğiz.

  bu çeşit bir seçiş, yok olmanın bir biçimidir.”

  yılmaz güney

  mayıs ayı devrimci mücadele de şehit düşen birçok devrimci değeri andığımız aylardan bir tanesidir. buna 77, 1 mayısında ölümsüzleşen emekçilerden,1989 1 mayıs’ında mehmet akif dalcı ve 1 mayıs 96’ da hasan albayrak, dursun odabaş, yalçın levent, 3 mayıs’ta bolu’da faşistler tarafından katledilen kenan mak ile başlayarak,4 mayıs’ta fikri sönmez,6 mayıs’ta deniz, yusuf, hüseyin’in idamına,18 mayıs’ta kaypakkaya’yı ve 31 mayıs 1971′de nurhak dağlarında ölümsüzleşen sinan cemgil, kadir manga ve alpaslan özdoğan mücadele içinde ölümsüzlüğe uğurladığımız devrimci önderlerdendir.

  sinan cemgil arandığı günlerde vietnam kasabı olarak bilinen komer’in arabasını yakanlardandır. eylemde birlikte yer aldığı arkadaşı mustafa taylan özgür’ün istanbul’da öldürülmesi üzerine ankara da toplanan kalabalığa, şöyle seslenir.

  “bir devrimci kardeşimiz polis kurşunu ile kahpece öldürülmüştür. devrimci şehitlerin matemini tutacak zamanımız yoktur. devrimcilerin postunu ucuza satmayacağız. gün gelecek türkiye’nin bağımsızlığı ve kurtuluşu için gerekirse hepimiz vurulacağız. bunlar bizi korkutmuyor, üzmüyor ancak kinimiz bileniyor. taylan özgürün ardından matem tutmayacağız, mersiyeler düzmeyeceğiz. o, 24 saatini devrime adamış bir kişiydi. yapılacak çok işlerimiz vardır, ikinci kurtuluş savaşının ilk kurşunlanan devrimcilerinden sonra bizler de düşebiliriz, bunu korku değil varacağımız şerefli bir nokta olarak kabul ediyoruz. taylan, komer’in arabasını yakarak devrim için ilk kıvılcımı atmıştı. bu kıvılcım devam ettirilecektir. türkiye’de cıa artık bir adam temizleme kampanyası açmıştır. yılmıyoruz, korkmuyoruz.”

  yakın zamanda kaybettiğimiz şirin cemgil ile evlenen sinan oğlunun ismini taylan olarak koyar. kürecik radar üssüne yapacakları baskın öncesinde sinan cemgil, kadir manga ve alpaslan özdoğan, inekli köyü muhtarının ihbarı üzerine kuşatılır ve orada sinan cemgil, kadir manga ve alpaslan özdoğan ölümsüzleşir. adıyaman gölbaşı ilçesinde cenazeyi almaya giden sinan cemgil’in annesi nazife cemgil, çevresini saran kadınlara sinan’ı göstererek.

  bu oğlum sinan… bunlar da onun arkadaşları (kadir ve alpaslan), kardeşleri… onlar da oğullarım… bu çocuklar, bu oğullar; bu ülkeyi, halkı, sizleri sevdiler. başka bir istekleri yoktu. her biri birer dehaydı. her biri üstün zekâlı birer güzel insandı. dileselerdi, düzenin adamları olsalardı, şimdi burada cansız yatmazlardı. birer milyoner olurlardı. ama onlar, halkı, sizleri sevdiler. sizin sorunlarınızı omuzladılar. size yalan söylüyorlar. onlar eşkıya değildi.” diyerek oğlunun ve arkadaşlarının mücadelesini omuzlayan yürekli anne olarak yaşadı…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.