Mimarın fendi avukatı yendi

erdinç ergenç

erdincergencistanbul barosunun, şişli esentepe’de yaptırmak istediği yeni merkez binasına mimarlar odası engel oldu. oda, yeşil alan olarak görülen araziyi imara açan büyükşehir belediyesi’nin plan tadilini iptal ettirdi.

istanbullu mimarlar, istanbullu avukatların şişli’deki bir arsanın imar planlarını değiştirerek, yeni baro merkezi ve sosyal tesis yapma planlarını hukuk yolunu kullanarak bozdu. zincirlikuyu’da tat towers ile e-5 arasında kalan 2 bin 835 metrekarelik arsaya baro’nun 10 bin metrekare kapalı alanı olan yeni merkez bina yapma planını, mimarlar odası yeşil alan olduğu gerekçesiyle istanbul 7. idare mahkemesi’nde dava açarak iptal ettirdi. böylece mimarlar avukatları kendi silahları olan hukukla durdurmayı başarmış oldu.

istanbul barosu başkanı muammer aydın, mahkemenin verdiği iptal kararında söz konusu arsanın yeşil alan olmadığını sadece büyükşehir belediyesi plan tadilinin durdurulduğunu söyledi. aydın, planın usulüne uygun şekilde plan tadilatı yapılabilmesi için yeniden büyükşehir belediyesi’ne başvuracaklarını da söyledi.

istanbul mimarlar odası başkanı eyüp muhçu ise büyükşehir belediyesi’ni uyardıklarını ancak dikkate alınmadığı için dava açmak zorunda kaldıklarını ifade etti. muhçu, plan değişikliği konusunda baronun kendi değerlendirmesini yapacağını belirterek, “ama bizim kanaatimize göre buradaki plan değişikliği baro’nun geleneksel duyarlılığı ile uyum göstermemektedir” diye konuştu

planlarda yeşil alandı

olaylar ve dava süreci şöyle gerçekleşti. istanbul barosu, şubat 2005 ve mart 2006’da istanbul defterdarlığına başvurarak, şişli’de hazine’ye ait bir arazinin kendilerine tahsisini talep etti. istanbul, şişli esentepe mahallesindeki 2 bin 836 metrekarelik arsanın devri için milli emlak dairesi ile 19 haziran 2006’da sözleşme imzalandı. bir yıllık ön izin sözleşmesi 23 haziran 2006’da istanbul 18. noterliği’nden de onaylandı. sözleşme uyarınca baro, eğer bir yıl içinde yeşil alan olarak görülen arsanın imar planlarını hizmet binası yapılacak şekilde uygun hale getirilmesini sağlarsa, 29 yıl süresince arsanın irtifak yani kullanım hakkına kavuşacaktı.

oysa, 29 aralık 2003’te tasdik edilen 1/5 bin ölçekli imar planında arsa park ve dinlenme alanı ve 24 haziran 2006’da tasdik edilen 1/1000 ölçekli planda ise yeşil alan olarak gösteriliyordu.

baro planlarda tadilat yaptırdı

istanbul barosu, sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra istanbul büyükşehir belediyesi’ne hem şifahi, hem de yazılı olarak başvurarak, yeni imar planı istedi. istanbul büyükşehir belediye meclisi, bu talep üzerine park ve bahçeler müdürlüğü, ulaşım planlama müdürlüğü ve büyükşehir planlama müdürlüğü’nün aksi yöndeki görüşlerine rağmen, 14 eylül 2007’de plan tadilatını onayladı. bu onaydan sadece iki gün sonra da büyükşehir belediye başkanı kararı onayladı ve 10 sonra da yeni plan askıya çıkarıldı.

mimarlar odası istanbul şubesi ise plandaki tadilatın kanuna aykırı olduğu iddiasıyla 25 ocak 2008’de idare mahkemesi’ne iptal ve yürürlüğün durdurulması amacıyla başvuruda bulundu.

“inşaat kanunsuz arttı”

mimarlar odası, mahkemeye verdiği dilekçede, yeşil alanın yapılaşmaya açılması ile yetinilmediği belirterek, yeraltında inşa edilmesi planlanan yemekhane ve konferans salonları gibi bölümlerin emsal dışında tutularak inşaat alanının imar mevzuatına aykırı şekilde artırıldığına da dikkat çekti. dilekçede, plan tadilatının kamu yararının zorunlu kıldığı bir işlem olmadığı da kaydedilerek şöyle denildi:

“işlem, teknik ve sosyal donatı dengesini bozduğu gibi mevcut durumda yeşil alanı çok yetersiz olan bir bölge için imara açılan bu yeşil alan yerine başka bir yeşil alan dahi öngörülmemiştir.”

istanbul 7. idare mahkemesi, mimarlar odası’nın talebi ve bilirkişi heyeti’nin raporu doğrultusunda, plan değişikliğinin şehircilik ilkelerine ve kamu yararına olmadığına hükmederek, iptal kararı verdi.

esentepe’deki arsa için izin alınabilseydi yapılacak kompleks, 10 bin metrekare kapalı alanda içinde konferans salonları, misafirhane, kafeterya, sosyal alanlar ve açık-kapalı otoparkların bulunduğu istanbul barosu’nun yeni merkez binası olacaktı.

baro’nun tavrı doğru değil

eyüp muhçu
mimarlar odası istanbul büyükkent şube başkanı

bu plan değişikliği yapılırken biz itiraz ettik. sakıncaları da ibb’ye bildirdik ama bizi dikkate almadılar. bunun üzerine dava açmak zorunda bırakıldık.

istanbul’un sağlıklı kentleşmesi ve yeşil alanların korunması için duyarlı tüm kesimlerle birlikte hareket ediyoruz. istanbul barosu da bu doğrultudaki çabalara katkı veriyor.

söz konusu plan değişikliği için baro kendi değerlendirmesini yapacaktır ama bizim kanaatimize göre buradaki plan değişikliği baro’nun geleneksel duyarlılığı ile uyum göstermemektedir. baronun yeşil alanın imara açılması için girişimde bulunması doğru bir yaklaşım olarak değerlendirilemez. bu yöndeki bir başvuru da doğru değildir.

üstelik ibb, kendi planlama müdürlüğünün görüşü doğrultusunda tadilat talebini reddetmesi gerekirken onaylama yolunu seçmiştir. esas olarak ibb yasalara aykırı şekilde plan değişikliği yapmıştır.

haksızlık ve hukuksuzluğun içinde olmayız

muammer aydın
istanbul barosu başkanı

bu dava yeşil alan olduğu iddiası ve plan tadilatı ile ilgili açıldı. ama mahkeme, yeşil alan olduğu için değil sadece plan tadilatı nedeniyle iptal verdi. yeşil alan olduğu ile ilgili bir karar vermedi. fiilen de yeşil alan değil zaten. arkasında askeri alandı ve geçen yıllarda toki’ye devredilip imara açıldı ve satışa çıktı. eğer o arazide sorun yoksa burada hiç olmamalı. toki alınca ve satınca sorun olmuyorsa bizim için de olmayacağını düşünüyorum.

elbette baro olarak haksızlık ve hukuksuzluğun içinde olmak istemeyiz. mahkemenin karanını temyiz ediyoruz ama diğer yandan yeni bir imar düzenlemesi için talepte bulunacağız.

mimarlar odası görevini yapıyorsa niye yapıyorsunuz diyecek durumda değiliz. hukuka aykırı bir olay varsa biz tepki gösterip dava açıyorsak, mimarlar odası’nın da bizim aleyhimize de olsa hakkı vardır. bizim de hukuka ve onların görüşlerine saygı göstermek zorundayız, sonuçta hukuka saygılıyız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.