Eski mücahitlerin hayatını AİHM kurtardı

erdinç ergenç

erdincergenctürkiye’nin önce dicle’ye atarak ırak’a göndermeye çalıştığı sonra da idam edileceklerini bile bile iran’a iade etmeye çalıştığı iki eski halkın mücahitleri militanın hayatını, aihm kurtardı.

muhsin abdulhani (36) ve hamit karimniya (31), kırklareli’ndeki gaziosmanpaşa mülteci kampı’nda kalan iki iranlı göçmen. eski halkın mücahitleri örgütü’nün üyesi iki iranlı, geçen hafta türkiye’yi avrupa insan hakları mahkemesi’nde (aihm) toplam 40 bin euro tazminata mahkûm ettirirken, hem kendi hayatlarını, hem de türkiye’ye kaçak yolla giren öteki halkın mücahitleri üyesi göçmenlerin hayatını kurtaracak bir karar aldırdı. aihm türkiye’de iran’a iade edilerek idam edilme tehlikesiyle yaşayan iranlı mültecilerin geri gönderilemeyeceğine da karar verdi.

aihm’in emsal kararı

abduhani ve karimniya, sabah’a yaptıkları açıklamada önce jandarmalar tarafından dicle nehri üzerinden ırak’a geçmeye zorlandıklarını, sonra da polis tarafından idam edilecekleri bilindiği halde iran’a iade edilmeye çalıştıklarını anlattı. isveç ve kanada’ya yaptıkları iltica başvurularının sonucunu beklediklerini söyleyen iki iranlı mülteci, türkiye’deki ne ilk ve son vaka. ancak aihm’in aldığı karar daha önce olduğu gibi hem türkiye, hem de avrupa için emsal niteliği taşıyor. karar, ölümden kaçarak türkiye’ye gelen göçmenlerin kendi ülkelerine iadesinin önüne geçiyor.

kararın ardından aralarında helsinki yurttaşlar derneği, insan hakları derneği ve mültecilerle dayanışma derneği’nin de aralarında bulunduğu 6 sivil kuruluş, ortak bir bildiri yayınlayarak aihm kararının iltica sistemini iyileştirmek için fırsat olarak değerlendirilmesini istedi.

dicle’de boğulanlar oldu

mülteci hakları savunucuları, kararın özellikle eski halkın mücahitleri üyesi sığınmacıların hiçbir kayda geçirilmeden ırak’a ya da iran’a gönderildiğini söylüyor. iranlılara özel muamele yapıldığını söyleyen uluslararası af örgütü mülteci koordinatörü volkan görendağ, son karar sonrası örgütün türkiye’deki kamplarda tutulan mültecilerin serbest bırakılmaları için internet üzerinden bir eylem başlattığını açıkladı. geçen mayıs ayı başında ortak açıklama yapan 6 örgüt, 23 nisan günü zorla dicle nehri’ne atılarak ırak’a gönderilmek istenen 18 kişiden 4’ünün akıntıya kapılarak boğulup öldüğünü belirterek, olayın soruşturulmasını istemişti.

birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği’nin verilerine göre türkiye’de aralarında 8 bin ıraklı, 4 bin 100’ün üzerinde iranlı olmak üzere 57 ayrı ülkeden toplam 17 bin 854 mülteci bulunuyor.

2 iranlı’nın kurtuluş hikâyesi:

arap taklidi yapınca iranlı polis almadı

karimnia _Abdolkhanikırklareli’ndeki gaziosmanpaşa mülteci kampı’nda kalan muhsin abdülhani ve hamit karimniya, halkın mücahitleri örgütü’ne sırayla 1992 ve 2001 yıllarında katıldı. ırak’taki eşref kampı’nda eğitim alan iki militan birer yıl arayla 2005 ve 2006’da örgütten ayrıldı. ardından ırak’taki abd kuvvetlerinin kurduğu geçici kampa gelen iki iranlı’ya bm tarafından mülteci statüsü verildi. nisan 2008’de bu kamp abd tarafından kapatılınca diğer halkın mücahidi militanlarıyla birlikte kuzey ırak’a gönderildiler. 17 haziran 2008’de türkiye’ye geçen iki iranlı, türk jandarması tarafından dicle nehri üzerinden diyana bölgesine geçmeye zorlandı. ancak geri dönen iki iranlı, 21 haziran 2008’de jandarma tarafından muş’ta tekrar gözaltına alındı.

jandarma’ya iranlı ve eski halkın mücahidi militanı olduğunu belirten ikili, ırak ve kendi ülkelerinde can güvenliklerinin bulunmadığını ve iltica başvurusu yapabilmek için istanbul’a dönmeyi istediklerini söyledi. muş cumhuriyet savcılığı’nın suç duyurusuyla muş sulh hukuk mahkemesi’ne çıkartıldı. hasköy polis merkezi’ne götürülen iki iranlı, 28 haziran’da mahkemede can güvenliklerinin tehlikede olduğu ifadesine rağmen, polis eşliğinde iran sınırına götürülerek, sınır dışı edilmek istendi. abdülhani ve karimniya, iranlı yetkililere farsça anlamadıklarını ve arap olduklarını söyleyerek, bu ülkeye alınmaktan kurtuldu. ancak dönüş yolunda polis tarafından dövüldüklerini anlatan iranlılardan abdülhani, dönüşte intihara teşebbüs etti.

muş polisine farsça dilekçe veren iki iranlı, birleşmiş milletler mülteciler yüksek komiserliği ile bağlantıya geçmek ve başka bir ülkeye gönderilmek istediklerini yazdı. kaldıkları merkezdeki bir başka mültecinin telefonu üzerinden fransa’daki bir arkadaşlarına ulaştılar. ardından da abd merkezli iranlı göçmen ittifakı adlı organizasyon onlarla bağlantı kurarak, istanbul’a getirilmelerini ve avrupa insan hakları mahkemesi’ne başvurmalarını sağladı.

iki iranlı, sabah’a yaptıkları açıklamada isveç ve kanada’ya yaptıkları iltica başvurularına yanıt beklediklerini anlattı. abdülhani ve karimniya, gaziosmanpaşa kampında tutuklu statüsünde bulunduklarını belirterek, kendilerine temel özgürlüklerinin geri verilmesini istedi.

türkiye’deki mülteciler

bmmyk’ya göre, 31 mayıs 2009 itibariyle türkiye’de bulunan toplam yabancı göçmen sayısı

ıraklı 8 bin 3
iranlı 4 bin 104
afgan 3 bin 226
somalili bin 258
toplam: 17 bin 854

kaynak: bmmyk

kaynak: sabah gazetesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.