bir dönem filistin saflarında mücadele eden türkiyeli sosyalistlerden ortak açıklama

“dilsiz kalabalıklarda büyür yalnızlığımız
postal sesleri boğar türkülerimizi
bir gecede büyüyen filistinli çocuklar
intifada biçer mayın tarlalarında
kutsal topraklar utanır
biz utanırız çaresizliğimizden
sınırları zorlarız
taş doldurup ceplerimize…”
adil okay

biz, israil’e karşı savaş sürecinde, lübnan’da filistin kamplarında kalan 68’li ve 78’li devrimciler, son olaylar hakkında ortak bir bildirge yayınlamayı uygun gördük. zira israil’in, ihh’nin insani yardım taşıyan gemi konvoyuna düzenlediği saldırıda dokuz insanın ölmesi üzerine başlayan tartışmada “at izi ile it izi” birbirine karıştı ve 1970’ten itibaren filistin kamplarında, israil’e karşı savaşta hayatını kaybeden yoldaşlarımızın kemikleri sızlamaya baladı. öncelikle altını çizelim ki, israil’in yardım gemisine saldırması bir haydut politikasıdır. bu politika da yeni değildir. bir dönem filistin kamplarında sayısı bini geçen biz, bunu yıllar önce etimiz ve kemiğimizle yaşamıştık.

gazze katliamından sonra başbakan erdoğan’ın ‘one minute’ çıkışı arap aleminde sempatiyle karşılanmıştı. ancak bu çıkıştan hemen sonra akp hükümeti, israil’den heron uçakları satın almış, askeri tatbikatlara, pilot eğitimine ve tankların modernizasyonuna devam etmiş, samimiyetsiz olduğunu göstermişti. dokuz yardım görevlisi türkiye cumhuriyeti vatandaşının israil tarafından alçakça katledilmesinden sonra israil’e karşı laf var ama ciddi bir yaptırım yok. akp yaklaşan seçimlerde halkın dini duygularını istismar edip oy toplamaya çalışıyor. bu gün bir kez daha kapitalist kampın ‘demokrasi ve insan hakları’ savunusunun göreceli ve ikiyüzlü olduğunu görmekteyiz. bu ikiyüzlülüğe türkiye de uzun yıllar ortak olmuştur. paranın hükümranlığının yaşandığı kapitalist dünyada, ticari ilişkiler ön plandadır. bu güne kadar israil tercihinin bir nedeni de budur. israil 1948, 1967, 1982 ve en son gazze işgalinde de benzer katliamlar gerçekleştirmiş, işgali bm kararlarına rağmen sürdürmüştür. bu insanlık dramına ve israil’in işlediği insanlık suçlarına rağmen, türkiye, israil’le ilişkilerinde abd’nin dümen suyundan gitmiş, ‘din kardeşlerinin’ trajedisini görmezden gelmişti. şurası açıktır ki: akp hükümeti insan hakları konusunda ders veremeyecek kadar sabıkalıdır. filistin halkına yönelik kat-liamlardan, israil kadar sorumlu tutulması gereken abd, ‘mavi marmara katliamı’nı kınamayarak, ‘siyonizm−emperyalizm işbirliğini kutsamıştır.

mavi marmara gemisine saldırıdan sonra yaralılara kelepçe takan israil’in bu insanlık dışı uygulaması yeni değildir. bir zamanlar filistin kamplarında israil’e karşı saf tutan dünya devrimcileri vardı. solun parametrelerinden biri olan, ‘mazlum halkların yanında yer almak’ şiarını hayata geçiren sosyalistlerden birçoğu 1973’te ve 1982’de israil’in saldırıları sonucu katledilmiş, onlarcası da esir düşmüştü. yaralı yakalanan arkadaşlarımız da sadece kelepçelenmemiş aynı zamanda işkence görmüşlerdi. bu gün türkiye’deki bazı grupların, israil karşıtı gösterileri musevi karşıtlığına dönüşmeye başlamıştır. işte aramızdaki fark budur. bizim musevilerle sorunumuz yoktur. bizim siyonist−işgalci israil devleti ile kavgamız vardır.

buradan bir kez daha ilan ediyoruz ki, biz aşağıda adları yazılı 68’li ve 78’li türkiyeli devrimciler olarak, filistin’in kurtuluşu için israil’e karşı mücadelede yer aldığımızdan dolayı onur duyuyoruz. biz, sadece gazze’de, batı şeria’da yaşayan filistinlilerin değil, lübnan, suriye ve ürdün mülteci kamplarında yaşayanlar dahil olmak üzere tüm filistin halkının dostuyuz. filistin sorunu sadece gazze ablukası değildir. sorunun çözümü için israil 1967’de işgal ettiği topraklardan çekilmeli ve bağımsız filistin devleti kurulmalıdır. bunun için akp hükümetine sesleniyoruz: israil ile olan tüm ilişkiler kesilsin. abd ve israil ile stratejik ortaklığa son verilsin.

ilk imzacılar:

a. eyüp yasin,
a. keskin,
abdullah dereli,
adil okay,
ahmet yolal,
bekir reyhan,
bereket kar,
celal özcan,
erdoğan ahmet,
ergun adaklı,
enis kalaycı,
faik bulut,
fatma irier,
gazi eke,
hasan mantıcı,
hüseyin pirro,
m. kelleci,
mustafa yalçıner,
şentürk inci,
temel demirer,
teslim töre,
yasin dursun…

bu metin, bir dönem filistin kamplarında kalan tüm devrimcilerin imzasına açıktır.
iletişim: hasan mantıcı. tel: 05334395114
filistinicinsosyalistler@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.