Kafaları Karıştırmaya Çalışmak

M. Özcan

Evet, bu kafa karışıklığı falan değil. bu, kafaları karıştırmaya çalışmak. hem devrimci olmak (!), hem devrimcilik yapmamak… Dinleyeni “ya eski devrimci, acaba bir bildiği mi var?” diye şaşkınlığa iten söylem ve yazıların bombardımanına maruz kalıyor insanlar.

Şimdi birkaç sorum var: AKP devrimci bir misyon mu yüklenmiştir? Resmi ideolojinin karşısına Marksist ideolojiyi mi koymuştur? Askeri vesayetin yerine yeni demokratik yapılanmayı mı oluşturmaktadır? Açılımla ülkede yaşayan tüm kökler yeniden kurucu unsur haline mi getirilmektedir? Bölgemizde Ortadoğu, Balkanlar, Kafkasya, Doğu Akdeniz halklarıyla yeni ekonomik-politik-kültürel birliktelikler mi inşa edilmektedir? Basit birkaç soru bunlar. Kime mi? Aklınca çağı yakalamış devrimci(!)lere. Utanmasalar Marksizm’i de eleştirecekler de utanıyorlar azıcık. Lenin’i eleştirdiler, Stalin’i katil ilan ettiler, Mao yaşamadı sanki. Che mi? T-shirtlerinde… Mustafa Kemal mi? Adını dahi anmak istemezler. Ortak bir dil kullanılıyor şimdi; resmi ideoloji-askeri vesayet-çağı yakalamak…

bu yılgın, dönek, inkârcı, sahte devrimcilere söylüyorum; bu ülke anti¬emperyalist savaşın sonucunda kurulmuştur. her iki ulus ve tüm azınlık milliyetler bu ülkenin kurucu unsurlarıdır. evet, bu anti-emperyalist savaşın çekirdek kadrolarını küçük burjuva asker oluşturmuştur. bu asker anlayış düzenli orduya geçişle halka yansımıştır. milis güçler askerleşmiştir. kadını, çoluk çocuğu askerleşmiştir. çanakkale’de böyledir, milli kurtuluş savaşı da böyledir. her ikisi de işgale karşı anti-emperyalist özünden dolayı millidir.

bu kavramı ağızlarına almaktan özenle kaçınan bu insanlar, ‘globalizm’ söylemine sığınarak olası görevlerden de kendilerini sıyırmış sanarak kendilerini aldatıyorlar. kimseyi kandırmaya kalkmasınlar. milli kurtuluş savaşının anti-emperyalist halkın ordusu giderek nato, cento (geçmişte) gibi birliklere sokularak anti-emperyalistliği elinden alınmış, 1960 ve sonrasında da oyak kurularak halktan tamamen soyutlanmıştır.12 mart ve 12 eylül’le türkiye halkı’na ve onun devrimcilerine kan kusturulmuştur. bunları sokaktaki insan da biliyor artık ama marksist-leninist’ler, akp ile aynı koroya katılarak bu ülkeyi yargılamıyorlar. işte ayraç burada… marksist-leninistler; nerede, ne zaman, nasıl ve kimlerle ittifak yaparak savaşacaklarını iyi bilirler. siz globalistler, siz de çok iyi bilirsiniz de o onurunuz yoktur artık; dolaylı-dolaysız satmışsınızdır ruhunuzu emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine.

herkes uyanık olmalı ve bu insanların tuzağına düşmemelidir. kısa ve uzun vadeli hedef ve görevler tespit edilerek ortak müşterekler sonuna kadar zorlanmalı, anti-faşist anti-emperyalist her birimle, her kişiyle bu temelde ilişkiler kurulmalı. sahte devrimciler teşhir edilmeli. her fırsatta, emperyalizmin, özelde ülkemizde, genelde ortadoğu, kafkaslar ve ortaasya’da ajan-provokatör tavırlarını açığa çıkartarak halkların ille de marksist-leninist birlikteliğini öne çıkarmalıdır.

”yaşasın ortadoğu devrimci çemberi!”

One thought on “Kafaları Karıştırmaya Çalışmak”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.