kadep başkanı elçi: evet diyeceğiz

katılımcı demokrasi partisi (kadep) genel başkanı şerafettin elçi, “kürtler, pkk ve bdp’nin baskısına rağmen anayasa değişiklik paketine ‘evet’ diyecek” dedi.

katılımcı demokrasi partisi (kadep) genel başkanı şerafettin elçi, “kürtler, pkk ve bdp’nin baskısına rağmen anayasa değişiklik paketine ‘evet’ diyecek” dedi.

cha’ya konuşan kadep genel başkanı şerafettin elçi, 12 eylül’de referanduma sunulacak anayasa değişiklik paketini, “30 yıldır topluma giydirilmiş deli gömleği” olarak nitelendirdiği anayasa’dan kurtulmak için tarihi bir fırsat olduğunu söyledi.

elçi, değişiklikle birlikte, bir taraftan cunta anayasasında çok önemli bir gedik açılacağını, diğer yandan türkiye’nin yıllardır özlemini çektiği yepyeni özgürlükçü bir anayasaya giden yolu açacağını kaydetti.

bdp’nin, referandumu boykot çağırısını eleştiren elçi, “bdp halka güvenemediği için böyle bir yola başvuruyor. kürtler, pkk ve bdp’nin baskısına rağmen bu pakete ‘evet’ diyecek” dedi.

kaynak: haber panorama, 10 temmuz 2010

katılımcı demokrasi partisi (kadep) genel sekreteri nizamettin maskan, ak parti hükümeti’nin hazırladığı anayasa değişiklik paketine ilişkin 12 eylül’de yapılacak referandumda “evet” oyu kullanacaklarını belirtti.

partisinin referanduma ilişkin yaklaşımını aknews’e anlatan maskan, 12 eylül döneminde dünyada örneği olmayan düzeyde hak ihlalleri ve işkenceler yaşandığını, askeri yönetimin darbeyi yapanların yargılanmasını önleyen 15’inci maddeyi de içeren bir anayasa hazırlayarak silahların gölgesinde yapılan bir oylamayla halka zorla kabul ettirdiklerini ifade etti.

anayasa değişiklik paketi ile 12 eylül anayasasında kısmen de olsa değişikliklerin gerçekleşeceğini, darbecilerin yargılanmasının yolunun açılacağını belirten maskan, kendisinin de 12 eylül döneminde ağır işkenceler gördüğünü belirterek, “12 eylül darbecilerinin yargılanmasını görmeyi çok istiyorum” dedi.

maskan, bdp dahil, 12 eylül anayasasından rahatsız olan tüm kesimlerin değişiklikleri desteklemesi gerektiğini ifade etti. kadep olarak referandumda “evet” oyu kullanacaklarını kaydeden maskan, şunları söyledi:

“referandumda anayasa değişikliklerine ‘hayır’ demek, 12 eylül anayasasını savunmak demektir. bu anayasanın birkaç maddesinin değişmesi bile kürtler açısından önemlidir, bir kazanımdır. sistemin mağduru olan kürtler referandumda değişikliklere ‘evet’ demelidir.”

maskan, kadep olarak referanduma ilişkin bir kampanya başlatmayı planladıklarını ancak kampanya programının henüz netleşmediğini ifade etti. maskan, kampanyalarında, temel argümanlar olarak, “12 eylül anayasasının kısmen de olsa değişmesi ve darbecilere yargı yolunun açılacak olmasını” işleyeceklerini söyledi.

kaynak: hür seda, 16 temmuz 2010