mustafa kuleli

“bize güç verin onlara diz çöktürelim” ilanında kenan evren’li kolaj taraf’ın “demokratlığına” takıldı

bu aralar öyle şeyler oluyor ki memlekette, insan kime ne diyeceğini, nerede duracağını, kime inanacağını şaşırıyor. ortalık böylesine toz duman iken, servis edilen sahte/gerçek belgeler havada uçuşur, iddia ve ithamdan geçilmezken, birileri “ölümüne demokrat” edasıyla ortalarda salınıp, herkese demokrasi ve özgürlük “ayarı” verirken, bir de bakıyorsun ufacık bir detay ezberleri bozuveriyor. hem de hiç beklenmeyen bir anda, beklenmeyen bir biçimde…

"birgün'de yayınlanan ilanda kenan evren ve pek çok "türk büyüğünün" portresini görüyoruz."

2 ağustos cumartesi gününden beri ezilenlerin sosyalist platformu (esp), taraf ve birgün gazetelerine ilan veriyor. bu ilanlarda, 6-7 eylül olaylarından hrant dink cinayetine, gazi mahallesi’nden şemdinli’ye, 1 mayıs 1977’den güngören bombalamasına kadar pek çok olayın kontrgerilla tarafından gerçekleştirildiği belirtilip, farklı isimlerle (ittihat ve terakki, jitem, özel harp dairesi ve tit) anılan bu organizasyonun “sistematik bir suç imparatorluğu” olduğu ifade ediliyor.

ilanın üst kısmında, metni tamamlayan bir fotoğraf kolajı dikkat çekiyor. en önde kenan evren, mehmet ağar, hurşit tolon, tansu çiller gibi isimlerin yer aldığı, şevket kazan, yaşar büyükanıt, korkut eken, veli küçük, yeşil gibi portrelerle tamamlanan bu kolajın üstünde “bize güç verin, onlara diz çöktürelim” ve altında “savaş suçluları mahkemesi kurulsun, kirli savaş baronları yargılansın” yazıyor. ne kadar çarpıcı değil mi? ama maalesef taraf gazetesi’nden birileri bizim gibi düşünmüyor, okurların ilanı bu şekilde görmesini sakıncalı buluyor.

"taraf’ın ilanında portreler susurluk mercedes’ine ve şemdinli tabelasına dönüşüyor."
"taraf’ın ilanında portreler susurluk mercedes’ine ve şemdinli tabelasına dönüşüyor."

taraf’ta yayınlanan ilanda, kolajın olduğu yere, susurluk’ta kaza yapan mercedes marka otomobilin ve şemdinli olayının fotoğrafı konmuş. başlıklar ve metin ise aynen duruyor. bunun üzerine işkillenip, bir esp temsilcisi ile telefonda görüştüm. “maalesef taraf orijinal ilanı basmak istemedi” dedi.

şimdi insan “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu” demez mi? bu durumu açıklayabilmek mümkün mü? “ergenekoncular”ın fotoğraflarını her gün koca koca basan taraf, bu ilandan neden rahatsız olur? kenan evren üzülmesin diye mi? yaşar büyükanıt görevde olduğu için mi? tansu çiller ya da mehmet ağar’a duyulan derin saygıdan mı?

madem ilan hoşunuza gitmiyor, niye eğip bükmek pahasına yayınlıyorsunuz? bu tutumun, hem arçelik’i bir reklamveren olarak kaybetmek istemeyen hem de anneler günü reklamında photoshop ile temsili annelerin etek boylarını, bluz kollarını uzatan milli gazete anlayışından farkı var mı?

solculara, “ergenekon meselesinde taraf olmayı” öğütlerken mangalda kül bırakmayan arkadaşlar, ortaya kenan paşa’nın resmi gelince “bizim okuyucu henüz buna hazır değil” mi diyorlar acaba? yoksa taraf okuyucularını esp’nin “yıkıcı bölücü” faaliyetlerinden mi koruyor? yoksa yoksa “demokratlık da bir yere kadar mı?..”

esp temsilcisi ile konuşmamın ardından elbette taraf gazetesi’ni de aradım. taraf’ın ilan servisinde cevap verecek “yetkili” bir kişi yoktu. bana döneceklerini söylediler. telefonumu aldılar, henüz ses seda yok.

medyakronik 05 ağustos 2008