İdama Giderken (6 Mayıs 1972)

İdamları izleyen iki avukattan biri olan Mükerrem Erdoğan o sabahı şöyle anlatıyor:

Deniz Gezmiş

Deniz bize döndü. “Cezaevinde bizi, yangından mal kaçırır gibi kaptılar, havalandırarak getirdiler. Ayakkabılarımızın bağlarını bile bağlamamıza fırsat vermediler. Postallarımın bağlarını bağlasınlar; asıldığımda ayağımdan düşmelerini istemem.” dedi. Deniz gardiyanların yardımıyla masaya çıktı. Bir gardiyan ilmiği açtı, genişletti, başından geçirip taktı Deniz’in boğazına. İşte o an Deniz son sözlerini söyledi:

Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye!
Yaşasın Marksizm-Leninizmin Yüce İdeolojisi!
Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Kardeşliği!
Yaşasın İşçiler, Köylüler!
Kahrolsun Emperyalizm!

Halit Çelenk’e göre ise Deniz Gezmiş’in son sözleri şöyledir:

Yaşasın Türkiye’nin Bağımsızlığı!
Yaşasın Marksizm’in, Leninizm’in yüce ilkeleri!
Yaşasın Türk ve Kürt Halklarının Bağımsızlık Mücadelesi!
Kahrolsun Emperyalizm!
Yaşasın İşçiler ve Köylüler!

Deniz Gezmiş’in son sözleriyle ilgili bu karışılıklığa avukatları Halit Çelenk’in kızı yazar Serpil Güvenç’ten aşağıdaki yazıyla bir açıklama geldi:

Son sözlerle bugüne taşınan…

12 Mart askeri cuntasının Süleyman Demirel başkanlığındaki Adalet Partisi ile diğer sağ parti milletvekillerinin desteğiyle gerçekleştireceği, Türkiye tarihinin büyük siyasal cinayetlerinden birisine çok yaklaştığımızı hissediyorduk… Ve 5 Mayıs gecesi kapımız çalındı. Gelenler babam Halit Çelenk’i infazların yapılacağı Ulucanlar Cezaevine götürmeye gelmişlerdi. Babam giyindi ve gitti… Upuzun gecenin sabahında avukat Mükerrem Erdoğan’la birlikte eve geldiğinde yüzünün renginin kül gibi olduğunu ve saçlarındaki kırların görünür bir biçimde artmış olduğunu anımsıyorum… Beni hemen daktilonun başına oturttu. Mükerrem Erdoğan’ı da yanına çağırdı. Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idam öncesi son sözlerini ezberlemişlerdi. Özellikle Deniz’in “yasalara aykırı” olduğu için idam tutanağına yazdırılmayan ve o metinde (…) olarak geçen sözleri önemliydi ve tarihin tanıklığına aktarılması gerekiyordu. Konuştular ve netleştirdiler. Onlar söyledi, ben yazdım…

Deniz’in son sözleri şunlardı:

“Yaşasın tam bağımsız Türkiye!
Yaşasın Marksizm Leninizmin yüce ideolojisi!
Yaşasın Türk ve Kürt halklarının bağımsızlık mücadelesi!
Kahrolsun emperyalizm!
Yaşasın işçiler, köylüler!”

Son sözler TCK’nın 141/142. maddelerinin varlığı nedeniyle basın ya da herhangi bir yayın organında yer almadı ve dillendirilemedi. Ama o daktilo sayfası çoğaldı. Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in idam sehpası altında haykırdıkları cümleler Türkiye’nin her yanına dalga dalga yayıldı.

Kaynak: Sol Portal, 6 Mayıs 2010

Yusuf Aslan

Deniz’in asılması sırasında Yusuf’u alıp oraya getirmişler. Bize dönerek “Duydum Deniz’in sesini.” dedi. Darağacı hazırlanmış, tazelenmişti. Yusuf masaya oradan da tabureye çıktı. Geçirdiler ilmiği boynuna. Yusuf da gür, yürekli bir sesle son sözlerini söyledi, taburenin üzerinde:

Ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için şerefimle bir defa ölüyorum! Sizler bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz! Biz halkımızın hizmetindeyiz! Sizler Amerika’nın hizmetindesiniz!
Yaşasın Devrimciler!
Kahrolsun Faşizm!

Hüseyin İnan

Bu arada Hüseyin’i getirdiler. Bildiğimiz hüseyin’di. Her zamanki Hüseyin. Sigara içip içmeyeceğini sorduk. “İçmeyim.” dedi. Bize döndü. “Söyleyin babama.” dedi; ayağındaki lastik ayakkabıları gösterdi, “babam, yarın ayağımdaki bu lastik ayakkabıları görüp, doğru dürüst bir ayakkabısı bile yokmuş diye üzülmesin. Askeri Cezaevinde, ayakkabılarımızı giymemize bile fırsat vermediler. Ayakkabılarım cezaevinde kaldı. Onlara hediyem olsun.” dedi. Durdu.

“Sehpaya çık.” diye bağırdı savcı. Hüseyin savcıya döndü masanın üzerinde, “Sabırlı ol, çıkacağım.” dedi. Ve tabureye çıkmadan, masanın üzerinde, yürekli bir sesle bağıra bağıra son sözlerini söyledi:

Ben şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkımın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştım! Bu bayrağı bu ana kadar şerefle taşıdım! Bundan sonra bu bayrağı Türkiye Halkına emanet ediyorum!
Yaşasın İşçiler, Köylüler ve Yaşasın Devrimciler.
Kahrolsun Faşizm!”

“İdama Giderken (6 Mayıs 1972)” için 56 yorum

 1. bu insanlar halkının tam bağımsız bir ülkede yaşamaları için öldüler. onlar hiçbir çıkar gözetmeksizin kürt- türk kardeşliğini savundular. bir zamanlar bu insanların attıkları “emperyalizme karşı yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarını bunlar vatan haini diye suçlayanlar şimdi aynı sloganları atmak zorunda kaldı. bu üç fidanı saygıyla anarken şu sözlerimi de eklemek istiyorum; yaşasın halkların kardeşliği yaşasın tam bağımsız ve hür anadolu.

  Beğen

 2. bu kahramanlarımız halkın geleceğinden başka bir şey düşünmediler ama tabi işine gelmeyen emperyalistler vatan haini diye suçladılar. bizler mustafa kemal’in çocuklarıyız. denizlerden, yusuflardan, hüseyinlerden, mahirlerden, sinanlardan, taylanlardan, cihanlardan, kadirlerden gurur duyuyoruz ve onları unutmayacağız unutturmayacağız. son olarak kahrolsun amerikan emperyalizmi yaşasın halkın kardeşliği tam bağımsız türkiye

  Beğen

 3. atam izindeyiz
  biz devrimcilerin yolundan yürümeyi umut ederiz.
  sizinle gurur duyuyoruz, ve daima bizim kalbimizde yaşayacaksınız.
  yeni denizler ve yusuflar dünyaya geliyor.
  artık sıra bizde.

  Beğen

 4. size sosyalist bir genç olarak mahirlerden, denizlerden bize bahsettiğiniz için çok teşekkür ederim ama sizden türkiye’de katledilen bu halk kahramanlarının devrimi yapamayışlarının nedenini ülkede kültür devrimini gerçekleştiremediklerine bağlıyorum. bununla ilgili bir yazı yayınlarsanız sevinirim.

  Beğen

 5. türkiye’nin bağımsızlığı için savaşan ve türkiye’yi amerika’nın kuklası yapmamak için var gücüyle çalışan bu gençlerin adını anarşist vatan haini koydular. yazıklar olsun; başka ne diyebilirim ki?

  Beğen

 6. her okuduğumda tüylerim ürperiyor, içim acıyor. keşke o ölüm fermanına imza atan o savcıları dönemin başbakan ve cumhurbaşkanını bir dakika da olsa yargılayabilsem. nasıl kıydılar o gencecik insanlara… ama biliyorum birgün bitecek bu ikilik, elbet bitecek…

  Beğen

 7. o zaman da halk devrimini gerçekleştirmek istediler, şimdi de aynı şeyi istiyoruz. o zaman da halkın cehaleti ve bu konulara bakış açısı yüzünden olmadı, şimdi de böyle bir şeyi gerçekleştirmenin çok zor olacağını düşünüyorum. en önce insanlar bu konularda bilgilendirilmeli, çünkü denizlerin, mahirlerin, yusufların istediklerini biz gerçekleştireceğiz.

  Beğen

 8. denizler, yusuflar, hüseyinler, sinanlar, mahirler ve daha niceleri ülkemizin bağımsızlığı için herşeyi göze almışlar. hâlâ yiğidim aslanları düşününler var. biz de bu ülke için herşeyi göz önüne alabiliriz ama birisinin öncü olması lazım. deniz gezmiş’in de dedigi gibi: yaşasın işçiler, yaşasın köylüler, yaşasın türk-kürt halk kardeşliği… kahrolsun emperyalizm ve amerika’nın uşakları!

  Beğen

 9. şu sılanın ufak tefek yolları
  ağrıdan sızıdan tutmaz elleri
  tepeden tırnağa şiir dilleri
  yiğidim aslanım burda yatıyor

  bugün efkarlıyım açmasın güller
  yiğidimden kara haber verirler
  demirden döşeği taştan sedirler
  yiğidim aslanım burda yatıyor

  ne bir haram yedi ne cana kıydı
  ekmek kadar temiz su gibi aydın
  hiç kimse duymadan hükümler giydin
  yiğidim aslanım burda yatıyor

  mezar arasında harman olur mu
  13 yıl mahpusta derman kalır mı
  azraile sorsam canım alır mı
  yiğidim aslanım burda yatıyor.

  Beğen

 10. kahrolsun emperyalizm! kahrolsun faşizm! yaşasın devrimci millet! yaşasın özgürlük! kahrolsun amerika ve köleleri!

  Beğen

 11. deniz’in hüseyin’in ve yusuf’un hikâyelerı beni hâlâ hüngür hüngür ağlatır. yazık, o zamanlar şerefle söylenen sözler şimdi kimsenın umrunda değıl. aman sendecilik var. ama deniz, yusuf ve hüseyın, sizler ilktiniz, ilk kaldınız. mekânlarınız cennet olsun, huzurla yatın. yaşasın halk kardeşliği! kahrolsun amerikan köpekleri!

  Beğen

 12. ben bu iyilik dolu insanları hep anıyorum, anacağım da… onlar, devrim ve ülkemizin amerikanın kuklası olmamasını emperyalizmi kabul etmeyerek göstermiştir. onlar insanlık için, ülkemiz için mücadele vermişlerdir. allah rahmet eylesin. hepsi haksız yere idam edildi, öldürüldü ama devrimciler ve ülkemiz için çalışanlar hayatta bıkmayacaktır. deniz geçmiş ve bütün idam edilen yoldaşları hepsinin mekanı cennet olsun. amin.

  Beğen

 13. öncelikle bu insanları seven, onların yolunda giden herkesi -devrimci kardeşlerimi- selamlıyorum. o insanlar ki bu dava uğruna ölüme gittiler, gözlerini kırpmadan arkalarına bakmadan gittiler ve giderken umutluydular ama onların umudu boşa çıktı. şimdi kim bu dava uğruna canını feda eder ki? bırakın canını feda etmeyi bir gece nezarette yatmaya bile katlanamaz ama yine de olsun; biz bu insanları çok seviyoruz, bu insanların davalarını seviyoruz. deniz, yusuf, hüseyin… sizler hep bizimlesiniz. sizleri asan şerefsizler ya da astıran köpekler şimdi bizlere efendilik ediyorlar. insanlar şimdi sizleri çok iyi anlıyor ama iş işten geçti. kahrolsun abd! kahrolsun faşizm! yaşasın halkların kardeşliği! yaşasın tam bağımsız türkiye!

  Beğen

 14. onlar hiç bir zaman ölmedi. onlar her zaman bizim kalbimizde ve bizler onlar için yaşamalıyız, mücadele etmeliyiz, ülkemizi faşistlere bırakmamalıyız. üç deniz, yusuf, hüseyin gitti ama binlerce çoğaldı. eğer ki bugün sizler ben de bir denizim diyebiliyorsanız o zaman gerçek devrim budur.
  faşistler döktükleri kanda boğulacaklardır. yaşasın devrim ve sosyalizm! tam bağımsız ülke için elele…

  simurg’un notu: bir kaç yorumda daha benzeri ifadeler bulunuyor: “faşistler döktükleri kanda boğulacaklardır”. devrimciler kin ve nefretle yola çıkmaz, kısasa kısas uygulamazlar. devrimcilerin dert edindiği “sistem”dir, kişiler değil…

  Beğen

 15. ben de bir devrimci olarak artık sıra bizde. size öldü diyorlar ama siz ölmediniz. bu vatan için, devrimciler için hiç bir şey umurunuzda olmadan öldünüz. ama şimdi sıra bizde. ne sizin adınızı unutturacağız ne de yaptığınız işleri… bilin ki hepimiz kardeşiz. kardeşliği bozmak isteyenler ise boşa uğraşmasınlar. aleviliği yıkmak isteyenler boşa uğraşmasınlar. biz de canımızı veririz ama yıktırmayız.

  Beğen

 16. bu konularla ilgili çok sey araştırılıyor ama bildiğim tek şey var bu konuyla ilgili: o insanların asılmasının sebebi korkularındandı, çünkü bir anda çok şey başardılar. şu anda bu kadar rahatsak onların sayesinde bu düzeydeyiz. sanmasınlar ki onlar devrim yapmadı. onlar ölürken bile devrimi yarı gerçekleştirdiler. sıra kalan yarısı… bişeyleri elde etmek için okumak lâzım onlar gibi… onlar istese rahat bir şekilde para kazanırdı. hepsi üniversite mezunu hem de en iyi şekilde ama amaçları tüm halkın kardeşliğine ve eşitliğine inandılar, bu uğurda gittiler ama hiç bir zaman bitmediler. bitirmeyeceğiz.

  Beğen

 17. “ben ülkemin bağımsızlığı ve halkımın mutluluğu için şerefimle bir defa ölüyorum! sizler bizi asanlar şerefsizliğinizle her gün öleceksiniz! biz halkımızın hizmetindeyiz! sizler amerika’nın hizmetindesiniz! yaşasın devrimciler! kahrolsun faşizm!”
  mükemmel sözler. inanın tüylerim ürpererek okudum. nasıl kıydılar size (bu) şerefsizler?

  Beğen

 18. deniz, yusuf, hüseyin…bunlar sadece isimler. nice denizler, yusuflar, hüseyinler, bedrettinler, torlak kemaller, dede sultanlar, faşist zihniyete kurban gitmiştir. unutmayalım ki gidenlerin taşıdığı düşünceler, temelinde bağımsız ve hür fikirler barındırır. önemli olan gidenlere üzülmek, ağıt yakmak değil, onların sürdürmüş olduğu bağımsızlık savaşını layıkiyle devam ettirmektir. bu inanç ateşi yüreklerde yandığı sürece insanlık hakettiği yere ulaşır. ve birgün insanlık geriye dönüp baktığında nasıl vahşi atalara sahip olduğunu anlayacaktırlar. eğer biz de insanlığın vahşi tarafında olmak, halkların haklarını gaspeden zihniyetle aynı dümande yer almak istemiyorsak, bu mücadeleye destek vermeliyiz. sadece eylemlerle değil, bilime, sanata katkıda bulunarak da bu süreci sürdürebiliriz. yaşasın halkların kardeşliği!

  Beğen

 19. denizleri asanlar bugün de türk ve kürt halkını idam sehpalarında sıralamış, teker teker idam sehpalarına davet ediyorlar. yarınlarda sıra onlara geldiğinde yanlarında sadece gölgelerini bulacaklar ama denizlerin arkasında hala oluk oluk akan insan seli var, çünkü onlar birer filizlerdi; toprakta hala yeşeriyor ve de sonsuza kadar yeşerecekler.
  kahrolsun amerikan emperyalizmi, kahrolsun işbirlikçi yandaşları demeyeceğim, çünkü onlar sonlarının sonuna giderlerken onursuzca altlarına kaçırdılar, it gibi havladılar ama denizler ölüme haykırarak gittiler, çünkü denizler arkalarında onurlu bir gelecek ve tam bağımsız bir türkiye sevdası bıraktılar… ya işbirlikçiler?

  Beğen

 20. bu gencecik insanların neden asıldığını anlamak güç değil, çünkü günümüzde de aynı şeyler yapılıyor. onların amacı tam bağımsız türkiye, halkların kardeşliği, kemalist devrimdi. onlar kemalizm ve vatanı için yaşadılar. yaktıkları devrim ateşi hala yanıyor ve hepimizin içini ısıtıyor. o ateş zanetmeyin ki söner ve kaybolur. sönse bile biz yani kemalist devrimciler o ateşi küllerinden yeniden alevlendiririz. bu ülkeden mustafa kemali kimse silemez. deniz gezmiş ve yoldaşları türkiye için öldüler.

  birer tomurcuktuk hayatın kollarında
  birer çiğ damlasıydık bahar sabahında, gül yaprağında
  dedim ya hiç yoktan susturuldu şarkımız
  yüreğim yanıyor, yüreğim yanıyor
  bitmeseydi, bitmeseydi bizim öykümüz böyle!

  Beğen

 21. bu üç insana yapılan işkenceyi şiddetle kınıyorum ve haklı bulmuyorum. kimse haklı bulmuyor tabi. onlar sadece tam bağımsız türkiye için savaştılar.
  ve günümüze bakarsak şu anda da aynı durum içindeyiz. bağımsız laik cumhuriyeti mahvetmeye çalışıyorlar ama başaramayacaklar, çünkü denizler, yusuflar, hüseyinler olarak izin vermeyeceğiz. gurur duyuyorum onlarla.
  onlar biter mi sandınız?

  Beğen

 22. ben ilk önce genç abelerimi sonsuz saygıyla anıyorum. onlar, faşizm ve emperyalizme karşı ve tam bağımsız türkıye için hayatlarını feda ettiler ve onların sayesinde onlar gibi binlerce devrimci doğdu. tüm dünya bilsin ki faşizm, emperyalizm, sınıflandırma oldukça deniz’in, yusuf’un, hüseyin’in yoldaşları hiçbir zaman başlarını eğmez ve her şafakta güneşi doğacak umuduyla başı dik bir şekilde bekleyecek. yaşasın tam bağımsız türkiye!
  yaşasın işçi ve köylüler!
  yaşasın türk ve kürt kardeşliği!
  yaşasın halkların kardeşliği!

  Beğen

 23. ben bu gençlerin -herkes gibi- bir şans olduğunu ve bir daha türkiye’de böyle fedakar gençlerin varolacağını düşünüyorum. türkiye böyle bir fırsatı zamanında tepti ama biz türk gençleri yılmayacağız; savaşacak ve başaracağız…

  Beğen

 24. bu yürekli ve cesaretli insanlari saygi ve sevgiyle selamliyorum. ne zaman onlarin davasini okusam icim bir tuhaf oluyor. onlar gercek vatansever ve son derece yürekli insanlar. daragacina cikiyorlar hic bir korku yok. halen inandiklari ugurda bağıra bağıra inandiklari davayi haykiriyorlar. benden selam olsun bütün vatanseverlere.

  Beğen

 25. bu gençlerin böyle idamlarına nasıl karar verirler? şimdi deniz gezmiş, hüseyin inan ve yusuf aslan yaşasaydı, bence türkiye’nin durumu daha farklı olurdu…

  Beğen

 26. kahrolsun amerika ve amerikanın yandaşları! nasıl kıydılar size, denizim, hüseyinim, yusufum… mekanınız cennet olsun. sizi unutmuyoruz, unutturmayacağız.

  Beğen

 27. biz atatürk’ün çocuklarıyız, ağabeylerimiz; deniz-yusuf-hüseyin-mahir ve bu devrim için canlarını veren tüm ağabeylerimizin izindeyiz. biz var oldukça, onları yaşattıkça yattıkları yerde rahat uyuyacaklar. biz amerika’nın kölesi olmayacağız. kendilerini satabilirler ama bizim anamızı, vatanımızı satamazlar; buna güçleri yetmeyecek. burada biz türk gençleri, ata’nın evlatları varız. gerekirse bir çanakkale destanı daha yazarız da kimsenin sömürgesi altında yaşamayız. ne mutlu türküm diyene!

  Beğen

 28. deniz, yusuf, hüseyin… türkiye’nin kurtuluşunu sağlayacak olan insanlardı. onları engelleyenler utansın. bağımsızlıktan başka ne istendi ki? ama alışılmışın dışında emperyalizme uymadılar; bu da göze battı. kimi banka hortumlar, kimi çalar çırpar… eşitlik dediler diye gittiler darağacına. vicdanları rahat değil…

  Beğen

 29. deniz, yusuf ve hüseyin abilerim hiç bir çıkar beklemeden bu yola baş koydular. halkın kurtuluşu için savaştılar. ben zaten bu türk faşistleri anlamıyorum. hepsi amerika’nın uşağı oldular ve en kötüsü de amerika’dan korktuklari için kendi milletini aşıyor. böyle bir türkiye olamaz. atatürk ve tüm devrimcilerin kemikleri sızlıyor mezarda. para için kendi milletini satıyor, lafa da gelince biz vatan için ölürüz diyorlar. öyle bir şey olsa ilk onlar kaçar.
  yaşasın tam bağımsız türkiye! yaşasın gerçekten demokratik türkiye! yaşasın işçiler, köylüler!

  Beğen

 30. devrimler ve devrimci gençlık hiç bır zaman yok olmayacaktır. ölenler şerefleriyle öldüler. biz de onlar gıbı ölmek istiyoruz bu vatan için. bunu da bır gün gerçekleştıreceğız.

  Beğen

 31. bir gün gelecek amerikan emperyalizmi yerin dibine çökecek, tıpkı bizans gibi ve bu dünyaya barışı getirecek olan tek ülke olan bizim ülkemiz olacaktır. bunu ancak büyük abilerimizin (yusuf, deniz, hüseyin ve diğerleri) yaptığı gibi yaparak, ancak onların izinden gıderek gerçekleştırebiliriz. onlar şimdiki siyasetçilerimiz gibi çıkarları için degil bu ülkenın kardeşlığı için ve tam bağımsız bir türkiye için öldüler. kahrolsun amerika, kahrolsun emperyalizm! yaşasın devrimci gençlik!

  Beğen

 32. onlar bu türkiye’yi abd’nin kötü emelerinden kurtarmak ve bizi hür yaşatmak için öldüler. biz eğer bu türkiye’yi herhangi bir emperyalizme karşı savunmayacaksak şu an bu topraklarda boşuna yaşıyoruz. hiç bir zaman ayrım yapmadan halkımın bağımsızlığı için ölmeye hazırım.

  tam bağımsız türkiye! yaşasın halkımızı emperyalizmden uzak tutan devrimciler! yaşasın türk halkı!

  Beğen

 33. n’oldu üniversitelilere; n’oldu liselilere… kendi bayramımızı kutlamak suç olmuş! kendi meydanlarımıza girmek yasak. bu muydu idealimiz? görmek istediğimiz -şerefle bayrağını taşımak, bağımsızlığımızı yüceltmek adına inandığımız değerler bunlar mıydı? ülkesinin bağımsızlığı, halklarının kardeşliği adına, ölen onlarca devrimcimize böyle mi sahip çıkıyoruz? susarak, sinerek, korkarak… tarihin tekerrur etmesini beklemeyi bir kenara birakıp çalışmalıyız artık. birşeyler yapmalıyız. sesimizi duyurmak; egemen olanin halk, işçi ve köylü olduğunu göstermek adına!

  Beğen

 34. yaşasın tam bağımsız türkiye cumhuriyeti! yaşasın halkların kardeşliği!

  kahrolsun emperyalizm! kahrolsun abd! kahrolsun faşizm!

  Beğen

 35. yaşasın devrimci gençlik! kahrolsun faşizm!

  deniz gezmiş, mahir, kızıldere’de olanlar… acımasızca devrimcileri, genç devrimcileri öldüren faşistler kahrolsun!

  yaşasın devrimciler!

  Beğen

 36. izindeyiz bizler. inşallah her zaman sizin izinizde olacağız. size yapılan şerefsizlik… o amerika’nın köpeklerine bizler de bir şey vereceğiz.

  sizler rahat uyuyun.

  Beğen

 37. üç devrimci fidanımızı saygıyla anıyorum. ruhlarınız şah olsun. bu türkıye unutmasın kı hiç bir zaman denizler, hüseyinler, yusuflar ölmeyeceklerdir. denız’ın, hüseyin’in, yusuf’un sadece bedenlerini astılar; düşüncelerini öldüremeyecekler. bizler, onların izindeyiz. bu halk amerıkan emperyalizmine kurban olmayacak. biz, üç fidanımızı asla unutmadık, unutmayacağız.

  siz vatan hainleri, onları astık diye sevinmeyin. siz, onları astınız ama biz onları yaşatacağız. onlar sadece türkiye’nın bağımsızlığından başka hiç bir şey istemedıler. onlar kendilerini halka armağan ettiler. bizler de bize verilen armağanı en güzel şekilde koruyacağız.

  6 mayıs 1972’yi asla unutmayacağız, unutturmayacağız.

  tek yol devrim! tek gençlık; deniz, yusuf, hüseyinlerdir.

  Beğen

 38. denizler, hüseyinler, yusuflar, siz rahat uyuyun. sizin yolunuzda olmaya and içtim. yaşasın marksizm-lenizizm! yaşasın köylüler! kahrolsun emperyalizm!

  nasıl bu gencecik insanları asıyorlar? ama onlar o kadar onurlular ki idama giderken bile başları dik gitmiştir! siz asla unutulmazsınız ve şunu biliyoruz: denizler ölmez!

  ayrıca o insanlar nasıl rahat yatıyor şimdi?

  Beğen

 39. devrimci genclik 6 mayıs’ta biriniz de rahmetle anmamışsınız. unuttunuz mu samimi değil misiniz yoksa? bu nasıl savunuş, nasıl yanında oluş. hanginiz ruhu şad olsun diye yasin okudunuz? samimi olan devrimi yapar. boş fanatiklikten vazgeçin.

  Beğen

 40. devrim hiç bir zaman bitmedi bitmeyecek. o insanları astınız, elinize ne geçti?

  yaşasın tam bağımsız türkiye!

  Beğen

 41. arkadaşlar üzülmeyin. onlar bağımsızlık için asıldılar. şimdiye kadar bu devirde kim ister asılmak bağımsızlık uğruna. ama onlar ölmedi. ancak devrimciler bağımsızlık için ölür…

  Beğen

 42. sadece bunu söylemek istiyorum: faşistlere ölüm!

  simurg’un notu:
  herhalde faşistlere değil, faşizme ölüm demek istediniz.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.