Simurg

Söyledim ve ruhumu kurtardım

Simurg

Dünyanın bütün kuşları, kendilerine bir kral seçmek üzere biraraya gelirler. Hüthüt, onlara zaten Simurg adında bir krallarının olduğunu ama çok uzaklarda yaşadığını ve ona ulaşmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkmak gerektiğini söyler. Simurg’a ulaşmak için yedi vadiden geçmeleri gerekmektedir. Hüthütün söylediği, “yedi vadi” şunlardır: İstek Vadisi, Aşk Vadisi, Marifet Vadisi, İstigna Vadisi, Vahdet Vadisi, Hayret Vadisi, Yokluk (Fenâ) Vadisi.

Kuşlar başlangıçta çok isteklidir ama işin ciddiyetini anlayınca mazeretler ileri sürüp birer ikişer geri dönmeye başlarlar.

Azimle yola devam eden otuz kuş, bütün vadileri-merhaleleri aşar. Buldukları ise şudur: Aradıkları Simurg, kendilerinden başka bir şey değildir. (Simurg Farsça otuz kuş demektir. Yola devam eden si (otuz) murg (kuş), Simurg’la buluşur, yani artık “bir” olan kendileriyle…)

Mantık-ut-Tayr, Feridüddin Attar [özet]

Simurgh

The birds of the world gather together to seek a king. They are told by the Hoopoe that they have a king — the Simurgh — but that he lives far away and the journey to him is hazardous. The birds should pass over seven valleys. As hoopoe said, the valleys were as follows: the valley of the Quest, the valley of Love, the valley of Insight into Mystery, the valley of Detachment, the valley of Unity, the valley of Bewilderment, the valley of Poverty and Nothingness…

The birds are at first enthusiastic to begin their search, but when they realize how difficult the journey will be they start to make excuses… [in the end the thirty who persevere] are finally admitted and find that the Simurgh they have sought is none other than themselves. The moment depends on a pun—only thirty (si) birds (murgh) are left at the end of the way, and the si murgh meet the Simurgh, the goal of their quest.

Conference of the birds, Farid ed-din Attar [summary]

Simurg” için 2 yorum

  1. zaten insanlar kendilerine hükmetmeyi, kendi iradelerine hükmetmeyi öğrense o otuz vadiyi aşmaya ne gerek vardır ki… ki insanlar kuşlardan daha aptal olduklarını anlayamıyorlar

    Beğen

  2. yazının tamamını okumadan yanlış bir yorum yapmak istemiyorum. yine de kendimi tutamayıp bir kaç satır da olsa fikrimi belirteyim. (özet diye belirtilmiş yazı)

    efendim doğrudur biz insanoğlu kendine bu açıdan bakmayı pek bilemez. doğru bir bakış açısına doğru bir gönderme yapmış konudaki yazı. lakin ne demişler: herşeyin fazlası zarar. tıpkı bu yazının verdiği mesajın dozunu kaçırmak gibi. ne olur dozu kaçıran kişiye? kendini dev aynasında görüp ateist olur efendim, başka ne olacak? yabi bu bireyin kendi kararı. isteyen assolistim ben deyip ateist olur, isteyen haddini bilir dev aynalarından uzak durur.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: