Belediye Sulukule Çocuk Merkezi’ni yıktı

erdinç ergenç

fatih belediyesi, sulukule’deki çocuk atölyesi’nin bulunduğu binayı, ikinci denemesinde yıktı. belediye, geçen hafta cuma günü çocukların direnişi nedeniyle yıkamadığı rehabilitasyon merkezini, geciktirmek amacıyla verilen dilekçeye rağmen dün sabah erken saatlerinde dozerlerle yerle bir etti. ilk olarak iki hafta önce yıkıma gelen belediye ekipleri bazı girişimler sonucu geri dönmüş ve çocuk merkezi’nin mahallede en son yıkılacak yer olduğunu bildirmişti. yüzde 80’i yıkılan sulukule’de bölgede kalan çocukların rehabilitasyonu amacıyla kurulan sulukule çocuk atölyesi, 2006’nın mart ayından bu yana, yıkım alanında yaşayan çocuklarla, okuma yazmadan, resim, darbuka kurslarına, sirk çalışmalarından, tiyatro oyunu sahnelemeye kadar çeşitli alanlarda eğitim buluşmaları düzenleyen gönüllülerden oluşuyordu.

zabıtalar yaklaşık iki hafta önce yıkmaya geldiklerinde atölyede bulunan gönüllüler duruma itirazlarını dile getirmişler, buna karşılık fatih belediyesi, talebin yazılı ve resmi bir dilekçe halinde kurumlarına iletilmesi gerektiğini belirtmişlerdi. imzalı dilekçeyi belediyeye ileten gönüllülerin ve mahalle derneğin çabaları karşısında, belediye söz konusu binanın son ana kadar yıkılmayacağına dair prensip sözü vermişti.

sulukule, 2007’den bu yana fatih belediyesi ve toki işbirliğince hazırlanan dönüşüm projesi kapsamında gerçekleştirilen yıkımlara sahne oluyor. proje, tarihi roman mahallesinin ortadan kadırılıp yerine sivil osmanlı ve türk mimarisi örneği villalar, bir otel ve bir alışveriş merkezinin de bulunduğu yeni bir alanının inşa edilmesini öngörüyor. belediyenin projesine karşı çıkan sivil toplum örgütleri 2006 yılından bu yana mücadele veriyor. günümüze kadar proje alanındaki 500’ü aşkın binanın yaklaşık 150’si yıkılmış durumda. yaklaşık 5 bin kişinin mahalleden taşındığı kaydediliyor.

kaynak: sabah

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.