14 Ekim 1973’te Tayland’da, Thanom Askeri Hükümetine karşı gerçekleştirilen Thammasat Öğrenci Ayaklanması’a 100.000’den fazla kişi katıldı. Yetmişyedi kişi askerler tarafından öldürülürken 857 kişi de yaralandı.

1968 yılında başlayan öğrenci gösterileri, siyasi toplantı yasağının sürmesine rağmen, 1970’lerin başında boyut ve sayıca artmıştı. 1973 Haziranında, dokuz Ramkhamhaeng Üniversitesi öğrencisi, bir öğrenci gazetesinde hükümeti eleştiren bir makale yayımladıkları için okuldan kovuldu. Kısa bir süre sonra, binlerce öğrenci dokuz öğrencinin okula yeniden kabul edilmeleri talebiyle Demokrasi Anıtı’nda bir protesto düzenledi. Hükümet, üniversitenin kapattılmasını emrettiyse de, kısa bir süre sonra öğrenciler okula yeniden kabul edildiler.

Ekim ayında, 13 kişilik başka bir öğrenci grubu, hükümeti devirmek amacıyla komplo kurma suçuyla tutuklandı. Bu kez öğrenci protestoculara işçiler, işadamları ve diğer sıradan yurttaşlar katıldı. Gösterilere katılım birkaç yüz bin kişiyi bulurken amaçlar da tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasının yanısıra yeni bir anayasa talebini de kapsayacak biçimde genişledi.

13 Ekim’de, hükümet tutukluları serbest bıraktı. Seksan Prasertkul’unda aralarında bulunduğu gösteri önderleri, göstericilerden, demokrasi hareketine karşı olduğu kamuca bilinen Kral’ın isteklerine uygun olarak yürüyüşü iptal etmelerini istedi. Seksan Prasertkul, diploma töreninde öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, kendi çalışmalarına yoğunlaşmalarını ve siyaseti büyüklere -askeri hükümet- bırakmalarını söyleyerek demokrasi yanlısı hareketi eleştirdi.

Öğrenciler, ertesi gün -14 Ekim- okuldan ayrılmak üzere harekete geçmişken, polisin öğrencilerin akışını kontrol etmeye çalıştığı ve Rajavithi Road’a giden güney yolunu kestiği görüldü. Öğrencileri engelleyemeyen, üstelik öğrencilerce kuşatılan polisin karşılığı göz yaşartıcı gaz ve silah sesleri oldu.

Hemen ordu birlikleri göreve çağrıldı. Tanklar Rajdamnoen Caddesine indi, helikopterler Thammasat Üniversitesine ateş açtı. Öğrenciler savunmaya geçip tankların ilerleyişini durdurmak amacıyla otobüs ve itfaiye araçlarına el koydular. Sokaklarda karışıklık yoğunlaşmıştı. Kral Bhumibol, ordu birlikleri tarafından kurşunlanan öğrencilere Chitralada Sarayı’nın kapılarını açtı. Thanom’dan gelen askeri harekatın yoğunlaştırılması emrine rağmen, ordu komutanı Kris Sivara askerleri sokaklardan çekti.

Kral, hükümetin gösteriler karşısındaki yetersizliğini kınadı; Thanom, Praphas ve Narong’a ülkeyi terketmelerini emretti, ve özellikle de öğrencilerin sözde rollerini kınadı. Saat 18:10’da, Mareşal Thanom Kittikachorn Başbakanlık görevinden istifa etti. Bir saat sonra, Kral ulusal televizyona çıktı, herkesi sükunete davet etti ve Mareşal Thanom Kittikachorn’un yerine başbakan olarak saygın bir hukuk profesörü olan Dr Sanya Dharmasakti’i atadığını duyurdu.

Kaynak: Wikipedia’dan özetlenmiştir. [Meraklısına]