Mustafa Balbay’a Açık Mektup

burhan onaran – metal işçisi

sayın balbay,

biz, sizi memleketimizin güzide solcularından biri olarak tanımıştık. siyasi geçmişinizi 12 eylül öncesinden anti-faşist mücadelenin sıkı bir militanı olarak anlatan pek çok arkadaşınız var. “izmir”in sokaklarının dili olsa da mustafa’nın nasıl kararlı, nasıl dövüşken, nasıl sıkı bir militan olduğunu anlatsa” diyenler sizin faşistlere karşı verdiğiniz mücadeleyi yere göğe sığdıramayanlar bir hayli fazla. “köprünün altından çok sular geçti”, “dünya değişti” gibi şehir efsaneleri sizi de kapsama alanına almış olmalı ki dün mücadele ettiklerinizle bu gün aynı safta yer alıyor “ortak düşmana” karşı birlikte kılıç sallıyorsunuz.

olabilir, herkesin görüş değiştirme hakkı var diyelim ki siz de bu hakkınızı kullanıyorsunuz. diyelim ki tehlikenin farkına varmış biri olarak bu tehlikenin bertaraf edilmesinde eski düşmanları kırpıp kırpıp dost ve müttefik kuvvetler yaratıyorsunuz. dün abd’nin kapı kulu gördüklerinizin bugün “anti-emperyalist”, “türkiyeci” yönlerini keşfediniz, artık ne yapılacaksa onlarla yapılacak başka yol yok diyorsunuz, mümkündür. fakat “ülkemizin içinde bulunduğu koşullar nedeniyle ortak noktada buluştuk” filan dememek şartıyla. çünkü ortak nokta yok, siz onlarla, onların çizdiği çerçevenin içinde buluştunuz. dün öyle gerekiyordu, öyle yaptım bugün böyle gerekiyor böyle yapıyorum, diyebilirsiniz. elbette bu sizin kişisel tercihiniz. kimse kimseyi eskiden yürüdüğü yolda yürümeye ve eskiden birlikte yürüdüğü arkadaşlarıyla yürümeye zorlayamaz. ancak, yeni yol arkadaşlarınızdan, (yoksa patronunuzdan mı demek gerek) bir demokrasi kahramanı yaratma çabalarınız var ki, işte ona itirazımız var…

kendisi aynı zamanda art televizyonunun da sahibi olarak bilinen türk metal sendikası genel başkanı mustafa özbek ile birlikte yaptığınız “ayın gündemi” adlı programda hiç çekinmeden onu “tam demokrat” ilan ediyorsunuz. mustafa özbek’in tarihini ve bugün yaptıklarını bilmiyor olsanız, yaptığınız bir nebze su kaldırır. hiç ağzınızı açmasanız hani boşluğa konuşuyor, duygusu yaşamasın diye karşısına oturtulduğunuzu düşünüp, belki es geçeceğiz; ama öyle yapmıyorsunuz. tersine son derece aktif bir tutum içinde özbek’in ne kadar büyük bir demokrat ne kadar etkili bir işçi önderi, ne kadar yüksek fikirlere sahip bir sendikacı olduğunu vurgulayıp duruyorsunuz. sendikal harekette astığı astık kestiği kestik bir diktatörden, bir sendika führerinden bir demokrasi kahramanı yaratmaya çalışmanız, karşılığını aldığınız için sizin adınıza anlamlı olabilir. ama özbek’i azıcık tanıyan insanlar için, binlerce türk metal üyesi için yaptığınız son derece anlamsız. hatta anlamsız olmanın ötesinde son derece komik. karşılığı ne olursa olsun yaptığınız insanın içini acıtıyor. program kayıtlarını daha sonra izleme imkânınız oluyor mu bilmiyorum. izlemediyseniz lütfen bir izleyin ve düşünün. karşılığı ne olursa olsun mustafa özbek karşısında bu kadar eğilip bükülmenize değer mi?

programın “al gülüm ver gülüm” formatının dışına çıkma şansınız olup olmadığını bilmiyoruz; ama yine de aşağıda sıraladığımız soruları türk metal üyesi işçiler adına sormanızı rica ediyoruz.

1) tam demokrasiyi savunan mustafa özbek sendikanın zorunlu organlarının oluşumuna giden yolun ilk adımı olan işyeri delegelerinin belirlenmesinde nasıl bir yol izliyor? seçim yapıyor mu? yapmıyorsa neden yapmıyor? herkesin kendi özgür iradesiyle aday olduğu gizli oy açık sayım esasına dayalı seçim yapılmadan sendika içi demokrasi olabilir mi?

2) işyeri temsilcilerini yasa hükmünün arkasına saklanarak atama mı yapıyor yoksa işçi kendi fabrika temsilcisini gizli oy açık sayım esasıyla yapılmış seçimlerde kendisi mi seçiyor?

3) sendikada isteyen herkes, delege, işyeri temsilcisi, şube veya merkez yöneticisi olabiliyor mu? olamıyorsa neden olamıyor?

4) sendikada söz hakkı isteyen ya da olumsuzlukları eleştiren işçilerin işveren tarafından hemen kapının önüne konulması sadece tesadüf mü?

5) en son arçelik örneğinde görüldüğü gibi işverenlerin bir başka sendikaya karşı türk metal sendikasını tercih etmesinin nedeni nedir?

6) türk metal sendikasının üyeleri, işyeri temsilcileri, şube ve merkez yöneticileri imzalanan toplu iş sözleşmeleri için bırakın söz ve karar sahibi olmayı imzadan önce haberdar olabiliyor mu?

7) sendikanın mal varlığını kurucusu olduğu vakfa devretmesi yargıdan döndü. işçilerin emeklerinden, birikimlerinden oluşan menkul ve gayrimenkullerin vakfa devretme girişimi bir tür sendikanın mal varlığını zimmetine geçirme çabası değil mi?

8) sendikanın imkânlarıyla edinilmiş gayrı menkullere, henüz görev başındayken ve doğrudan kendi kararıyla adını vermesi nasıl bir ruh halinin ve demokrasi anlayışının ürünüdür?

9) kendisini eleştiren, muhalefet örgütlemeye çalışan işçi ve sendikacılara fiziksel şiddet uygulandığı olmuş mudur?

10) kendi içinde sendikal demokrasiyi işletmeyen birinin, ülkeye demokrasi önermesi tutarlı bir davranış olabilir mi?

11) türk metal sendikası genel başkanı olarak sendikadan ne kadar maaş alıyor? aldığı maaş işkolundaki ortalama işçi ücretlerinin kaç katına tekabül ediyor?

12) işçilerin, sendikanın imkânlarıyla oluşturulan televizyonda işçi sorunlarının özbek’in kişisel politik tercihlerinin yüzde biri kadar bile yer bulmaması nasıl izah edilebilir?

13) bir yandan akp’ye karşı bir siyasal hareket oluşturma hazırlıklarını sürdürürken öte yandan türk-iş içinde akp’li sendikacıları yönetime taşıyan bir operasyona destek olmasının gerekçesi nedir?

sayın balbay,

sizden bu soruları işvereninize yöneltmenizi istediğimizin farkındayız. umarım bu sizin için çok zor olmaz. her şeye rağmen mesleki kaygıları taşıdığınıza, mesleğin ve insanlığın etik değerlerini iş ve gelir güvencesi kaygısına feda etmeyeceğinize, dolayısıyla bu soruları cesaretle kendisine yönelteceğinize inanıyoruz.

sendika.org, 08 şubat 2008

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.