Ergenekon’un ucu Kıbrıs’a dayandı

erdinç ergenç

ergenekon soruşturması ilerledikçe ortaya çıkan delil ve bağlantıların önemli bir kısmı kıbrıs’a uzanıyor. soruşturmada son 11. dalga kapsamında gözaltına alınan isimlerin kıbrıs bağlantılarının yanı sıra, 10. dalgada tutuklanan tuğgeneral levent ersöz’ün kktc’ye kaçmak amacıyla sahte pasaport düzenlediği ortaya çıkarılmıştı. üstelik geçen hafta ulusal birlik partisi lideri derviş eroğlu, 19 nisan’da yapılacak seçimlerde iktidara gelmeleri halinde aralarında ergenekon’da gözaltına alınan sinan aygün’ün de bulunduğu isimlerin iptal edilen vatandaşlıklarını geri vereceğini açıklaması adada ergenekon tartışmasını alevlendirdi. aralarında, muzaffer tekin ve semih tufan gülaltay gibi isimlerin olduğu sonradan kktc vatandaşı olan ergenekon sanıklarının adadaki bazı olaylarla bağlantılı oldukları iddia ediliyor.

ergenekonculara yeniden vatandaşlık

ulusal birlik partisi (ubp) lideri derviş eroğlu, geçen hafta bir kıbrıs televizyonunda “iktidara gelirsek sinan aygün dahil iptal edilen vatandaşlıkları iade edeceğiz” dedi. gollifa vatandaşlık adı verilen sonradan bakanlar kurulu kararıyla verilen bu vatandaşlıkların sayısı ubp’nin son beş yıllık iktidar dönemi olan 1998-2003 arasında 6 bin 907’yi bulmuştu. derviş eroğlu’nun başbakanlığındaki ubp-dp koalisyonu sırasında yarısı bir gecede olmak üzere 2003 yılında toplam 3 bin 102 kişi vatandaşlığa geçirilmişti. o meşhur gece yani 2003 seçim yasaklarının başlamasından 15 gün önce tam bin 563 kişi, bakanlar kurulu kararıyla vatandaşlığa alınmıştı. aynı derviş eroğlu’nun 1993’te kktc vatandaşı yapılan semih tufan gülaltay’ın kararının da altında imzası vardı.

bir gecede bini aşkın kişinin vatandaş yapıldığı sırada içişleri bakanı olan mehmet albayrak ve bakanlar kurulu üyesi mustafa arabacıoğlu daha sonra bu vatandaşlıklardan haberleri olmadığını açıkladı. arabacıoğlu, bayrak radyo televizyon kurumu’nda katıldığı bir canlı yayında, “ben o dönemde bakandım. bir bakanlar kurulu üyesiydim ve o vatandaşlıkların verilmesi kararından benim haberim olmadı. o dönemin içişleri bakanı olan mehmet albayrak’ın da haberi olmadığından eminim. toplantı dışında, altları imzalı boş kağıtları doldurup o insanları vatandaş yaptılar” dedi. albayrak’ın, bu olayın ardından siyaseti bıraktığı kaydediliyor.

vatandaşlıklarla ilgili daha sonra yapılan araştırmada, başbakan eroğlu’nun müsteşarı mustafa tokay’ın adresinde sonradan vatandaş yapılan 20 kişinin ikamet ettiğine dair kayıtlar ortaya çıkarılmıştı.

ersöz kıbrıs’a kaçacaktı

geçen hafta ergenekon soruşturması kapsamında yakalanan emekli tuğgeneral levent ersöz’ün ankara’da ameliyat olduktan sonra mehmet orhan gülcü adına düzenlenen sahte pasaportla kıbrıs’a kaçma planı olduğu ortaya çıkarıldı. gözler yine adaya döndü. kıbrıs gazeteleri, ersöz’ün 2003 öncesinde annan planı gündeme geldiğinde denktaş’a destek bildirileri dağıttığı da iddia ediliyor.

ilginç benzerlik

ergenekon’un kıbrıs bağlantısı bunlarla sınırlı değil. kktc’de rauf denktaş’ın kurduğu ve cumhurbaşkanı olmasının ardından derviş eroğlu’nun başkanlığında uzun yıllar iktidarda kalan ulusal birlik partisi’nin (ubp) aynı adıyla türkiye’de bir parti kuran kişi, eroğlu’nun 1993’te vatandaşlık verdiği semih tufan gülaltay’dan başka biri değildi. gülaltay, türk intikam teşkilatı (tit) adına eski insan hakları derneği başkanı akın birdal’ı öldürmeye teşebbüsten 19 yıl ceza almış, 4.5 yıl yattıktan sonra rahşan affı’yla serbest kalan gülaltay, kendisini kktc vatandaşı yapan eroğlu’nun partisiyle aynı adda ulusal birlik partisi’ni kurmuştu. kurucular arasındaki anlaşmazlık çıkınca partiyi fesheden gülaltay, aralarında şener eruygur’un da bulunduğu ulusal birlik platformu’nu kurmuştu. gülaltay adaya ilk kez vatandaş olduktan iki ay sonra gitmişti.

tmt bitti tit başladı

adada 1989’dan 2004’e kadar muhaliflere yönelik 50’yi aşkın bombalı eylem düzenlendiği belirtiliyor. aralarında gazeteci kutlu adalı’nın öldürülmesinin de bulunduğu eylemler 1989’dan 1991’e kadar türk mukavemet teşkilatı (tmt) adına üstleniliyordu. iki yıllık suskunluktan sonra 23 ekim 1993’te eski içişleri bakanı orhan zihni bilgehan’ın otomobilinin yakılmasıyla olaylar yeniden başladı. tit hükümlüsü gülaltay’ın vatandaş olduğu 1993’ten sonraki saldırıların ise türk intikam teşkilatı adına üstlenilmeye başlaması ise ilginç bir ilişki olarak yorumlanıyor. cinayet ve bombalama eylemlerinin neredeyse tamamı faili meçhul olarak kalmıştı.

çözüm yanlılarının 2003 yılında inönü meydanı’nda gerçekleştirdiği tarihi mitinglerden birinde belediye işçileri tarafından tnt kalıpları bulunmuştu. kıbrıs’ta yayımlanan yeni düzen gazetesi’nde yazan sami özuslu, “eğer o bombalar belediye tarafından bulunmasaydı, tarihin akışı aynı olur muydu bu ülkede?” diye soruyor.

adalı cinayeti ve çatlı

tit’in üstlendiği en önemli eylem ise 6 temmuz 1996’da kıbrıslı gazeteci kutlu adalı’nın öldürülmesiydi. lefkoşa’daki evinin önünde öldürülen adalı’nın vurulduğu yerde bulunan silahta abdullah çatlı’nın parmak izi çıkmıştı. içişleri bakanı özkan murat, o dönemde “araştırmalarımız engelleniyor. çetenin asıl kaynağı türkiye’de. türkiye’deki kaynak ortaya çıkmadan faili meçhuller çözülemez” açıklamasını yapmıştı.

özkök’ün şikayet ettiği büyükelçi

eski kktc’nin ankara büyükelçisi ahmet zeki bulunç’un tartışmalı talat paşa komitesi üyesi olduğu belirtilirken, eski genelkurmay başkanı orgeneral hilmi özkök, kendisinden habersiz kuvvet komutanları aytaç yalman ve şener eruygur ile görüşen bulunç’u rauf denktaş’a şikayet etmişti. denktaş, bu konuyu temmuz 2008’de sabah’a verdiği demeçte aktararak, özkök’ün kendisine “sayın denktaş. büyükelçiniz kuvvet komitanlarıyla görüşüyor ama bilmenizi isterim ki karar mercii benim” dediğini ifade etmişti. bilindiği gibi, ayışığı ve sarıkız adlı darbe planları özkök’ün karşı çıkması nedeniyle hayata geçirilememişti.

darbe günlükleri’nde kıbrıs

özden örnek’in günlüklerinde ortaya çıkarılan ayışığı ve sarıkız darbe planlarında kıbrıs’a da yer veriliyordu. günlüklerde örnek’in kıbrıs’a ilişkin planları şöyle veriyordu:

“5 şubat 2004 perşembe… kıbrıs’ta herkesi annan planı aleyhine sokağa dökerek gösterilerin yapılmasını sağlama ve anavatandan da bu hareketlere destek vererek hükümet aleyhine olaylar çıkarmaya çalışacağız.” “28 şubat 2004 cumartesi… 14.00’te kuvvet komutanları ile bizim evde toplandık. amacımız, kıbrıs meselesini değerlendirmek ve denktaş’tan aldığımız birçok özel ve gizli mektupları değerlendirmekti. (…) hükümete karşı bir tepki olarak hem kıbrıs’ta hem de anavatanda gösterilere ve ulusal platformda toplantılara 3 mart’tan itibaren başlanacaktı.”

zihniyet birliği var

kıbrıslı akademisyen ve yazar niyazi kızılyürek, ergenekon soruşturması kapsamında yargılanan ve gözaltına alınanların sistematik şekilde kıbrıs’ta çözüm ve federal devlet karşıtı olduklarını ve eski kktc cumhurbaşkanı rauf denktaş’a destek verdiklerine dikkat çekiyor. kızılyürek, veli küçük ve doğu perinçek’in adada ve türkiye’de yapılan çözüm karşıtı mitinglere katıldığını hatırlatarak, “isim ve eylemleri yan yana koyduğunuzda zihniyet birliğine dikkat çekmek istiyorum” diyor ve ekliyor: “ergenekon soruşturması sadece zihniyet birliği değil örgütlenmenin de söz konusu olduğunu gösterdi.”

işte o eylemlerden birkaçı

* kktc cumhurbaşkanı mehmet ali talat’ın girne’deki konutu 18 şubat 2004′te bombalandı. ardından kıbrıs gazetesi’ne de bombalı saldırı düzenlendi.

* 11 mayıs 2004’te, terk edilmiş şüpheli bir araçta büyük miktarda c-4 patlayıcı bulundu. aracın güvenlik kuvvetleri komutanlığı’nda görevli o.y. adlı bir astsubaya ait olduğu belirlendi. aynı dönemde afrika gazetesi’ne iki bomba atıldı.

* 1-2 eylül 2004 tarihleri arasında rumlar tarafından yapılacak ayin öncesi güzelyurt’taki ay manas kilisesi bombalandı. kıbrıs polisinin yaptığı incelemede patlayan bombalar c-4, tnt ve mke yapımı olarak kayıtlara geçti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.