Yunanistan çocuklu mültecileri Ergene’ye atıyor

erdinç ergenç

uluslararası insan hakları izleme örgütü (human rights watch – hrw), yunanistan’ın mültecilere insanlık dışı muamele yaptığı ve gece yarısı ergene nehrine atarak türkiye’ye geçmeye zorladığını açıkladı. örgütün, avrupa’daki çocuk bölümü yetkilisi simone troller’ın yunanistan’da kaçak çocuklarla yaptığı görüşmelerde tüyler ürpertici gerçekler ortaya çıktı.

troller’ın hrw’nin internet sitesinde 25 ocak’ta yayımladığı yazısında yer alan iddialara göre, türkiye’nin kara sınırına yakın yerlerde yakalanan göçmenler 60 ila 100 kişinin bir arada konulduğu aşırı kalabalık polis nezarethanelerinde tutuluyor. gece yarısı silah zoruyla meriç nehri kıyısına getirilen çocuklu mülteciler, türk sınır muhafızlarının devriyesinin hemen ardından nehre atılıyor ve karşıya geçmeye zorlanıyor. insan hakları izleme örgütü, “yaşamaya terk edilmek” (left to survive) adıyla yunanistan’daki çocuk göçmenlerin durumunu anlattığı raporda, bu ülke ve türkiye’de görüşülen 41 göçmenin bu muameleye maruz kaldığına dair tanıklıklar da yer alıyor.

şişme botu delip türkiye kıyısına bıraktılar

avrupa’da göçmenlere en kötü muamele uygulayan ülke olarak gösterilen yunanistan hakkında dehşet verici iddialar bununla da bitmiyor. simone troller, rapor hazırlamak için gittiği ülkede 14 yaşındaki davut adlı afgan bir çocuğun ege denizi’nde başına gelenleri şöyle anlatıyor:

“14 yaşındaki afgan çocuk davut, bana yunan sahil muhafaza’nın mayıs 2007’de şişme botlarını nasıl durdurduğunu ve kendisiyle diğer göçmenleri döverek türkiye kıyısı yakınına götürüp, motor ve kürekleri aldıktan sonra botu delerek kendilerini akıntıya terk ettiğini anlattı. davut, ‘türkiye kıyılarını görünce yunan polisler bizi tekrar botlara koydu. küçük bir motorumuz vardı ama hem onu, hem de iki küreğimizi aldılar. polis, botta bir delik açtı. yakalanmadan önce botumuzda sorun yoktu ama tekrar bindirildiğimizde su alıyordu. ellerimizle botu hareket ettirmeye çalıştık. rüzgar kuvvetliydi ve hiçbirimizin can yeleği yoktu'”

ab’nin pis işlerini yunanistan görüyor

insan hakları izleme örgütü’ne göre geçen yıl yunanistan’a mülteci olarak giden çocuk sayısı bini buldu. simone trolley ise yunanistan’ın iltica hakkı verdiği mülteci oranının binde sadece 3 olduğuna dikkat çekiyor. trolley, avrupa ülkelerinin göçmenlere uygulanan kötü muameleyi görmemeyi tercih ettiğini belirterek şunları söylüyor:

“yunanistan, avrupa’nın ön cephesinde ve birliğin dış sınırlarının korunması için işbirliğine ihtiyacı var. ancak bu iş birliğinin yüksek standartlara dayanması gerekirken, öteki ab üyeleri, yunanistan’ın onların yerine mültecileri uzak tutmak için pis işler yürütmesi karşısında kafalarını çevirmeyi tercih ediyorlar.”

döner kapıda sıkışanlar

örgütün kasım 2008’de yayımladığı 123 sayfalık “döner kapıda sıkışanlar” (stuck in a revolving door) adlı rapor ise türkiye ile yunanistan arasında kalan mültecilerin durumu konu ediliyordu. raporda, yunanistan’ın evros (meriç) bölgesinde polislerin sistematik olarak, göçmenleri yakalayıp, yasal zorunluluk olan kayıt altına alma, resim çekme, parmak izi alma ve tıbbi muayeneden geçirme işlemlerini yapmadan günlerce gözaltında tuttuğunu belirtiyor. yeterli sayıda göçmeni topladıklarında ise gece yarısı evros/meriç nehrine götürülüp, gizlice ve zorla türk tarafına yolladığını da ifade ediliyor. rapora göre, türk genelkurmayı, yunanistan’ın 2002-2007 yılları arasında yaklaşık 12 bin üçüncü ülke uyruklu kişiyi “sınırlarına bıraktığını” söylüyor.

iki rapor, çok sayıda dram

yaşamaya terk edilmek
(yunanistan’daki yalnız göçmen çocukların korunmasında sistematik başarısızlık)

aralık 2008 sonunda yayımlanan raporda, yıl sonuna kadar bine yakın çocuğun ebeveynlerinden ayrı olarak yunanistan’a geldiği tahmin ediliyor. çoğu afganistan ve somali’den kaçan çocukların, bu ülkede yeterli derecede korunamadığı belirtilen raporda, yunan sağlık bakanlığı’nın kasım 2008’e kadar sadece 100 çocuğu koruma altına aldığı kaydediliyor. çocukların iltica hakkından yeterince yararlandırılmadığı ifade edilirken, hükümete sistemi, çocuk göçmenlerin lehine reforme etme çağrısı yapılıyor.

döner kapıda sıkışanlar
avrupa birliği türkiye/yunanistan girişindeki ıraklı ve diğer sığınmacı ve göçmenler

insan hakları izleme örgütü, yunanistan polisinin 2007 yılında yasadışı giriş yaptığını ya da ülkede bulunduğunu söylediği 112,369 kişinin buzdağının sadece görünen ucu olduğuna inanıyor.

raporda türk-yunan sınırının her iki tarafındaki ıraklı ve diğer sığınmacı ve göçmenlerle yapılan görüşmelerdeki yunanistan’dan sınır dışı edilmeleri, yunanistan’daki insanlık dışı ve onur kırıcı koşullar, yunanistan polis ve sahil güvenlik memurlarının kaba ve tacizkar tutumları ve yunanistan’da sığınma prosedürlerine erişimin engellenmesi ve ihtiyaç halindekilere sığınma ya da diğer koruma biçimlerinin reddedilmesine dair tanıklıkları içeriyor.

ayrıca türkiye’nin yunanistan sınırındaki hudut görevlilerinin göçmenlere yönelik kötü muamele uygulamaları da anlatılıyor ve insanlık dışı ve onur kırıcı gözaltı koşullarını da içeren bu durum, türkiye’nin uluslararası yükümlülüklerini ihlal ettiği de kaydediliyor. gözaltına alınan bu göçmenlerin türkiye’de ne sığınma, ne de başka koruma biçimleri arama şansına sahip olmadığı ve sıklıkla aileleri ya da arkadaşları dönüş paralarını buluncaya kadar süresiz gözaltında tutulduğu ifade ediliyor.

kaynak: sabah

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.