IMF Parasında Aslan Payı İşsizlerin Hakkı

osman şenkul

osmansenkul1tüik ocak ayına ilişkin istihdam verilerini bugün açıklıyor; öncü göstergelerin çoktan gösterdiği ve hükümetin de artık kabul ettiği gibi, işsizlikte yeni rekorlar sürpriz olmayacak. devlet bakanı nazım ekren’in, “kriz bizi teğet geçer” söylemlerini bir yana bırakarak önceki gün ilan ettiği revize edilmiş hedeflere göre işsizlik oranı, en az üç yıl daha yüzde 14’te istikrar kazanacak. ancak dün açıklanan ve başka bir öncü gösterge sayılabilecek bütçe açığının ulaştığı boyutlar, daha zorlaşmış olsa da yeni önlemleri almakta gecikmeler yaşandığı takdirde işsizlik oranının öngörülenden çok daha hızlı yükselmesi kaçınılmaz görünüyor.

çünkü, seçim yatırımlarının neredeyse tavan yaptığı ilk üç ayda artan kamu harcamalarına karşın, görmezden gelinen krizin etkisi ve indirimlerle vergi gelirlerinin de düşmesi nedeniyle bütçe açığı yılın ilk çeyreğinde yüzde 337 artarak 19.13 milyar liraya yükseldi. böylece, önceki hedefe iki ayda ulaşan bütçe açığının, dördüncü ayda yeni hedef olan 48 milyar liranın yarısını aşacağı anlaşılıyor. bir başka deyişle mevcut koşullar sürdürüldüğü takdirde bütçe açığında yeni hedef de kısa sürede tüketilecek demektir ya da hükümet bütçe açığındaki bu gelişme hızını frenleyecek önlemleri bugünden yedeğine almış olmalıdır. iki durumda da işsizliğin ilacı olan yeni yatırımlar ve ekonomik canlanmanın önünü açacak desteklerde cimri davranılması kaçınılmaz olacaktır ki, bu durum da yeni önlemlerin alınmasını her geçen gün zorlaştırmaktadır.

bu öngörüyü haklı çıkaracak nedenler ekren’in önceki gün yaptığı, “… harcamaları kısıcı ve gelirleri artırıcı önlemler alınacak ve gerekmedikçe vergi artışına gidilmeyecek” açıklamasında yer alıyor. daha açık anlatımla hükümet, harcamaları kısacağını açıkça söylüyor; bunun için de yerel seçimler öncesi ağırlık verilen duble yollar, altyapı gibi kamu yatırımları frenlenecek. öte yandan, “gerekmedikçe vergi artışına gidilmeyecek” derken, “gelirleri artırıcı önlemler” alınacağı da belirtildiği için, “gerekeceği” için de vergi indirimlerinde uzatma bir yana vergi artışına gidilecek demektir.

öte yandan, tüsiad başkanı arzuhan doğan yalçındağ’ın da dün abd’de dediği gibi, gerçeklerle yüzleşmekte isteksiz davranan ve yerel seçimler yüzünden, ekonomik program oluşmasına ilişkin ciddi çabaları erteleyen hükümetin, binlerce tezgâhın susmasına ve farklı kurumların hesaplamalarına göre değişse de bir milyondan fazla olduğu anlaşılan çalışanın işini yitirmesine neden olduğu açıktır. artık çok ciddi bir durum alan işsizlik sorununun çözümü için hızlı nüfus artışı nedeniyle her yıl milyarlarca dolarlık yeni yatırımın gerektiği türkiye’de mevcut işletmelerin çöküşünü engelleyemeyen hükümet, böylesine önemli bir zararın bedelini de ödemek zorundadır. bu nedenle yeni harcamalar bir yana gelir artışlarına ihtiyaç olduğunun altını çizen hükümetin önünde duran tek yol, gelecek imf parasının önemli bir bölümünü başta emek yoğun sektörler olmak üzere, istihdam yaratıcı harcamalara ve desteklere ayırmaktır.

referans, 15 nisan 2009

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.