nhkm’de sivas anması (istanbul)

sivas 93 katliamı’nda yitirilen sanatçılar, aydınlar ve yazarlar istanbul kadıköy’deki nazım hikmet kültür merkezi’nde (nhkm) yapılacak etkinliklerle anılacak.

2 temmuz 1993’te madımak oteli’ni ateşe veren yobazların yaktıkları; asım bezirci, behçet aysan, metin altiok, hasret gültekin, uğur kaynar, asaf koçak, nesimi çimen gibi 33 sanatçı, aydın ve yazar aynı günün yıldönümü olan 2 temmuz 2010’da, nâzım hikmet kültür merkezi’nin bahçe sahnesinde pir sultan abdal deyişleri, şiirleri ve türküleri ile anılacak.

tiyatro oyuncuları, orhan aydin, metin coşkun, ender yiğit, ayşegül alpak, cansu firinci, şair efe duyan şiirlerle, ufuk karakoç ve emin igüs’ün pir sultan abdal deyişleri ve türküleri ile katılacakları etkinlik, ‘sivas 93’ belgeselinin gösterimi ile son bulacak.

etkinliğe katılan sanatçılar adına yapılan açıklamada şöyle denildi:

“bugün katillerin halen elini kolunu sallaya sallaya aramızda dolaştığı gerçeği ile yüz yüzeyiz. ne kaldı geriye diye bir soru yöneltildiğinde görülen odur ki akp, sivas katillerinin koruyucusu, savunucusu, besleyicisi durumundadır. aradan 17 yıl geçmesine karşın, madımak oteli’nin bir ‘insanlık tarihi’ müzesine dönüştürülmemiş olmasının asıl nedeni de budur. içlerinde insan katillerini barındıran bir siyasi parti ne kadar demokrasi ve insan hakları savunucusu olursa, akp de o kadar demokrasi ve insan hakları savunucusudur. sivas’ta ateşe verilenler bizim canlarımızdır ve hesapları soruluncaya kadar bu acı bu zulüm dinmeyecektir.”

katliamın 17. yılında “ne kaldi geriye” adıyla yapılacak etkinlik saat 21.00’da nhkm/kadıköy’ün bahçe sahnesinde katılımcılarla buluşacak.

(sol – haber merkezi)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.