2 temmuz 2010’da madımak oteli’nin müze olması için sivas’tayız…

alevi kurumlarından ortak çağrı

2 temmuz’da madımak oteli’nin müze olmasi için sivas’tayız.

2 temmuz 1993 tarihinde, pir sultan abdal’ı anmak üzere sivas’a giden 33 insanın madımak oteli’nde yakılarak katledilmesi, ortaçağ vahşetiyle türkiye’nin aydınlığına, çağdaşlığına, demokrasi ve laikliğe, halkların kardeşliğine, bir arada yaşama kültürüne ve çok kültürlülüğe yapılan bir saldırıydı. bundan 17 yıl önce sivas’ta gerçekleşen gerici, şeriatçı, faşist katliam devletin ve güvenlik güçlerinin gözetiminde yaşandı. insana, aydınlığa, düşünce özgürlüğüne düşman ırkçı ve şeriatçı güçler, “şeriat isteriz”, “cumhuriyet sivas’ta kuruldu, sivas’ta yıkılacak” sloganları atarak savunmasız insanları bir otelde kıstırdılar ve oteli ateşe vererek, tarihe karanlık bir sayfa eklediler.

bu kara leke, siyasi iktidarların madımak oteli’nin müze olmasına ilişkin talepleri görmezden gelen tutumu ve ikiyüzlü politikaları ile daha da büyümektedir. bu tutumun en az madımak katliamı kadar canımızı yakmakta, ruhumuzu incitmektedir.

bu nedenle madımak oteli’ndeki insanlık dışı kıyımın vicdanlarımızda yarattığı utancı hep birlikte temizlemek gerektiğine inanıyor ve bunun salt alevilerin sorunu olmadığı kanaatini taşıyoruz.

türkiye, geçmişindeki bu utancı temizlemek, geleceğini de aydınlatmak zorundadır. bizce bunun çözümü madımak oteli’nin müzeye dönüştürülmesi, katliamın karanlıkta kalmış gerçek faillerinin bulunması ve alevilerden özür dilenmesidir. yeni madımaklar yaşamamak için 2 temmuz’un unutturulması yönündeki girişim ve çabalara set çekmek, toplumun ve devletin yüzleşmesini sağlamak bu açıdan önem taşımaktadır. bu nedenle, 2 temmuz’da sivas’ta yapılan anmalar önem arz etmektedir.

alevi örgütleri, 17 yıldır kararlı bir şekilde madımak katliamının, sadece madımak’ın da değil, bir arada yaşama kültürünü tahrip eden karanlıkta kalmış bütün katliamların aydınlığa kavuşturulması için mücadele veriyor ve laikliği, bireyin ve emeğin özgürleştirilmesini, devletin demokratikleştirilmesini savunan güçlerle omuz omuza olmayı önemsiyor. omuz omuza verdiğimiz mücadelede dostlarımızı şimdi 2 temmuz’da madımak oteli önünde görmek istiyoruz.

her yıl olduğu gibi bu yıl da 2 temmuz’da madımak oteli’nde karanfillerimizi bırakıp kaybettiğimiz değerleri anacağız. madımak oteli’nin müzeye dönüştürülmesine ilişkin mücadeledeki kararlılığımızı bir kez daha göstereceğiz. anma töreninde aramızda sizleri de görmeyi arzuluyoruz. vereceğiniz desteğin, farklı kültürlerin ve inançların bir arada yaşayabileceği bir türkiye özleminin gerçekleşmesine katkı sunacağını, madımak katliamını unutturmak isteyen çevrelere etkili bir cevap olacağına inanıyoruz.

“demokratik, özgür ve daha aydınlık bir türkiye için 2 temmuz 2010 cuma günü sivas’ta madımak önünde buluşmak üzere…”

2 temmuz’da madımak oteli’nin müze olması için sivas’tayız.

• alevi bektaşi federasyonu
• avrupa alevi birlikleri konfederasyonu
• pir sultan abdal kültür derneği genel merkezi
• alevi kültür dernekleri genel merkezi
• hacı bektaş veli anadolu kültür vakfı genel merkezi

istanbul’daki pir sultan abdal kültür derneklerinden 1 temmuz 2010akşamı araçlar kaldırılacaktır…
ataşehir: (0216) 472 26 77
eyüp: (0212) 625 08 39
esenler: (0212) 508 58 59
gaziosmanpaşa: (0212) 537 42 13
kadıköy: (0216) 573 20 93
pendik: (0216) 378 57 59
sarıyer: (0212) 229 93 77
sultangazi: (0212) 419 36 00
sultanbeyli: (0216) 497 25 46

kartal ve güngören şubelerimizden araçlar kalkacaktır.

kaynak: alevi haber ajansı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.