Darbelerin Karanlığından Demokrasinin Aydınlığına Evet

HAK-İŞ, 12 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek olan Anayasa Değişiklik Paketi referandumuna ilişkin olarak afişli EVET kampanyası başlattı. “Darbelerin Karanlığından, Demokrasinin Aydınlığına EVET” sloganının yer aldığı afişler, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere yaklaşık 25 ilde billboardlara, HAK-İŞ ve bağlı sendika genel merkezleri ile şubelerine asıldı.

HAK-İŞ Konfederasyonundan yapılan yazılı açıklamada şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Türkiye 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde referanduma gidecektir. Anayasa konusunda yaşanan tartışmalara da halk son noktayı koyacaktır. Geçmişte 12 Eylül’e, 28 Şubat’a, 27 Nisan e-bildirgesine hayır diyen HAK-İŞ, bugün de doğal olarak 12 Eylül Anayasasında yapılan düzenlemelere EVET diyecektir. Çünkü bu evetlerle hem Türkiye’nin demokrasi çıtası yükselmiş hem de demokrasi standartları geliştirilmiş olacaktır. Evrensel hukukun gereklerine uygun yeni bir anayasamız olacaktır.

Bu amaçla HAK-İŞ, ‘Darbelerin Karanlığından, Demokrasinin Aydınlığına EVET’ sloganıyla bir kampanya başlatmıştır. Ankara ve İstanbul başta olmak üzere yaklaşık 25 ilde billboardlara, HAK-İŞ ve bağlı sendika genel merkezleri ile şubelerine ‘Darbelerin Karanlığından, Demokrasinin Aydınlığına EVET’ sloganıyla hazırlanan bu afişler asılmıştır.

Halkımız, 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde yapılacak olan referandumda tamamen özgür iradesiyle sandığa gitmeli ve darbe Anayasasını değiştirmek için önüne gelen bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. 12 Eylül’de yapılacak olan referandumda verilecek olan her ‘EVET’ oyu darbeleri ve darbe anayasasını reddetmek anlamına gelecektir. Referandum da çıkacak güçlü bir ‘EVET’ darbelere ve darbe heveslilerine hayır demek anlamına gelecek, toplumsal gelişmenin; yenilenmenin yol haritası, Sivil ve Demokratik bir anayasa için yeni bir fırsat olacaktır.”

Kaynak: Hak-İş, 20 Temmuz 2010
http://www.hakis.org.tr/arsiv/evet_kmp.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.