Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, çingene yani Romanların yaşadığı 300 çadır kampın yıkılması için emir verdi. Cumhurbaşkanlığı’nın talimatı uyarınca Fransa’da yaşayan kaçak Roman göçmenler sınır dışı edilecek.

Sarkozy’nin dün (28 Temmuz) başlattığı suç karşıtı insiyatifi “seyyah halk”ı, özellikle de çingene olarak bilinen Romanları hedef alıyor. Cumhurbaşkanı bu insiyatifin nedeni olarak Roman kamplarının kaçakçılık ve fahişelik kaynağı olmasını ve kamplarda yaşayan çocukların da dilenci olarak kullanılmasını öne sürdü. Göçmen yaşam geleneğine sahip yüz binlerce Fransız vatandaşını, Bulgaristan ve Romanya’dan göç eden kaçak Roman’larla aynı gruba koyan kararı ateşleyen olay, Fransa’da bu ayın başında gazino soyduğundan şüphelenilen bir genci polisin vurarak öldürmesi üzerine Romanların polisle çatışması üzerine cereyan etti.

Fransız insan hakları topluluğu Ligue des Droits de l’Homme, Roman halkının damgalanmasını şiddetle kınayan bir bildiri yayınladı. Topluluk aynı zamanda karavanlarda yaşayan Fransız vatandaşları (gens du voyage) ile Fransa’da yaşayan Romanya ve Bulgaristan kökenli 15,000 Romanın “kaynaştırılması”nı da eleştirdi.

Romanya ve Bulgaristan 2007’de AB’ye dahil olduklarında Fransız hükümeti geçici bir önlem olarak bu ülke vatandaşlarının Fransız işgücüne katılmalarını engellemişti. Sonuç olarak da Ligue des Droits de l’Homme’un ifadesine göre, bu iki ülkeden gelen Romanlar yasal olarak çalışma hakları olmadığı için gecekondularda yaşamak durumunda kalmışlardı.

Fransız insan hakları topluluğu Roman halkına uygulanan ve işgücüne katılmalarını engelleyen geçici önlemlerin kaldırılması çağrısında bulunarak, yetkililerden mevcut mekanizmalar aracılığıyla bu halkın yaşam koşullarını iyileştirmek için çaba göstermelerini istedi.

Fransız Le Figaro gazetesinde çıkan bir röportajda Collectif des Associations Tziganes organizasyonu, “Nicolas Sarkozy özünde ırkçı olan bir politikaya önayak oluyor.” dedi.

Geçen pazartesi gerçekleşen bir AB Dış İşleri Bakanları toplantısında Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakanı Pierre Lellouche Roma sorunu için bir “Avrupalı çözüm” çağrısında bulundu.

Romanya Dış İşleri Bakanı Teodor Baconschi’nin Brüksel’de verdiği röportaja göre Lellouche oldukça “sağlam bir tavır” sergiledi. Bakan, Lellouche’a “hem çıkış noktası ülkede hem de bu vatandaşların daha sonra yerleştiği ülkede” AB’nin toplumsal dahil edilme programları aracılığıyla bir çözüme ulaşılabileceğini söylediğini belirtti.

Görüşler

Muhalefetteki Fransız Sosyalist Partisi’nin sözcüsü Benoit Hamon, çingeneleri suçla ilişkilendiren bu tarz klişe ve popülist bir siyaset güttüğü gerekçesiyle Sarkozy’yi yerden yere vuruyor. Hamon’ın ifadesine göre, “Cumhurbaşkanı kullandığı ifadelerle, Marine Le Pen (aşırı sağcı Front National’ın lideri) ile olan çekişmesinde öne geçmek adına bu meseledeki en iyi seçmen kitlesini sömürüyor.”

Avrupa Sosyal Haklar Komitesi ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, karavanlarda yaşayan Fransız vatandaşlar (gens du voyage) ve Roma halkı konusunda Avrupa Sosyal Haklar Sözleşmesi’nin yedi maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle Fransa’yı yakın bir zaman önce uyarmıştı.

30 Haziran 2010’da alınan bir karara göre Avrupa Konseyi, yerlerinden edilmiş insanları ağırlamak için yeterli tesisler kuramadığı için Fransa’ya serzenişte bulunmuştu. Oysa ki 2000 yılında yürürlüğe giren yasa uyarınca 5,000’den fazla nüfüsu olan her kasabanın bu tarz bölgeler kurması gerekiyor, lakin Le Point gazetesine göre 2000 yılında öngörülen bu alanların ancak yarısı hayata geçti.

Kaynak: EuroActiv, 30 Temmuz 2010

İlgili Haberler:

o AB’de Roman (çingene) kavgası
o AB Romanlar için çözüm arayışında
o Af Örgütü AB’den “Roman açılımı” istedi