Sabah gazetesi köşe yazarı Engin Ardıç’ın yaşamını komünizm davasına adamış Mehmet Bozışık (“Boz” Mehmet) hakkında uydurduğu yalanlar ve “Boz” Mehmet’e ettiği hakaretlere karşı gösterilen tepki, karşılığını Sabah gazetesi yayın yönetmeni Erdal Şafak’ın gazetenin 29 Ağustos 2010 Pazar günlü nüshasında yazdığı “Özür benden” başlıklı yazısıyla aldı.

Erdal Şafak, şöyle yazdı:

“Ardıç “Korkma yavrum, öcü değil, yalnızca sandık… Isırmaz” başlıklı yazısında, emektar, çok çile çekmiş komünistlerden rahmetli Mehmet Bozışık’tan “İşçilerini üç otuz paraya çalıştıran fabrikatör” diye söz edince, ne kadar “Eski tüfek” varsa ayağa kalktı. Ve beni e-mail bombardımanına tutmaya başladı. Öfkelerini en keskin ifadelerle dile getirenler mi ararsınız, Mehmet Bozışık’ın yaşam öyküsünü anlatanlar mı, Engin Ardıç’ın özür dilemesini isteyenler mi? Tabii bolca hakaret içerikli e-mail de var.”

Gelen emaillerin “en edeplilerinden, en usturuplularından birkaçını” aktaran Erdal Şafak, şöyle bitiriyordu yazısını:

“Tüm e-mail’lerin çıktısını alıp dosyalıyorum. Engin Ardıç’a vermek için. Ve onun yerine ve de Sabah adına, Boz Mehmet’in tüm yoldaşlarından özür diliyor, Bozışık’ın anısı önünde saygıyla eğiliyorum…

Metnin tamamını okumak için tıklayınız: Sabah, 29 Ağustos 2010

Tepki göstermeye çağrı metni için: Simurg Zine, 28 Ağustos 2010