Belge Yayınları’nın Yeni Kitabı
Doğan Özgüden
“Vatansız” Gazeteci
Cilt I: Sürgün Öncesi
560 sayfa, 25 TL

Başbakan Özal diğer gazetecilerin sorularını dahi beklemeden sinirli bir şekilde “Basın toplantımız burada bitmiştir” diyerek alelacele konferans salonunu terkediyor. Salona girişte en azından bizimle selamlaşmak lütfunda bulunan Türkiye’den gelmiş meslekdaşlarımız da bize allahısmarladık demeden büyük hışımla Özal’ın ardından koşturuyor. Ve bu olaydan birkaç hafta sonra da TC Brüksel Başkonsolosluğu bizim vatandaşlıktan atıldığımıza dair bakanlar kurulu kararını iadeli taahütlü mektupla ikinci kez tebliğ ediyor.

Evet, üstümüze kondurmamak mümkün değil. Artık çifte kavrulmuş, belgeli “vatansız”larız. Nolan gibi, Sabiha Sertel gibi, Nazım Hikmet gibi, Haymatlos Rıza gibi apatridiz, haymatlosuz. Tüm bu birikimlerledir ki Brüksel’deki o çok kültürlü toplantıda ağzımdan kendiliğinden “vatansız” kelimesi çıkıyor. Toplantı sonrası Güney Garı’ndan Oostende trenine atlayıp kendimi Jacques Brel’in hırçın Kuzey Denizi sahiline atıyorum. Yüreğim kabarık, ufkun sonsuzluğunu seyrederek kumsalı arşınlarken doğudan esen soğuk rüzgar teselli edercesine alnımı okşuyor. Birden büyük ozan Tevfik Fikret’in dizesi dökülüyor dudaklarımdan:

Toprak vatanım, nev-i beşer milletim!

“Vatansız Gazeteci” Üzerine

Belge Uluslararası Yayıncılık
Divanyolu Cad. Binbirdirek İşhanı N° 15/1
Sultanahmet – İstanbul
Tel: 212-638 34 58, Fax: 212-517 44 53
belgeyayinevi@hotmail.com
Kitabi Belçika’da Info-Türk’ün asagidaki adresinden hafta içinde 9.30 – 18 arasinda ugrayarak 20 Euro’ya satin almak mümkündür.

Info-Türk
53 rue de Pavie
1000 BRUXELLES

Info-Türk’ün asagidaki banka hesabina posta masrafi da dahil 30 Euro gönderilerek postayla gönderme siparisi verilebilir

INFO-TURK
BIC: GEBABEBB
IBAN: BE29 1424 0243 7564

Ödemenin yapildigi ve kitabin gönderilecegi adres asagidaki e-mail’e bildirilmelidir:
fondation@info-turk.be

 

Kaynak: InfoTurk