Ali Cabbar | Fotoroman: Aşk Olsun Çocuk – Deniz Gezmiş’in Yaşamı ve Mücadelesi
Aşk Olsun Çocuk: Deniz Gezmiş Fotoromanı Kitapçılarda!

68 kuşağı devrimci gençlik liderlerinden Deniz Gezmiş’in hayatını anlatan Aşk Olsun Çocuk fotoromanı Boyut Yayınevi tarafından kitap olarak çıkarıldı. Ali Cabbar’ın yazdığı ve “politik fotoroman” olarak tanımladığı Aşk Olsun Çocuk, Gezmiş’in yaşamını ve mücadelesini o dönemin önemli olaylarıyla ilişkilendirerek anlatıyor, Türkiye’yi daha iyi tanımamızı sağlıyor. Kitap, Gezmiş’in ölümünün 50. yıldönümünde yazılmaya başlandı ve haftalık tefrikalar halinde çevrimiçi yayınlandı.

Deniz Gezmiş, 12 Mart 1971 askeri darbesinin ardından tutuklanmış, iki yakın arkadaşı Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte 6 Mayıs 1972’de idam edilmişti. O süreçte birçok genç ve aydın öldürülmüş, işkenceden geçirilmiş ve cezaevine atılmıştı. Bu karanlık dönemin kitapta yer alan detayları ve o noktaya giden yolda yaşanan olaylar, özellikle ülkeyi bekleyen çok önemli bir seçimin arifesinde Türkiye tarihine nasıl bakmamız gerektiği üzerine zihin açıcı bir perspektif sunuyor. Yazar, fazla yorum yapmayarak olaylar arasındaki ilişkileri okurun keşfetmesini istiyor. Ama Aşk Olsun Çocuk “tarafsız” bir kitap değil! Deniz Gezmiş’in yanı sıra tüm devrimci gençliği ve Türkiye solunun önemli isimlerini saygıyla anıyor, çektikleri eziyetleri bize tekrar hatırlatıyor.

Fotoroman, Deniz Gezmiş’in kısa hayatını, doğduğu 1947’den idam edildiği 1972’ye kadar her yılı ayrı bir bölüm halinde ele alarak anlatıyor. Bazı sayfalar bir tarih kitabı kadar sürükleyici, bazı sayfalar göz yaşartacak kadar hüzünlü! Ali Cabbar’ın görsel sanatçı olmasının etkisiyle şekillenen Aşk Olsun Çocuk, biçimsel açıdan türünün ilk örneklerinden biri olarak göze çarpıyor. Yazarın bazı karelerde kullandığı konuşma balonları yaşam öyküsüne akıcılık kazandırıyor. Görselleri işleyiş biçimi 1960’ların “pop” estetik ruhunu yansıtarak yayına “sanatçı kitabı” özelliği katıyor. Kapak görselinin Andy Warhol’un serigraf baskı portrelerine gönderme yapması dikkat çekiyor. Basılmadan önce cep telefonlarına uygun formatta çevrimiçi yayınlanması ve binlerce okur tarafından takip edilmesi ise kitabı yayıncılık deneyimi açısından özel bir kategoriye sokuyor.

Ali Cabbar kitabı için şunları söylüyor: “Deniz Gezmiş ve arkadaşları emperyalizme karşı yurtsever, kapitalizme karşı sosyalist, faşizme karşı demokrasi saflarında yerlerini seçtiler. Ölümleri üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen, bugün de çok geniş bir kitleyi etkilemeyi sürdürüyorlar. Taksim Meydanı’ndaki Gezi direnişi sırasında AKM’nin cephesine asılan Deniz’in büyük portresi bunun ispatı. Aşk Olsun Çocuk’u, bu müthiş gençlerin hangi politik ve sosyal koşullar içinde şekillendiğini anlatmak için yazdım.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitap Adı: Fotoroman: Aşk Olsun Çocuk – Deniz Gezmiş’in Yaşamı ve Mücadelesi
Yazar/Tasarım: Ali Cabbar
Editör: Fahire Kurt
Yayınevi: Boyut Yayın Grubu
Hamur Tipi: 1. Hamur
Sayfa Sayısı: 192
Ebat: 21 x 27
İlk Baskı Yılı: 2023
Dil: Türkçe
Barkod/ISBN: 978-975-23-12975

İMZA GÜNLERİ:
Ali Cabbar,
* 30 Nisan 2023 Pazar günü saat 14.00-18.00 arası bir söyleşi eşliğinde Robinson Crusoe 389,
* 5 Mayıs 2023 Cuma günü 13.00-14.00 arası Arter’de düzenlenen border_less Sanat Kitapları Günleri’nde,
* 7 Mayıs 2023 Pazar günü 15.00-16.30 arası Bahariye Penguen kitabevinde
Aşk Olsun Çocuk’u okurları için imzalayacak.

192 sayfalık fotoroman tüm kitabevlerinden, www.boyutstore.com ve çevrimiçi sitelerden satın alınabilir. İmza günlerinin detayları ve satış noktaları yazarın web sitesinde: www.alicabbar.com/ask-olsun-cocuk

ALİ CABBAR KİMDİR?

Sanatçı Ali Cabbar, İstanbul’da doğdu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun oldu, 1980 Darbesi’nden sonra siyasi tutuklu olarak üç yılını askeri cezaevinde geçirdi. 80’lerin sonundan bu yana yurtdışında yaşıyor, çalışmalarını halen Brüksel’de sürdürüyor.

2010’da Yapı Kredi’de açtığı Huzursuz Gölge sergisi, Türkiye’nin geçmişteki politikalarıyla kişisel bir hesaplaşmadır.

15 Temmuz 2016 darbesinin hemen ardından Depo’da sergilenen Tipsiz, seçim afişleri ve parti logoları aracılığıyla Türkiye’nin siyasi tarihine “grafik” bir bakış sunar.

2019’da Split Güzel Sanatlar Müzesi’nde gösterilen ELDORADO: Bir Kelime Oyunu projesi, İstanbul’un Dolapdere semti üzerinden sanatın kentsel soylulaştırmadaki rolünü sorgular.

Aynı yıl Adas’ta gösterilen MONSTER [ge.net.i.cal.ly.mod.i.fied] adlı 20 yıllık projesi, GDO’lu gıdaya çağdaş bir natürmort janrı olarak yaklaşır.

Bir kamusal alan projesi olarak 2020’de Yanköşe’nin duvarında sergilenen Son Gergedanı Ben Vurdum, tehdit altındaki yaban hayatı konu alır.

Son projesi Aşk Olsun Çocuk fotoromanı, Deniz Gezmiş’in hayatını ve dönemini anlatır.