perihan mağden

yükselen militarizmi karşısında kitlesellerimizin; hayretlenmiş hayranlıklarımızı gizlememiz 1 yere kadar- ‘sözün bittiği yer’de (bir reklam sloganı) bu süper savaş çığırtkanlarını beğenmemek ve artık imkânsız!

bütün bu f-16’cıları filan türk basmacılığının-çığırtkanları köşe başlarının- nişantaşı kafelerindeki al-bayrak zevdalısı savaşyanlısı arkadaş!

için içine sığmıyor biliyorum. sesini ben duyuyorum. (şimdi de duyurayayım bari.)

kendini yeni-çeri olarak ‘re-invent’ etmeye kararlı küçük dedikodutaciri!

‘kızları da alsınlar askere!’ diye haklı isyanını dillendiren önce arkaik erkin koray (o şimdi mhp’li) sonra da büyük düşünce kadını burcu güneş!

ırkçılıkta da, askercilikte de, siyaseten yanlışçılıkta da sınır tanımayan sinir kabzımalı erman toroğlu!

ve ismini bilemediğimiz nice savaş borazancısı! oturduğunuz yerde çektiğiniz sıkıntılar, acılar, heyheylenmeler yeter! şimdi hakikaten, hepiniz mehmet olabilirsiniz. neden olmasın ki??

işte çözüm/işte gözü: hepinizi alsınlar askere! cümleten!

el âlemin ipiyle ‘gerdeğe girme’ arzularınız bir yere kadar.

burda ister istemez yaşar büyükanıt paşa’ya sesleniyorum: “yanıbaşınızdayız komutanım,” diyorum fikirlerimle. önerilerimle. psişik telefonlarımla bir nevi.

valla, bunların içleri içlerine sığmıyor. nişantaşı bankları’nda bağrışıyorlar ‘ah ulan ahhh!

şu yaşta olmasaydım.’ burcu güneş diye aklıevvel şarkıcı bir kızımız var. ‘alın beni de askere; ne var kadınım diye?’ye sarmış diyelim. süper orducu köşeci kardeşlerimiz/eniştelerimiz var. kendilerini ordan oraya atıyorlar!

değerkan paşam: çok ricalasam tümmm bu toroğlarından filan oluşturulan özel birlikler, hatta çok özel birlikler yollanamaz mı acaba sinir ötesi harekâtı’na?

diyelim bir doksan boylarında yüz yirmi kilo ağırlığında son günlerin askeriye sevdalısı, habire tecil ettire ettire 1 haller oldu askerliğini. ondan mesela, ileri bir sınır karakolumuz’da komando minder olarak faydalanılamaz mı? acayip işe yaramaz mı? moral kazandırılmaz mı?

taş çatlasa 35-40’larında olan nişantaşı banklarının ‘geçmeseydi ulan yaşımız! tutmayın beni!’ diye haykırtan ulvi denyolarından, “ne demek ‘benden geçti’ evladım? henüz taze ve güzelsin. alalım seni de askere!” diye süper askeri materyal yaratıklandırılamaz mı?

mühim olan gönüllülük esası.

fakirin fukaranın/rençberin türbanlı ananın çoluğundan çocuğundan/86-87’lilerden/üç-dört aylık eğitimlerle ileri karakollara sürdüklerimizden- üstelik onların rızasını da almamıştık. alamamıştık. ama bu çığırtkanlar çok heveskârlar.

şööyle hızlandırılmış üç haftalık eğitimlerle filan, bunlardan harekâtlarımızda, bizzat sahada, yararlanamaz mıyız yani? dere tepe?

süper 1 gönüllüler ordusu yaşar paşam? çok ünlü kişiler’den oluşan?

ben de hem fikir vermenin sevindirikliğiyle, hem de bu savaşmaya doyurulamayanlar çorbası’nda tuzum olsun diye kendilerine ‘mantık’ ve ‘nizam’ dersleri vermeye hazırım hızlandırılmış eğitimleri süresince.

‘vicdan’ diyorduk, ’empati’, ‘adalet duygusu’ daha neler, neler. ‘sulh’ filan hani. ‘evlat acısı’. beyhude.
onun bunun çocuğunun kanını kadeh kadeh içmelere doyamamak, tanımadığın evlere düşen ateş’ten kahramanlık manzumeleri attırmak kolay mı kolay. basith mi bayağı.

buyur; bizzat sn. savaş borazancısı, seni de yollayıverelim askere.

git al cephenin ölçüsünü. duy ölümün kokusunu. burnunun direğinde.

ben yine kendi dilime kaydım.

siz ama sn. büyükanıt tutarlılık adına, samimiyet adına, hakikat sevdasına ve de bütünsellik- şunlardan çok özel bir tim kurduruverseniz de- âlem kahramanlık neymiş görse! türk medyalamasının latan ramboları! haydi saklanmayın klosetlerde!

hepiniz askere!

gün milli savaşma günüdür! siz niye bağırdıklarınızdan mükellef tutulmayasınız ki? ‘muafiyet’ de 1 yere kadar oluyorlar. yaaaa.

hadi çıkıp boşaltın militarizminizin yelek ceplerini. âlem ‘aslan’ görsün. ‘boncuk’ görsün. ‘sicim’ görsün. ne varsa, yürek ceplerinizde, ziyadesiyle savaş tosunculuğu yapmayı biliyorsunuz- görsün işte.

takke düşsün, başkasının çocuğuna kayıtsız, tacir görünsün. bence.

kaynak: radikal, 28 ekim 2007