özgür radyo, 06 ekim 2008

özgür radyo, 06 ekim 2008 pazartesi günü, mustafa taylan özgür cinayetiyle ilgili bir program yaptı. özgür radyo, mikrofonu önce “taylan özgür’ü komiser mehmet öldürdü” savını ileri süren kadir akın’a, sonrasında da 39 yıldır katil ya da katillerin ortaya çıkartılması için savaşım veren hale özgür-kıyıcı’ya uzattı.

özgür radyo’ya programı yayınlamamıza izin verdiği için teşekkür ederiz.


taylan özgür adı, 68 gençlik hareketinin efsaneleşen isimleri arasındadır.

deniz gezmiş’in en yakın arkadaşı ve idam edildiğinde “beni onun yanına gömün” diye vasiyet edecek kadar çok sevdiği arkadaşıdır; taylan özgür.

68 gençlik haraketinin militan isimlerinin arasında yer almasının dışında taylan özgür’ün adı sokak infazlarının başlangıcı olmasıyla da anılır.

odtü öğrencisi taylan özgür, bir sonbahar günü geldiği istanbul beyazıt meydanında vurulur. 23 eylül 1969’da istanbul üniversitesi önünde vurulan taylan özgür’ün katili olarak da polis memuru lisan çakıcı yargılanır ve ardından beraat eder. katili olarak tutuklanan polisin olayla ilgisinin olmadığı ise tanıkların ifadeleri ile açığa çıkar.

taylan özgür’ün ailesinin yaptığı araştırmalara göre ise katil o günün bir üsteğmeni, bugünün ise üst düzey bir generalidir. ancak ailenin tüm ısrarlı çabalarına rağmen katilin adı açıklanmamıştır. tanıklar ise tanıklık etmekten imtina etmişlerdir.

taylan özgür’ün ölüm yıldönümünde bu konu bir kez daha gündeme geldi. nedeni ise olayın tanıklarından birinin açıklamaları oldu. aslında tanık olan kişi ilk kez yapmıyor bu açıklamayı ancak şimdi konu yeniden gündeme geldi. biz de mikrofonlarımızı bir kez daha taraflara uzattık.

ilk olarak olayın tanığın dinleyelim. yeni kurulacak olan sosyalist parti kuruluş çalışmaları içinde yer alan kadir akın, 11 yaşında iken evlerinin balkonunda iken tanık olduğu olayı anlattı ve emniyet arşivini açtığı takdirde katili teşhis edebileceğini söyledi.

şimdi kadir akın’la yaptığımız görüşmeyi yayınlıyoruz:

kadir-akin-konusuyor

bugüne kadar taylan özgür’ün katiline ilişkin talat turhan açıklamalarda bulundu. sahip olduğu bu bilgiye kitabında da yer verdi.

emekli yarbay talat turhan, o bölgede oturan bir ahbabının verdiği bilgiye göre, tetiği çeken kişinin bir üsteğmen olduğu yönündeki bilgiyi, uğur mumcu’nun da bulunduğu bir ortamda dönemin içişleri bakanı hasan fehmi güneş’e aktardığını söylemişti.

talat turhan’ın “ahbabım” diye açıkladığı ve şu an hayatta bulunmayan kişi, 27 mayıs 1960 darbesinde tasfiye edilen subaylardan fahrettin akın. cinayete tanık olan ise fahrettin akın’ın eşi ve oğluydu. bugüne kadar taylan özgür’ün katilinin bir üsteğmen olduğunu söyleyen talat turhan, kadir akın’ın açıklamalarının ardından katil zanlısını fahrettin akın’ın oğlu kadir akın’ın bildiğini söyledi. turhan, “kadir’in babası bana üsteğmen meselesini 1977 yılında hapishaneden çıktıktan sonra, içki sofrasında anlattı. bu bir duyumdur bunun hiçbir değeri yoktur. kadir o kişinin adını da vermiş, onun söylediği şeyler geçerlidir.” dedi.

ancak taylan özgür’ün ablası hale özgür kıyıcı, kadir akın’ın açıklamalarının inandırıcı olmadığını ve kurmaca olduğunu söyledi ve “olay karartılmaya çalışılıyor” dedi. hale özgür kıyıcı, taylan özgür’ün katilinin üst düzey general olduğunu, yıllardır yaptıkları araştırmalarının onları 5 kişiye götürdüğünü söylüyor.şimdi hale özgür kıyıcı ile yaptığımız görüşmeyi dinleteceğiz:

hale-ozgur-kiyici-konusuyor

1969 yılından bu yana kaç taylan doğdu, kaç özgür büyüdü bilmiyoruz. ancak halen taylan özgür’ün kim tarafından öldürüldüğü açığa çıkarılmadı. ailesi 2 yılın ardından kapanmış olan bu dosyanın yeniden açılması için tanıkları görevlerini yapmaya çağırıyor. yetkilileri de olayın tüm yönleriyle aydınlatılması için suç duyurularını kabul edip gereğini yapmaya.

dosya zaman aşımından kapatılıyor, ancak hale özgür kıyıcı, hakan şenyuva’nın babasının sözlerini hatırlatıyor “evlat acısının zaman aşımı olmaz” diyor.