15 ekim

15 ekim 1946 * nazi savaş suçlusu hermann göring, idam edilmesine saatler kala zehir içerek intihar etti.
12 ocak 1893 doğumlu göring, nazi partisinin önderlerindendi ve alman hava kuvvetlerine komuta ediyordu. göring, nuremberg mahkemesince savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten yargılandı ve asılarak ölüme mahkûm edildi.

15 ekim 1961 * “uluslararası af örgütü”, londra’da kuruldu.

15 ekim 1961 – 27 mayıs askerî darbesinden sonra, kısıtlı seçim kampanyasının ardından genel seçimler yapıldı. seçime dört parti katıldı. cumhuriyet halk partisi (chp) 173, adalet partisi (ap) 158, cumhuriyetçi köylü millet partisi (ckmp) 54, yeni Türkiye partisi (ytp) 65 milletvekilliği kazandı. ismet İnönü hükümet kurmakla görevlendirildi. ismet İnönü’nün başbakanlığında chp-ap (20 kasım 1961-25 haziran 1962), chp-ytp-ckmp (25 haziran 1962-25 aralık 1963) ve chp-bağımsızlar (25 aralık 1963-20 şubat 1965) hükümetleri kuruldu.

15 ekim 1964 * sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği başkanı nikita kruşçev, karadeniz kıyısında tatildeyken görevden alındı. yerine leonid brejnev getirildi. aleksi kosigin başbakan oldu.
stalin’in ölümünden sonra başlayan iktidar savaşımında, georgy malenkov, lazar kaganovich, vyacheslav molotov ve nikolai bulganin’le birlik oluşturarak lavrenty beria’yı tasfiye eden kruşçev, bu başarının ardından müttefiklerini de devre dışı bıraktı. 25 şubat 1956’daki 20. parti kongresi’nde yaptığı konuşmayla stalinsizleştirme çalışmalarına ivme kazandıran kruşçev, sovyet ekonomisine dönük uygulamalarla da tartışma yarattı.
kruşçev, batı ile daha uyumlu bir ilişki kurmak için uğraştı. kruşçev’in uygulamaları, başta mao zedung olmak üzere, geniş bir çevre tarafından modern-revizyonizmle suçlandı. “soğuk savaş”ın bir benzeri, çhc-sscb arasında oluştu.
kruşçev’in izlediği siyaset, sbkp içinde de eleştirilere sebep oldu. leonid brejnev, aleksandır shelepin ve kgb şefi vladimir semichastny önderliğindeki grup, kruşçev’i küba füze krizini doğru yönetememek, çhc ile bir “soğuk savaş” içine girmek ve başta tarım sektörü olmak üzere sovyet ekonomisini düzensizliğe sokmakla suçlayarak, görevden alınmasını sağladı.

15 ekim 1966the black panther party for self-defense ya da the black panther party (öz savunma için kara panter partisi, kara panter partisi, kara panterler), marksizm-leninizm ve maoizmden etkilenmiş ve afro-amerikalıların haklarını savunan bir partiydi. amerika birleşik devletleri’nde 1960’ların ortalarından 1970’lere kadar etkinliğini sürdürdü.
oakland, california’da huey p. newton ve bobby seale tarafından kurulan kara panterler, abd’deki afrika kökenli amerikalılara dönük polis şiddetine karşı duruyor ve adalet için savaşıyordu.
kara panterler, “toprak, ekmek, konutlandırma, eğitim, giyim, adalet, barış ve askerlik görevlerinden muaf tutulma”yı da içeren “10 madde programı“nı yayınladılar. kara panterler, her ne kadar “”siyah milliyetçi” bir zeminde yükseliyor ve afro-amerikalılar dışındakileri üye kabul etmiyorlardıysa da partinin gelişimiyle birlikte 1960’ların karşı-kültürünün önemli bir simgesi oldular. parti, gelişimi içinde “siah milliyetçilik”i, “siyah ırkçılık” olarak suçlayarak, ırksal sınırlamalar getirmeyen bir sosyalizm üzerinde yoğunlaştı. bu da parti içinde bir bölünme yarattı.

15 ekim 1990 * nobel barış ödülü, sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği başkanı mihail gorbaçov’a verildi.

15 ekim 1993 * nobel barış ödülü, güney afrika devlet başkanı de clerk ile afrika ulusal kongresi başkanı nelson mandela’ya verildi.

15 ekim 1994 * 14 eylül 1934 doğumlu fransız felsefeci sarah kofman öldü.
sarah kofman, friedrich nietzsche ve sigmund freud üzerine yazdığı kitaplarıyla tanınıyordu. l’énigme de la femme: la femme dans les textes de freud (1980) adlı kitabı, freud’un kadın cinselliği üzerine düşüncelerinin en derinlikli anlatımı olarak kabul edilir.

15 ekim 1999 * nobel barış ödülü, sınır tanımayan doktorlar örgütüne verildi.

One thought on “15 ekim”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s