Erbil’de 12 ülke var Türkiye yok

erdinç ergenç

erdincergenckürdistan demokrat partisi’nin (pdk) dışilişkiler sorumlusu safin dizayi, bölgesel kürt yönetimi’nin başkenti olan erbil’de 12 ülkenin temsilcilik açtığını belirterek, bir tek türkiye’nin olmadığını söyleyerek, bu yönde bir çağrı yaptı. sabah’a konuşan dizayi, türkiye’nin kürt yönetimine karşı tavrından üzüntü duyduklarını ancak türkiye’de dahil hiçbir komşularına karşı tehdit oluşturmadıklarının altını çizdi.

pkk’nın türkiye’nin sorunu olduğunu fakat kendilerini de etkilediğini söyleyen dizayi, geçmişte iki tarafın da hatası olduğunu itiraf ederek, “türkiye de bölgedeki tüm gruplara eşit davranmalı” dedi. “medya geçen yılki ilişkilerde negatif bir rol oynadı. türkiye kamuoyu burada olanları doğru algılamıyor. ama bunlar geçmişte kaldı. bundan sonra daha pozitif ve iyi ilişkiler kuracağız” diyen dizayi, sabah’a yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

erbil’de 12 ülke var türkiye yok

“türkiye’nin erbil’de temsilciliğinin olmasından rahatsızlık değil üzüntü duyuyoruz. amerikan var, ingiliz var, fransız var, italyan var, çek cumhuriyeti var, avusturya var, kore var. 12 ülkenin burada temsilciliği var. şu anda binlerce türk vatandaşı burada çalışıyor. bunlar güvenlik sebepleri nedeniyle musul’a gitmeye tereddütlü. erbil, süleymaniye ve duhok’ta çalışıyorlar. en azından bu açıdan türkiye’nin erbil’de olması lazım. ‘herkes burada var siz yoksunuz’ diyoruz. benim kanaatime göre, bu da ileride olacak.

şimdi bizim birbirimize daha yakın, ekonomi, akademik, kültür açısından daha yakın olmamız lazım. türkiye’nin iç politik dengelerini de anlıyoruz tabii ki. adım adım türkiye’nin de menfaatlerini de gözeterek ilişkileri geliştirmek istiyoruz.

komşulara tehdit değiliz

“geçmişte bazı sıkıntılar yaşadık. bu sıkıntıları yok etmeye çalışıyoruz. sadece günlük politika değil, daha uzun vadeli bir ilişki kurmaya çalışıyoruz ve daha sağlam adımlarla. güven çok önemlidir. aramızda güven olması lazımdır. bu bölge ne türkiye, ne iran, ne suriye ne de ırak’ın toprak bütünlüğüne tehdit değil. bir anayasa var o anayasaya göre bizim federatif bir yapımız vardır. ve bu ırak’ın iç meselesidir.”

türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz

“aynı şekilde türkiye’nin kaygılarını anlıyoruz ve bunları artık yavaş yavaş konuşuyoruz. daha önce de konuştuk, 1990’lı yıllarda işbirliğimiz de oldu. bugün artık konuya özellikle güvenlik konusuna ayrı bakıyoruz. askeri çözümün çözüm olmadığını söylüyoruz. bundan sonra başka bir yol bulalım ki şiddetten uzak daha barışçı ve demokratik olsun. tabi bunlar karşılıklı olur. biz görüşlerimizi türkiye’ye empoze etmeye çalışmıyoruz. türkiye’nin iç işlerine karışmıyoruz. ama ister istemez bu konular bizleri de ilgilendiriyor.”

murat özçelik ile görüşüyoruz

“ben 2003’e kadar 11 yıl türkiye’de görev yaptım. tanıdığım diplomatlar ve müsteşarlar var. bunlarla temasımız hala var. bireyselden ziyade bu temaslar devam ediyor. son dönemde ırak özel temsilcisi ile bağdat’ta buluştuk sonra duhok’a geldi, erbil’e geldi. böyle temaslar var. bundan sonra bu tür temaslar sık sık olacak. murat özçelik ayda bir bağdat’a geliyor. imkan olduğu kadarıyla bütün her yeri geziyor. şu anda bizim ankara’ya ziyaretimiz gündemde değil ama olacak, neden olmasın.”

türkiye herkese eşit davranmalı

“herkes kendi hatasını görmeli, hiç kimse mükemmel değil. birkaç yıl önce şiddet vardı. medya üzerinden bazı mesajlar gitti ve geldi. olaylar kişiselleşti. halbuki öyle değildi. şimdi türkiye’deki gelişmeler daha ılımlı. türkiye eğer bölgede aktif rol oynamak istiyorsa bütün gruplara eşit muamele etmeli. siyasi partiler, hükümetler, yerel hükümetler, türkmen, arap, şii, kürt kim varsa. türkiye daha tarafsız olmalı.”

abd’nın hızlı çekilmesi yanlış

“amerika’nın çekilişi bir plan dahilinde olması lazım. acil bir çekilme yanlış. çünkü ırak ordusu ve güvenlik teşkilatı hala iyi bir seviyede değil. acaba iki yıl içinde bu değişecek mi? bilemem. o tarihe kadar bir varlığı olması lazım diye düşünüyorum. çoğunluk çekilebilir ama acil müdahale ve eğitim için bir varlığı olacaktır. bugüne kadar bizim güvenlik sıkıntımız yoktu. ama mutlaka eğer ırak güvensiz hale gelirse bizi de etkiler bu kesin. ümit ediyoruz o tarihe kadar ırak’ın kendi ordusu belli bir seviyeye gelecek ve ülkenin kendi sınırlarını koruyacak.”

pkk türkiye’nin sorunu ama bizi de etkiliyor

“somut adım askeri çözüm çözüm değildir diyoruz. konuşalım, ciddi bir diyalogumuz olsun. bu diyalog içinde belki bazı çözümler ortaya çıkabilir. ama askeri çözüm çözüm değildir son 25 yıllık tecrübe bunu gösterdi. türkiye için 300 milyar dolarlık maliyet oldu. 37 bin insan canını kaybetti. aynı mesajı pkk’ya da veriyoruz. hedef şiddetten uzak, barıştan yana çözümler yaratmak. silahı bırakmak lazım. asıl sorun türkiye’nindir ama bize de etki yapıyor. bu yüzden kandil’de ya da nerede pkk varlığı varsa mutlaka biz de görüyoruz. türk uçakları her gün bombalıyor. o yüzden böyle bir durumda biz de zor durumdayız. o yüzden pkk’nın varlığı bizim aleyhimize. bunun ciddi bir çözümü avrupa birliği ve amerika teşviki var ama sorunun çözümü türkiye’nin elinde. eğer isterse bizden de destek alabilir.”

kaynak: sabah

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.