Irkçı belgeseli durdur

erdinç ergenç

erdincergencmilli eğitim bakanlığı’nın, genelkurmay’ın da desteğiyle ilkokullara dağıtarak izlenmesini zorunlu kıldığı “sarı gelin, ermeni sorununun iç yüzü” adlı belgesel film, türkiye’de yaşayan ermeni vatandaşların tepkisini çekti. başbakan recep tayyip erdoğan’a mektup yazan bir grup ermeni kökenli vatandaş, “tarihi konularda bilgi sağlamak yerine şiddet ve ayrımcılık söylemlerini körükleyerek kin ve nefret duygularını körükleyen” belgeselin ilkokullarda izlenmesinin engellenmesini istedi. mektupta en azından ermeni azınlık okullarının söz konusu dvd’lerin izlenmesinden muaf tutulması istendi.

aralarında yazar murat bebiroğlu, turizmci tavit köletavitoğlu, yazar raffi hermon, avukat mebuse tekay, prof. dr. baskın oran, sanatçı zeynep tanbay gibi türk ve ermeni aydınların olduğu bir grup aydın, başbakan’a yazdıkları mektupta izletilmesi istenen dvd’nin çocukların beyinlerine ermeni düşmanlığını işleyerek kin ve nefreti artıracağı kaydedildi. 24 nisan öncesi diaspora ve türkiye’deki ermenileri sindirmek ve korkutmaya girişmenin hukuk devleti ile bağdaşmayacağı vurgulandı.

bizler bu ülkede -bazı kesimlerce ileri sürüldüğü gibi- emanet ya da sığınmacı değil, bu topraklarda asırlardan beri yaşayan bir halk ve türkiye cumhuriyeti vatandaşıyız” denilen mektupta şunlar yazıldı:

“sayın başbakanımız, bu uygulamadan en büyük zararı devlet okullarında veya özel ilköğretim okullarında türk arkadaşları ile birlikte öğretim gören ermeni öğrenciler görecektir. kalabalık bir sınıfta bu şekilde suçlanmanın, bir anda bütün bakışların kendisine dönmesinin çocuk psikolojisinde ne gibi yaralar açacağını ve kalıcı hasarlar bırakacağını yaşamayan bilemez. bu öğrencilerde eziklik, suçluluk ve dışlanmışlık duygusu yaratacağı da açıktır. ilköğretim çağındaki çocukların atalarının hain, soydaşlarının iftiracı olduğunu anlatan bir belgeseli izlemek zorunda bırakılması hem çağdaş insan ve azınlık haklarına, hem de çocuk haklarına aykırıdır.”

milli eğitim bakanlığı, 25 haziran 2008’de türkiye’deki tüm ilköğretim okullarına genelkurmay başkanlığı tarafından hazırlandığı iddia edilen “sarı gelin – ermeni sorunun iç yüzü” adlı belgeseli gönderdi. il milli müdürlükleri 23 ocak 2009’da ise okullara gönderdiği bir yazı ile dağıtılan belgeselin ilkokul öğrencilerine uygun görülen saatlerde izlettirilmesi ve sonuç raporlarının da 27 şubat mesai bitimine kadar il milli eğitim müdürlüklerinin kültür bölümlerine gönderilmesi istenmişti.

tarih vakfı’ndan uyarı

tarih vakfı, milli eğitim bakanlığı’nın türkiye genelinde ilköğretim okullarına gönderdiği tebligatı üzüntüyle karşıladığını açıkladı. vakıftan yapılan açıklamada ermeni sorunu’nun türkiye’nin hassas bir meselesi olduğu belirtilerek, “sarı gelin belgeseli tüm bilimsellik iddialarına rağmen “bilimsel” değildir” denildi. vakıf, belgeselin ermeni düşmanlığını ve ayrımcılığını körükleyen diliyle kin ve nefret tohumları saçtığını açıkladı. bu tür yayınların ilköğretim öğrencileri söz konusu olduğunda toplum içinde geri dönülmez yaralar açacağına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

“filmi izleyen küçükler, öğrenciler, ileri sürülen iddiaları saf bir gerçeklik olarak algılayacaklardır. bu uygulamalar öncelikle pedagojik açıdan yanlıştır. eğitimi, güncel siyasetin yetişkinleri bile zorlayan tartışmalarının içine hoyratça ve bu şekilde çekmek, temel eğitimi kaba bir endoktrinasyonun aracı olarak görmek, çağdaş eğitim anlayışının çoktan geride bıraktığı totaliter rejim göstergeleridir. eğitimde pedagojik yanlışlıklara geçilmemesi gerekli “kırmızı hat” olarak, kesinlikle yapılmaması gereken uygulamalar olarak bakmak gerekir.”

seyredilecek… seyret.

milli eğitim bakanlığı, 25 haziran 2008’de türkiye’deki tüm ilköğretim okullarına genelkurmay başkanlığı tarafından hazırlandığı iddia edilen “sarı gelin – ermeni sorunun iç yüzü” adlı belgeseli gönderdi. il milli müdürlükleri 23 ocak 2009’da ise okullara gönderdiği bir yazı ile dağıtılan belgeselin ilkokul öğrencilerine uygun görülen saatlerde izlettirilmesi ve sonuç raporlarının da 27 şubat mesai bitimine kadar il milli eğitim müdürlüklerinin kültür bölümlerine gönderilmesi istendi.

öğretmenler, belgeselin pedagojik açıdan ilköğretim öğrencilerine uygun olmadığını savunuyor. azınlık okullarına da gönderildiği belirtilen belgeselde, toplu mezarlardan çıkarılan kemik görüntülerinin yanı sıra, asala’nın 1982’de gerçekleştirdiği esenboğa baskını ve yakalanan terörist levon ekmekçiyan’ın yargılama görüntüleri yer alıyor.

40’ar dakikalık 6 bölümden oluşan belgeselde ayrıca ermenistan ile azerbaycan arasındaki karabağ çatışmaları da konu ediliyor ve göğsüne haç çizilmiş bir azeri gencin görüntüleri de yer alıyor. barışa ve kardeşliğe davet yapıldığı kaydedilen belgeselde “yüzyılın kan davası” adlı bölümle başlaması dikkat çekiyor.

kaynak: sabah

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.