2 Temmuz 1993

“Fevkalade hassas bir konu. devlet güçleriyle halk karşı karşıya getirilmemelidir.”
Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel (Otel şeriatçı kuşatma altındayken)

“Sivas’ta bazı üzücü olaylar olmuştur. Devlet oradadır. (…) Otelin etrafını saran vatandaşlarımıza hiçbir biçimiyle zarar gelmemiştir.”
Başbakan Tansu Çiller (Olaydan sonraki ilk açıklama)

“Cuma namazından sonra saat 13.00 dolayında, yaklaşık 500 kişilik bir kalabalık, hükümet binası önünde, vali ve Aziz Nesin aleyhine, şeriat lehine gösteri yapmışlardır. Göstericiler, “Şeytan Aziz”, “Vali – Hükümet İstifa”, “İslamiyet’i ezdirmeyeceğiz” sloganları atmışlardır.”
Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Yıldırım Aktuna

3 Temmuz…

“Olaylar sırasında, güvenlik güçlerinin özverisi sayesinde itfaiyeye yol açılmış ve vatandaşlarımızın daha fazla zarar görmemesi sağlanmıştır.”
Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü

“Yangın, önceden planlanmış bir olay değil, topluluk psikolojisi ile ortaya çıkmıştır.”
İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu

“Fikir özgürlüğüne bizden daha saygılı bir zümre görmüyorum. Ama fikir özgürlüğünün, halkımızın mukaddes değerleri için kullanılmasına hiçbir şekilde kayıtsız kalamayız.”
Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz

“… özellikle 12 eylül’den sonra askeri rejimin uyguladığı, Özal ve Demirel hükümetlerinin sürdürdüğü laiklik ve halk düşmanı politikanın bedelini ödüyoruz…”
İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek

4 Temmuz…

“Örneklerine ancak Ortaçağ’ın karanlık dönemlerinde rastlanan bu alçakça saldırıyı gerçekleştirenler, demokrasi, özgürlük ve laikliği içlerine sindiremeyen, düşünceye karşı yine düşünceyle tepki gösterebilme olgunluğundan yoksun, ilkel insanlardır. (…) aralarında sanat ve düşün adamlarımızın da bulunduğu 36 yurttaşımızın hayatlarını yitirmeleri, çağdaş demokratik ve laik bir Türkiye düşüncesini savunan herkesi utanç ve acıya boğmuştur. Türkiye; aydın, sanatçı ve düşün adamlarını bu denli sorumsuzca ve hoyratça harcama lüksüne sahip değildir.”
Kültür Bakanı Fikri Sağlar

“… Bunları yapanlar gene bulunmaz. Çünkü arkasından CIA çıkar. Tıpkı Uğur Mumcu cinayetinde olduğu gibi, katilleri bulamazlar.”
Refah Partisi Genel başkanı Necmettin Erbakan

“Bir toplumda herkes aynı biçimde düşünmek zorunda değildir. Bu düşünceler çok “ tahrik edici” bir biçimde de ifade edilmiş olabilir.”
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal

“Fikir hürriyetine saygılı olmalı, tahriklere kapılmamalıyız…”
MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş

“ Sivas’ta yaşanan kanlı olaylar bir halk hareketi değildir. Bu eylem, aşırı dincilerin, Türkiye’yi karanlığa sürüklemek isteyenlerin önceden tezgâhladığı bir oyundur.”
Hikmet Çetinkaya (Cumhuriyet)

“ Sivas’ta önceki gün cereyan eden vahim olayları, sırf Aziz Nesin’in dinsizliği ile izah etmek, bizce yetersizdir…”
Oktay ekşi (Hürriyet)

“Aziz Nesin’in hassasiyet yaratan, tahriklere varan sözleri, karşı tahrikle birleşiyor ve hepimizi ciddi şekilde endişelendiren bu sonuç ortaya çıkıyor…”
Ertuğrul Özkök (Hürriyet)

“Sivas’taki göstericilerin Atatürk büstüne saldırmaları, ‘kadın başbakan olmaz’ diye pankart açmaları, Kültür Sarayı’nı yakıp yıkmaları da gösteriyor ki, kızdıkları sırf Aziz Nesin değil.(…) Aziz Nesin’in azizliği ise, bu kafa yapısındaki adamlarla “demokrasi içinde” İslamiyet’i tartışmaya kalkmak.”
Bekir Coşkun (Hürriyet)

“Sivas’ta Aziz Nesin’i (o istediği kadar inkâr etsin), Allah korumuş…”
Rauf Tamer (Hürriyet)

“Bu kitabın (Şeytan Ayetleri) yayınlanmasını istemezdim…”
Emin Çölaşan (Hürriyet)

“İnançlara dil uzatan ve bu ülkede kan dökülmesinin provokasyonunu yapan gazete ve başyazarı Aziz Nesin’in benzer olaylara çanak tutmasına seyirci mi kalınacak, yoksa bu konuda yeni yasal düzenlemeler düşünülecek mi?”
Cengiz Çandar (sabah)

“Bir yanda söz var, düşünce var. Öte yanda yakıp yıkma var.”
Yalçın Dğan (Milliyet)

“Aziz Nesin’in konuşmalarının, inanç sahiplerini rencide edici olduğu yadsınamaz…”
Ali Sirmen (Milliyet)

“Nesin’in hatalı davranışı, o tepkiyi hak ettiği anlamına gelmez. Türkiye’de maalesef şartlandırılmış zihinler var. Bunlara bir kıvılcım çaktınız mı, hemen barut gibi parlıyorlar.”
Nazlı Ilıcak (Tercüman)

5 Temmuz…

“ … Türkiye’de ve yurt dışında, sözleri ile büyük tepkilere yol açan Aziz Nesin’i Sivas gibi hassas bir ilimize getirerek zehrini kusmasına sebep olanlar, olayların birinci derecede sorumlusudur. Halkımız kışkırtılmış, tahrik edilmiştir. Olayların baş sorumlusu, görevini kötüye kullanan, tahrik unsurlarına yardımcı olan Kültür Müdürü ve Vali’dir, Kültür Bakanlığıdır.”
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu

“Hangi gerekçeyle olursa olsun, insan kanının akıtılmasına gönlümüz razı değildir, hiç kimsenin de olmamalıdır. Kavga ve gürültü, Müslümanın işi değildir. Müslümanın yolu sevgi, müsamaha ve barıştır.”
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri yılmaz

6 Temmuz…

“Peygamber’in cennetine, cehennemine inanmayan öldürülecek mi? Şeriatçıların ille onlar gibi düşünmeye bizi zorlamaları doğru bulunabilir mi? O zaman laikliğin ne gereği kalır! Uygar bir ülkede, “Ben dine inanmıyorum” diyene kimse tepki göstermez. Bunu ne zaman anlayacağız.”
Melih Cevdet Anday (Cumhuriyet)

“Bu kadar çok kültür ve inanışın bir arada yaşadığı Türkiye’de, “Bana inanmayanı yakmak haktır.” düşüncesi geçer akçe olsaydı, hepimizin daha doğduğumuz gün, kundakçılığı meslek edinmemiz gerekmez miydi?”
Ertuğrul Kürkçü (Özgür Gündem)

11 Temmuz…

“ Sivas’ta olanlar, ünlü “Menemen Olayı”ndan çok daha vahimdir. Çünkü 70 yıl sonra olmuştur… Çünkü devletin gözü önünde ve “ağır ağır” olmuştur…”
Ahmet Taner Kışlalı (Cumhuriyet)

14 Temmuz…

“Ey zavallı gafil hayvan, yaktığın Yunus’tur. “ bir kez gönül yıktın ise / bu kıldığın namaz değil / yetmiş iki millet dahi / elin yüzün yumaz değil…” diye yüzlerce yıl öncesinden seslenen Yunus Emre’yi yakana Müslüman demek, İslam’a hakarettir. İslam’a asıl hakareti sen ettin.”
Onat Kutlar (Cumhuriyet)

“Sivas” Kitabı’ndan alınmıştır.