Bu kadar mı düştün Ahmet Altan!..

ahmet nesin

bu yazıyı yazıp yazmamakta çok kararsızdım esasında. konu aziz nesin’le ilgili olduğu için kararsızdım, ancak beni iyi tanıyanlar bilir, aziz nesin’i baba olarak ayrı, yazar ve aydın kişiliğiyle ayrı ayrı değerlendiririm. böyle düşününce kafam rahatladı ve yazmaya karar verdim.

taraf gazetesi’ni internette açtığınızda karşınıza bir ilan çıkıyor:

önyargılı ve korkak değilseniz!
sadoglu.wordpress.com mehmetalisadoglu.blogspot.com

mehmet ali şadoğlu denilen kişiyi anımsayanınız var mı bilmiyorum, ama taraf gazetesi’nin bir çok yazarının tanıdığını ve anımsadığını adım gibi biliyorum. ahmet altan bu adamı bilir, ümit kıvanç’ın da bildiğini ve nefret ettiğini söyleyebilirim. murat belge yada sevan nişanyan’ın da bu adamı sevdiğini sanmam. etyen mahçupyan ya da nabi yağcı mutlaka tanıyor ve eleştiriyorlardır. halil berktay ve alper görmüş de iyi bilirler bu adamı.

bu adam adını 1990’lı yılların ortalarına yakın, aziz nesin’in ölümünden önce duyurdu. aziz nesin, salman rüşdi’nin şeytan ayetleri kitabını yayınlamak istediğinde iran rejimi ölüm fermanı çıkarmıştı. bu ölüm fermanı üzerine mehmet ali şadoğlu denilen bu adam gazetelere bir demeç verip “aziz nesin’i öldürene 250 bin dolar vereceğim!..” diye bir açıklama yaptı. aziz nesin de bu açıklamaya gülmüş ve karşılık olarak “bu iyi bir para, şadoğlu parayı hemen banka hesabıma yatırsın, ben intihar ederim…” demişti.

işte sen türkiye’de demokrasiyi en iyi bildiğini iddia eden ahmet altan, gazetene aldığın ilan bu adamın verdiği ilan. bu adamın ilanından aldığın parayla maaş alıyorsun demokrasi adına, sizler ümit kıvanç, murat belge, sevan nişanyan, etyen mahçupyan, nabi yağcı, halil berktay, alper görmüş, neşe düzel, orhan miroğlu, mehmet güreli, mithat sancar, erol katırcıoğlu, soli marguiles, ferhat kentel ve yasemin çongar lütfen artık demokrasi adına yazılar neyim yazmayın. biraz utanmanız varsa eğer ben kimlerin parasından maaş alıyorum diye kendi kendinizi sorgulayın.

fazla bişey yazmayacağım, yazmama da gerek olduğunu sanıyorum, verdiği demeci bugün bile vermekten bir adım geri durmayacağını açıklayan mehmet ali şadoğlu’nun parası size gerçekten helal olsun, ama “ben esasında hâlâ demokratım, sosyalistim, liberalim, işte buna benzer bişeyim…” bile demeyin artık. çünkü “bunlara benzer bişeyim…” diyenler bile sizin kadar acizleşmez, demokrasiyi bu kadar pespaye hale getirmez. kimilerinizi zamanında yakından tanımaktan utanıyorum, kendi kendime kızıyorum, aynı örgüt adı altında olmasa bile ortak hedef uğruna ölümüne savaş vermiş olmaktan utanıyorum. biraz bülent arınç’laşayım, bizleri öldürmek adına para ödülü koyan birinin ilanıyla maaş alan ve evine nafaka götüren hepinize kocaman bir “tuuuuuuuuuuu” sizler birer demokratör’sünüz. ne demokratlığınız belli, ne de diktatörlüğünüz…

kaynak: ahmet nesin, 27 şubat 2010

ayrıca bakınız:
1) solcular ergenekon’da taraf oldu, taraf sansür koydu!
2) taraf “veysel güney ilanını da ‘teknik nedenlerle’(!) yayınlamadı”

“Bu kadar mı düştün Ahmet Altan!..” için 2 yorum

  1. taraf’ın ve sahibinin ne mal olduğunu biliyoruz demeyip de, analitik yaklaşanlar için önemli bir yazı.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.