erdinç ergenç

erdincergencfikir sahibi damaklar adlı genetiği değiştirilmiş organizmalar (gdo) karşıtı bir grup, 30 gün boyunca genetiğiyle oynanmış ürün tüketmeyerek farklı bir tür oruç başlattı. ikinci haftasını dolduran oruç boyunca, genetiğiyle oynanmış mısır ve soya, mısır nişastasından üretilmiş şeker ile yapılmış hiçbir ürün ve tüketilmiyor.

internette örgütlenen hareket, beyaz et üreticilerine de gdo’lu mısır ve soyalı yemler kullanıp kullanmadıklarını soruyor. fikir sahibi damaklar hareketinin kurucularından defne koryürek, “türkiye’de gdo’lu ürün var bile demek mümkün değil. çünkü yasalara öre gdo ülkemizde yok” diyor ancak hemen ardından da ekliyor:

“ancak gazlı içecekten, kahvaltı gevreğine, baklavadan, bisküviye her yerde mısır şurubu var. ithal ya da yerli tüm çikolataların içinde olan soya lesitini yasak listemizde.”

koryürek, bunlara dikkat ederek günlük rejimi düzenlenin dahi farklı bir oruç ve idrak yarattığını söylüyor.

amaç ramazan ile aynı

defne koryürek, gdo orucunun ramazan ile aynı zamana denk geldiğini belirterek, “tüm din, ideoloji ve felsefelerin yüce bulduğu değerler iyi, temiz ve adildir. bu manada ramazan boyunca, hamursuz suresince oruç tutanlarla bir farkımız yok” diye konuştu. koryürek, internette bloglar ve twitter üzerinden yaygınlaşan gdo orucunun amacını şöyle anlatıyor: “amacımız her ne kadar daima daha iyi, daha temiz ve daha adil üretilmiş olanla beslenmek. özellikle şehirli bir grup olmamız münasebetiyle, aslında, bu kez niyetimiz ne kadar gdo ile çevrelendiğimizi idrak etmek.”

beyaz etçilere gdo sorusu

şimdilik 500-600 kişilik küçük bir grubun katıldığı inanılan gdo orucu boyunca genetiğiyle oynanmış mısır, soya ve pamuk ve bunlarla üretilmiş şeker, beyaz et ve diğer ürünler kullanılmıyor. grup ayrıca gıda üreticilerini de arayarak gdo’lu ürünler kullanıp kullanmadıklarını da soruyor. bu oruca katılanlar geçen hafta içinde banvit ve şeker piliç’i arayıp, tavuklara verilen yemlerin içeriğini, menşeini ve gdo’lu olup olmadığına dair belge sordu.

amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil” diyen koryürek, üreticilerin dikkatini bu konuya çekmek ve tüketicilerin gdo’suz ürün tercihlerini dikkate almalarını sağlamak istediklerini de kaydediyor.

fikir sahibi damaklar, dünyada giderek yaygınlık kazanan fast food ve gdo karşıtı bir hareket olan slow food’un türkiye yapılanması için yer alıyor. gdo orucu’nu ise aralarında 63 sivil toplum kuruluşunun olduğu gdo’ya hayır platformu, pembe domates ağı gibi çok sayıda sivil toplum girişimi de destek veriyor.

sadece mısırdan üretilen ve çeşitli gıdalarda bileşen veya katkı maddesi olarak kullanılan yan ürün sayısı 700’ü, soyadan üretilen türevlerinin sayısı ise 900’ü buluyor.

gdo nedir? gdo’lu ürünler neler?

bir canlının gen diziliminin değiştirilmesi ya da ona kendi doğasında bulunmayan bambaşka bir karakter kazandırılması yoluyla elde edilen canlı organizmalara “genetiği değiştirilmiş organizmalar”, kısaca gdo adı veriliyor. bazı gdo’lu besin maddeleri şunlar:

– mısır, soya, patates, domates, pirinç, soya, buğday, kabak, balkabağı, ayçiçeği, yer fıstığı, bazı balık türleri, kolza, papaya.

– çalışmaların devam ettiği ürünler; muz, ahududu, çilek, kiraz, ananas, biber, kavun, karpuz, kanola.

– mısır ve soyadan üretilen yağ, un, nişasta, glikoz şurubu, sakkaroz, früktoz içeren bisküvi, kraker, kaplamalı çerezler, puding ve bebek mamaları gibi ürünler.

fikirsahibidamaklar1
defne koryürek, gıda zinciri firmalara etik gıda danışmanlığı yapıyor. fikir sahibi damaklar, bu yılın başında boğaziçi üniversitesi’nde yapılan organik festivale de katılmıştı.