Papyonlu İhtilalci’ye Son Veda

erdinç ergenç

12 eylül mağduru eski ihtilalci ahmet yıldız vefat etti

halkevleri genel başkanı ahmet yıldız önceki gün istanbul’da vefat etti. 27 mayıs 1960 ihtilali’nin milli birlik komitesi üyesi olan emekli kurmay yarbay ahmet yıldız, önceki gün tedavi gördüğü çapa tıp fakültesi’nde solunum yetmezliği sonucu 88 yaşında hayatını kaybetti. yıldız’ın cenazesi bugün (3 eylül 2009) saat 12’de karacaahmet mezarlığı’nda defnedilecek.

milli birlik komitesi üyesi en genç subay olan yıldız, ihtilal sonrası basın, yayın ve turizm genel müdürlüğü ve 20 yıl boyunca da tabii senatörlük yapmıştı. milli birlik komitesi’nde iki dil bilen tek kurmay subay olan yıldız, 1960 sonrası çıkarılan 212 sayılı basın iş kanunu’nun da mimarıydı.

idamını talep etti

yıldız, 1975 yılında halkevleri genel başkanlığı’na getirildikten sonra 1980 darbesinde ilk tutuklanan grup içinde yer almıştı. mamak askeri okulu’nda tutulan yıldız, dönemin milli güvenlik konseyi başkanı kenan evren’e uzun bir mektup yazarak, halkevlerine yönelik tüm suçları üstlendiğini söyleyerek, idamını talep etmişti.

12 eylül gecesi kendini tutuklamak için gelen iki subaya, beline beylik silahını koyarak “nereye gideceğim belli değil. ben eski ihtilalciyim, silahsız dışarı çıkmam” dedikten sonra silahını mamak askeri okulu’na gidince teslim ettiği aktarılıyor. 40 yıllık dostu ve halkevlerinden mesai arkadaşı ali cihat ışık, yıldız’ı “bağımsız türkiye sevdalısı ve müthiş bir vatansever” olarak niteledikten sonra “20 yıldır şapka ve papyonundan hiç vazgeçtiğini görmedim” diye anlattı. ahmet yıldız, 1980 sonrası 354 gün tutuklu kalmış, 7 yıl süren halkevleri davası’ndan beraat ettikten sonra kurumu 3’üncü kez kuran isim olmuştu.

kaynak: sabah gazetesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.