kadınlar, genelkurmay başkanı yaşar büyükanıt’ın, kanlarıyla bayrak yapan çocukları onaylamasını protesto eden ortak bir metne imza koydular.

yasal olarak öldürme ve öldürtme yetkisini elinde tutan silahlı gücün başındaki kişinin ‘kalem tutan ellerimiz silah tutmalıdır’ diyen öğrencileri överek kanı ve savaşı kutsamasına itirazları olduklarını belirten imzacılar, ölme ve öldürtmenin yüceltilmediği ve şiddetsiz çözümlerin üretildiği bir ortamı savunduklarını ifade ettiler.

lise öğrencilerinin kandan bayrak yapma noktasına getirildiğinin vurgulandığı açıklamada, “öğrencilere ‘askere gitmek istiyoruz’, ‘şehadet mertebesine erişmek istiyoruz’ dedirten ırkçı, milliyetçi ve militarist anlayışın karşısındayız. bu anlayış sadece genelkurmay değil, başta eğitim kuruluşları olmak üzere birçok kurum aracılığıyla da besleniyor. biz bu anlayışı reddediyoruz. çünkü militarizm ve milliyetçilik erkek egemenliğini besliyor, kadın düşmanlığı üzerinde yükseliyor” denildi. bu anlayışın uzun vadede erkeklerin kadınlara şiddetini artırdığının ve meşrulaştırdığının altını çizen imzacılar, kadınlar için zorunlu annelik, göç, yoksulluk anlamına gelen açılımların, erkekliği şekillendirdiğini kaydettiler.

imzacı kadınlar, kanla boyanmış bayrak üzerinden yapılan bu savaş ve şiddet çığırtkanlığına karşı çıktıkları için, ırkçı, milliyetçi ve cinsiyetçi saldırılara uğrayan kadın yazarlar perihan mağden ve ece temelkuran’ın yanında olduklarının altını çizdiler.

konuya ilişkin olarak av. eren keskin, çocukların kanları ile yaptıkları bayrağın onur simgesi olarak gösterilmesini şovenizmin son noktası olarak gördüğünü dile getirerek, “ırkçılığın, şovenizmin özendirilmesi hele ki bunun devletin en üst kademelerinden olan bir kurum tarafından yapılması büyük talihsizliktir” dedi.

türkiye’nin iç ve dış siyasetini belirlemeye devam eden genelkurmay başkanlığı’nın böyle bir anlayışa sahip olmasını ve bu tarz tutumları desteklemesini oldukça tehlikeli bulduğunu ve bunu köşelerinde kaleme aldıkları için saldıralara maruz kalan mağden ve temelkuran‘a da destek verdiklerini sözlerine ekleyen keskin, “türkiye bir kez daha kimsenin can güvenliği olmayan bir yer haline getirildi. yaşanan tüm bu gelişmeler özel harp dairesi’ne bağlı birimin yine faaliyete geçtiğinin göstergesidir” diye konuştu.

sesonline.net, 22 ocak 2008 14:55