TBMM’de İdam Oylaması

Süleyman Demirel, İsmet Sezgin, Nahit Menteşe, Necmettin Cevheri, Ali İhsan Göğüş, Kemal Satır, Alpaslan Türkeş, Barlas Küntay, Mesut Erez, Esat Kıratlıoğlu, Nuri Bayar, Orhan Öztrak, Saadettin Bilgiç, Seyfi Öztürk, Turhan Feyzioğlu başta olmak üzere 273 ya da 274 kişi idamların kabulü yönünde oy kullandı. İdamlara evet diyenler arasında 28 tane CHP’li de vardı.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın Ölüm Cezalarının Yerine Getirilmesine Dair Kanun Tasarısına Verilen Oyların Sonucu

TBMM’de gerçekleşen idam görüşmeleri ve oylamalar, BDS yayınlarının 1988 Mayıs baskısında “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan, İdam Görüşmeleri” adlı kitapta yayınlandı.

BİA Haber Merkezi-İstanbul, 08 Mayıs 2001, Salı günü bu listeyi geniş bir çevreye ulaştırdı..

Bianet’te yayınlanan listede milletvekillerin partileri belirtilmiyordu; Simurg tarafından onlar da eklendi.

Böylece hangi partiden kaç kişi idamlar lehine, kaç kişi aleyhine oy verdi, kaç kişi çekinser kaldı, kaç kişi de oylamaya katılmadı ortaya çıkmış oldu.

Listede kimi sorunlar da bulunuyor. Kabul edenlerin sayısı 273 olarak belirtilmiş ama Kabul edenlerin listesine bakıldığında 274 çıkıyor. Reddedenler ve çekinser kalanlarda herhangi bir farklılık bulunmuyor ama oylamaya katılmayanlar 118 olarak belirtilmiş olmasına karşın isim listesinde 115 kişi bulunuyor.

Üye sayısı: 450
Oy verenler: 323
Kabul edenler: 273
Reddedenler: 48
Çekinserler: 2
Oya katılmayanlar: 118
Açık üyelikler: 9

AP

CHP

BP

GP

MHP

MP

TİP

YTP

BAĞ

Toplam

Kabul

218 28 1 12 1 2 0 3 9 274
Red

0

47

0

0

0

0

1

0

0

48

Çekinser

0

2

0

0

0

0

0

0

0

2

Katılmayan

33

63

6

2

0

4

1

2

4

115

Toplam

251

140

7

14

1

6

2

5

13

439

Kabul Edenler

  • ADANA: Cevdet Akçalı (AP), Fazıl Güleç (CHP), Mehmet Salahattin Kılıç (AP), Melih Kemal Küçüktepepınar (CHP), Ali Cavit Oral (AP), Emir Halil Postacı (CHP), Kemal Satır (CHP), Ahmet Topaloğlu (AP), Turgut Topaloğlu (GP), Alpaslan Türkeş (MHP), Hüsamettin Uslu (AP).
  • ADIYAMAN: Mehmet Zeki Adıyaman (AP), Ali Avni Turanlı (BAĞ).
  • AFYON KARAHİSAR: Hasan Dinçer (AP), Hamdi Hamamcıoğlu (GP), Ali İhsan Ulubahşi (AP), Kazım Uysal (AP).
  • AMASYA: Yavuz Acar (AP), Salih Aygün (AP).
  • ANKARA: Orhan Alp (AP), Oğuz Aygün (AP), Musa Kazım Coşkun (AP), Orhan Eren (AP), İbrahim Sıtkı Hatipoğlu (CHP), Mustafa Maden (AP), Hayrettin Turgut Toker (AP), Aydın Yalçın (AP), Ferhat Nuri Yıldırım (AP), Şerafettin Yıldırım (AP), Mustafa Kemal Yılmaz (AP).
  • ANTALYA: Hasan Akçalıoğlu (AP), İhsan Ataöv (AP), Süleyman Çiloğlu (AP), Ömer Eken (AP), Rafet Eker (AP), Hasan Ali Gülcan (CHP).
  • ARTVİN: Mustafa Rona.(AP)
  • AYDIN: Nahit Menteşe (AP), İsmet Sezgin (AP), Fikret Kayaalp Turhangil (AP).
  • BALIKESİR: İbrahim Aytaç (AP), Cihat Bilgehan (AP), Mithat Şükrü Çavdaroğlu (AP), Kemal Erdem (AP), Ahmet İhsan Kırımlı (AP), Mehmet Nurettin Sandıkçıoğlu (CHP), Osman Tarı (AP).
  • BİLECİK: Şadi Binay (AP).
  • BİNGÖL: Mehmet Sıddık Aydar (BAĞ), Mehmet Bilgin ((YTP)).
  • BOLU: Nihat Bayramoğlu (AP), Halil İbrahim Cop (AP), Ahmet Çakmak (AP), Mehmet Şükrü Kıyıkoğlu (AP).
  • BURDUR: Ahmet Mukadder Çiloğlu (AP), Mehmet Özbey (AP).
  • BURSA: Cemal Külahlı (AP), Barlas Küntay (AP), Ertuğrul Mat (AP), Kasım Önadım (AP), Mustafa Tayyar (AP), Mehmet Turgut (AP), Ahmet Türkel (AP).
  • ÇANAKKALE: E. Kemal Bağcıoğlu (AP), Zekiye Gülsen (AP), Mesut Hulki Önür (AP), Refet Sezgin (AP).
  • ÇANKIRI: Nuretin Ok (AP).
  • ÇORUM: Yakup Çağlayan (AP), Kemal Demirer (AP), Abdurrahman Güler (AP), İhsan Tombuş (AP), Arslan Topçubaşı (AP).
  • DENİZLİ: Sami Arslan (AP), Mehmet Emin Durul (AP), Hasan Korkmazcan (AP), Ali Uslu (AP).
  • DİYARBAKIR: Hasan Değer (BAĞ), Behzat Eğilli (AP), Abdüllatif Ensarioğlu (AP), Necmettin Gönenç (AP), Sabahattin Savcı (AP), Nazif Yıldırım (YTP).
  • EDİRNE: İlhami Ertem (AP).
  • ELAZIĞ: Samet Güldoğan (AP), Hayrettin Hanağası (CHP).
  • ERZİNCAN: Hüsamettin Atabeyli (AP).
  • ERZURUM: Sabahattin Aras (AP), Turhan Bilgin (AP), Rasim Cinisli (AP), Rıfkı Danışman (AP), Naci Gacıroğlu (AP), Cevat Önder (AP).
  • ESKİŞEHİR: Mehmet İsmet Angı (AP), Şevket Asbuzoğlu (CHP), Orhan Oğuz (AP), Seyfi Öztürk (AP), Mehmet Şemsettin Sönmez (AP).
  • GAZİANTEP: Ali İhsan Göğüş (CHP), İ. Hüseyin İnceoğlu (GP), Mehmet Kılınç (AP), Erdem Ocak (AP), Mehmet Lütfi Söylemez (AP).
  • GİRESUN: Mustafa Kemal Çilesiz (CHP), Nizamettin Erkmen (AP), Hidayet İpek (AP), Abdullah İzmen (AP), İbrahim Kayhan Naiboğlu (CHP), Mehmet Emin Turgutalp (AP).
  • GÜMÜŞHANE: Necati Alp (CHP), Mustafa Kahraman (AP), Nurettin Özdemir (CHP), Ekrem Saatçi (AP).
  • HATAY: Halil Akgöl (AP), Talat Köseoğlu (AP), Hüsnü Özkan (CHP), Ali Yılmaz (AP).
  • ISPARTA: Ali İhsan Balım (AP), Süleyman Sami Demirel (AP), Yusuf Uysal (AP).
  • İÇEL: Mazhar Arıkan (AP), Kadir Çetin (AP), Hasan Cavit Okyayüz (AP), Turhan Özgüner (CHP).
  • İSTANBUL: İbrahim Abak (AP), İsmail Arar (CHP), Sadettin Bilgiç (AP), Ferruh Bozbeyli (AP), İlhan Egemen Darendelioğlu (AP), Tekin Erer (AP), Nuri Eroğan (AP), Orhan Cemal Fersoy (AP), Hasan Güngör (AP), Mustafa Fevzi Güngör (AP), Abdurrahman Şeref Laç (AP), Osman Özer (AP), Akgün Silivrili (AP), İsmail Hakkı Tekinel (AP), Naime İkbal Tokgöz (AP), A. Turgut Topaloğlu (AP), Hasan Türkay (AP), Mehmet Yardımcı (AP).
  • İZMİR: Şevket Adalan (CHP), Mustafa Akan (AP), Şükrü Akkan (AP), Muzaffer Fazlı Arınç (AP), Burhanettin Asutay (CHP), Münir Daldal (AP), Ali Naili Erdem (AP), İhsan Gürsan (AP), Nihad Kürşad (AP), Akın Özdemir (AP), Orhan Demir Sorguç (AP).
  • KARS: Latif Aküzüm (AP), İsmail Hakkı Alaca (AP), Mustafa Doğan, Kemal Kaya (AP), Veyis Koçulu (AP), Osman Yeltekin (CHP).
  • KASTAMONU: Orhan Ali Deniz (AP), Sabri Keskin (AP), Mustafa Toçular (AP), Hasan Tosyalı (GP).
  • KAYSERİ: Mahmut Şevket Doğan (AP), Turhan Feyzioğlu (GP), Hayrettin Nakiboğlu (AP), Vedal Ali Özkan (AP), Enver Turgut (AP), Mehmet Türkmenoğlu (GP).
  • KIRKLARELİ: Mehmet Atagün (AP), Feyzullah Çarıkçı (AP), Hasan Korkut (AP).
  • KIRŞEHİR: Cevat Eroğlu (MP), Mustafa Kemal Güneş (AP).
  • KOCELİ: Cevat Ademoğlu (AP), Vehbi Engiz (AP), Sabri Yahşi (AP).
  • KONYA: İrfan Baran (CHP), Bahri Dağdaş (AP), Mustafa Kubilay İmer (AP), İhsan Kabadayı (GP), Necati Kalaycıoğlu (AP), İbrahim Ethem Kılıçoğlu (AP), Baha Müdderrisoğlu (AP), Tahsin Yılmaz Öztuna (AP), Faruk Sükan (AP), Vefa Tanır (GP).
  • KÜTAHYA: Ahmet Fuat Azmioğlu (AP), Ali Erbek (CHP), Mesut Erez (AP), İlhan Aksoy (AP).
  • MALATYA: Ahmet Karaaslan (BAĞ), İsmail Hakkı Şengüler (AP).
  • MANİSA: Ertuğrul Akça (AP), Mustafa Orhan Daut (AP), Cemalettin Selçuk Gümüşpala (AP), Hilmi Okçu (AP), Vehbi Sınmaz (AP), Kamil Şahinoğlu (AP), Önal Şakar (AP).
  • MARAŞ: Atilla İmamoğlu (AP), Veysi Kadıoğlu (AP), Mehmet Zekeriya Kürşad (AP).
  • MARDİN: Esat Kemal Aybar (AP), Abdülkadir Kermooğlu (AP), Abdülkadir Özmen (BAĞ), Abdürrahim Türk (BAĞ).
  • MUĞLA: Adnan Akarca (AP), Mualla Akarca (CHP), Ahmet Buldanlı (AP), İzzet Oktay (AP).
  • MUŞ: Nimet Ağaoğlu (YTP), Kasım Emre (BAĞ).
  • NEVŞEHİR: Hüsammettin Başer (AP), Esat Kıratlıoğlu (AP).
  • NİĞDE: Muzaffer Naci Çerezci (AP), Hüseyin Avni Kavurmacıoğlu (AP), Mehmet Nuri Kodamanoğlu (CHP), Haydar Özalp (AP).
  • ORDU: Ata Bodur (AP), Cengiz Ekinci (AP), Hamdi Mağden (AP), Kemal Şensoy (AP).
  • RİZE: Erol Yılmaz Akçal (AP), Hasan Basri Albayrak (AP), Salih Zeki Köseoğlu (AP).
  • SAKARYA: Nuri Bayar (AP), Yaşar Bir (AP), Güngör Hun (AP), Mustafa Vedat Önsal (AP).
  • SAMSUN: Talat Asal (AP), Mustafa Boyar (CHP), Doğan Kitaplı (AP), Nafiz Yavuz Kurt (AP), Hüseyin Özalp (AP), Bahattin Uzunoğlu (AP), İsmet Yalçıner (AP).
  • SİİRT: Zeki Çeliker (AP), Mehmet Nebi Oktay (GP).
  • SİNOP: Hilmi Biçer (AP).
  • SİVAS: Enver Akova (AP), Kadir Eroğan (AP), Tevfik Koraltan (AP), Yusuf Ziya Önder (AP).
  • TEKİRDAĞ: Orhan Öztrak.
  • TOKAT: Hüseyin Abbas, İsmet Hilmi Balcı, Osman Hacıbaloğlu, Mehmet Kazova, Reşit Önder, Yusuf Ulusol
  • TRABZON: Ahmet İhsan Birincioğlu, Necati Çakıroğlu, Ekrem Dikmen, Selahattin Güven, Cevat Küçük, Ali Rıza Uzuner.
  • URFA: Mehmet Aksoy, Necmettin Cevheri, Mehmet Ali Göklü, Bahri Karakeçili.
  • UŞAK: Orhan Dengiz, M. Fahri Uğrasızoğlu.
  • VAN: Mehmet Emin Erdinç, Kinyas Kartal, Fuat Türkoğlu, Mehmet Salih Yıldız.
  • YOZGAT: İsmet K(AP)ısız, Turgut Nizamoğlu, Neşet Tanrıdağ.
  • ZONGULDAK: Fuat Ak, Ahmet Nihat Akın, Ahmet Güner, S. Tekin Müftüoğlu, Kevni Nedimoğlu.

Reddedenler

  • ADIYAMAN: Kemal Kırıkoğlu (CHP), Yusuf Ziya Yılmaz (CHP).
  • ANKARA: Kemal Ataman (CHP), İbrahim Cüceloğlu (CHP), Ahmet Sakıp Hiçerimez (CHP), Osman Soğukpınar (CHP), Yusuf Ziya Yağcı (CHP).
  • ARTVİN: Abdullah Naci Budak (CHP).
  • BİTLİS: Kenan Mümtaz Akışık (CHP).
  • BOLU: Kemal Demir (CHP).
  • BURDUR: Nadir Yavuzkan (CHP).
  • BURSA: Nail Atlı (CHP).
  • ÇANKIRI: Nuri Çelik Yazıcıoğlu (CHP).
  • EDİRNE: Cevat Sayın (CHP).
  • ELAZIĞ: Mehmet Aytuğ (CHP).
  • ERZİNCAN: Hasan Çetinkaya (CHP).
  • ERZURUM: Selçuk Erverdi (CHP).
  • İÇEL : Celal Kargılı (CHP).
  • İSTANBUL: Mehmet Ali Aybar (TİP), Hüseyin Dolun (CHP), Necdet Uğur (CHP), Reşit Ülker (CHP), Lebit Yurdoğlu (CHP).
  • İZMİR: Şeref Bakşık (CHP), Mustafa Hulusi Çakır (CHP).
  • KARS: Kemal Güven (CHP), Kemal Okyay (CHP).
  • KAYSERİ: Tufan Doğan Avşargil (CHP), Mehmet Yüceler (CHP).
  • KIRKLARELİ: Beyti Arda (CHP).
  • KONYA: Mustafa Üstündağ (CHP.
  • MALATYA: Hakkı Gökçe (CHP), Mustafa İsmet İnönü (CHP).
  • MANİSA: Muammer Ertem (CHP), Mustafa Ok (CHP).
  • MARAŞ: Mehmet Özdal (CHP).
  • MUĞLA: Ali Döğerli (CHP).
  • MUŞ: Hayriye Ayşe Nermin Neftçi (CHP).
  • NİĞDE: Mevlüt Ocakçıoğlu (CHP).
  • ORDU: Hasan Ferda Güley (CHP).
  • SAKARYA: Barbaros Turgut Boztepe (CHP), Hayrettin Uysal (CHP).
  • SAMSUN: Yaşar Akal (CHP).
  • SİİRT: Adil Yaşa (CHP).
  • TEKİRDAĞ: Yılmaz Alpaslan.
  • TUNCELİ: Hüseyin Yenipınar.
  • UŞAK: Adil Turan.
  • ZONGULDAK: Bülent Ecevit.

Çekinserler

  • ERZURUM: Gıyasettin Karaca (CHP).
  • SAMSUN: Nihat Kale (CHP).

Oya Katılmayanlar

  • ADANA: Ali Rıza Güllüoğlu (CHP), Şevket Yılmaz (AP).
  • AFYON KARAHİSAR: Mehmet Rıza Çerçel (AP), Şevki Güler (AP), Süleyman Mutlu (CHP).
  • AĞRI: Abdülkerim Beyazıt (CHP), Nevzat Güngör (AP), Kasım Küfrevi (GP).
  • AMASYA: Vehbi Meşhur (CHP), Kazım Ulusoy (BP).
  • ANKARA: Hüseyin Balan (BP), Orhan Birgit (CHP), Sinan Bosna (AP), Osman Bölükbaşı (MP), Şinasi Özdenoğlu (CHP), Mehmet Emin Paksüt (GP), Fatma Suna Tural (MP), Cengizhan Yorulmaz (CHP).
  • ANTALYA: Ömer Buyrukçu (CHP).
  • ARTVİN: Sabit Osman Avcı (AP).
  • AYDIN: Kemal Ziya Öztürk (AP), Mehmet Çelik (CHP), Mustafa Kemal Yılmaz (CHP).
  • BALIKESİR: Salih Zeki Altınbaş (CHP), Mehmet Niyazi Gürer (CHP), Mevlüt Yılmaz (AP).
  • BİLECİK: Mehmet Ergül (CHP).
  • BİTLİS: Zeynek Abidin İnan Gaydalı (AP).
  • BURSA: Sadrettin Çanga (CHP), İbrahim Öktem (CHP).
  • ÇANAKKALE: Mustafa Çalıkoğlu (CHP).
  • ÇANKIRI: Mustafa Hazım Dağlı (AP), Arif Tosyalıoğlu (AP).
  • ÇORUM: Cahit Angın (CHP), Ali Naki Ulusoy (BP).
  • DENİZLİ: İlhan Açıkalın (CHP), Fuat Avcı (AP), Hüdai Oral (CHP).
  • EDİRNE: Veli Gülkan (AP).
  • ELAZIĞ: Ali Rıza Septioğlu (BAĞ).
  • ERZİNCAN: Sadık Perinçek (AP), Naci Yıldırım (CHP).
  • ERZURUM: Fetullah Taşkesenlioğlu (AP).
  • ESKİŞEHİR: Bekir Sıtkı Karacaşehir (CHP).
  • GAZİANTEP: Şinasi Çolakoğlu (CHP), Muhittin Sayın (CHP).
  • HATAY: Abdullah Cilli (BAĞ), Mehmet Sait Reşa (CHP).
  • ISPARTA: Hüsamettin Akmumcu (AP).
  • İÇEL: Hilmi Türkmen (AP), Çetin Yılmaz (CHP).
  • İSTANBUL: Eşref Derinçay (CHP), İbrahim Elmalı (MP), Bahir Ersoy (CHP), Orhan Eyüboğlu (CHP), Orhan Kabibay (CHP), Rıza Kuas (TİP), Sezai Orkunt (CHP), Haydar Özdemir (BP), Mehmet Kazım Özeke (CHP), İlhami Sancar (CHP).
  • İZMİR: Coşkun Karagözoğlu (CHP), Talat Orhon (CHP), Şinasi Osma (AP), Kemal Önder (CHP), Ali Naki Üner (AP).
  • KARS: Turgut Artaç (CHP).
  • KASTAMONU: Muzaffer Akdoğanlı (AP), Mehmet Seydibeylioğlu (CHP).
  • KIRŞEHİR: Mustafa Aksoy (CHP).
  • KONYA: Necmettin Erbakan (BAĞ), Sezai Ergun (AP), Sadi Koçaş (CHP), Orhan Okay (CHP), Özer Ölçmen (AP).
  • KÜTAHYA: Mehmet Ersoy (AP), Kemal Kacar (AP).
  • MALATYA: Mustafa Kaftan (CHP).
  • MANİSA: Veli Bakırlı (CHP), Süleyman Çağlar (AP).
  • MARAŞ: Mehmet Nejat Çuhadar (CHP), İbrahim Öztürk (BAĞ).
  • MARDİN: Şevki Altındağ (CHP), Seyfi Güneştan (YTP).
  • ORDU: Memduh Ekşi (CHP), Ata Topaloğlu (CHP), Orhan Vural (CHP).
  • RİZE: Sami Kumbasar (CHP).
  • SAMSUN: Kamran Evliyaoğlu (CHP), İlyas Kılıç (CHP).
  • SİİRT: Selahattin Oran (YTP).
  • SİNOP: Hilmi İşgüzar (MP), Mustafa Kaptan (AP), Tevfik Fikret Övet (CHP).
  • SİVAS: Vahit Bozatlı (CHP), Hüseyin Çınar (BP), Ahmet Durakoğlu (CHP), Ekrem Kangal (CHP), Mustafa Kemal Palaoğlu (CHP), Mustafa Timisi (BP).
  • TEKİRDAĞ: Nedim Karahalil, Mustafa Sabri Sözeri.
  • TOKAT: İsmail Hakkı Birler.
  • TRABZON: Mehmet Aslantürk, Mehmet Ali Oksal, Ahmet Şener.
  • TUNCELİ: Kenan Aral.
  • URFA: Necati Aksoy, Vehbi Melik.
  • YOZGAT: İsmail Hakkı Akdoğan, Abdullah Baştürk, Celal Ahmet Sungur.
  • ZONGULDAK: Hüseyin Baytürk, Fevzi Fırat, Cahit Karakaş.

“TBMM’de İdam Oylaması” için 5 yorum

  1. (Necmettin Erbakan) Hiç olmazsa bu günahı işlememiş, eli kana bulaşmamış. Bu da bir şey. Ne diyelim, Demirel, Türkeş, Evren’le kıyaslandığında zemzem suyuyla yıkanmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s