Internette ‘3 maymun kapanımı’

elif sudagezer

sakınılan göze çöp batar’ deyimi şu sıralar türkiye’deki internet yasağını tanımlamak için adeta biçilmiş kaftan. neden mi? atatürk’e hakaret içerikli videolar sebebiyle türkiye’de tam 773 gündür devam etmekte olan youtube yasağı, 2 yıl önce ‘youtube’a ben giriyorum, siz de girin’ diyen başbakan recep tayyip erdoğan’ı da mağdur etti. gazze baskını sonrası siteye konulan başbakana yönelik hakaret içerikli videoların kaldırılma talebi de ret cevabı alınca, son zamanların en hassas konularından birisi olan “internet yasağı özgürlüğü engeller mi yoksa bu kadar özgürlük türkiye’yi bozar mı?” tartışması gündeme gelmiş durumda.

bu ne demek oluyor?

youtube-türkiye ilişkisi giderek geriliyor ve bu durum ‘türkiye’de internet özgürlüğü’ diyen sivil grupların aksine daha çok filtreleyen, eleyen, ayrıştıran ve internette ‘zararlı’ olanı seçici algıya yerleştiren bir tavrın gelişmesine neden oluyor. yani sakınılan göze çöp batıyor, çöp battıkça gözler tamamen kapanmayı tercih ediyor.

peki, bunun çözümü ne?

elbette ki çocuk pornografisi ve nefret söylemi gibi dünyanın suç unsuru saydığı içeriklere sahip video, görüntü veya yazılar yasaklansın – ki zaten dünyada da yapılmaya çalışılan bu- amma ve lakin her ne kadar etik çerçeveden uzaklaşsa bile duymak ve görmek istemediğimiz şeylerden kaçmaya çalışmamakta fayda var.

küçük bir çocuk ile anne arasındaki ilişkiden, mahalle baskısı mercileri ile birey arasındaki ilişkiye kadar her türlü ikili etkileşimde yasak, bireylerin yasağa yönelimini arttıran bir unsur.

nasıl ki çocukların dalga geçip dışladığı çocuk ağladığı ya da şikâyet ettiği sürece daha fazla acımasızlıkla karşı karşıya kalmaya mecbursa, ‘benim hakkımda düzgün konuşulsun’ diyen herkesin daha fazla karalamaya maruz kalacağının göstergesi.

kısacası 3 maymunu oynaya oynaya, böyle olmaya çabalaya çabalaya önce görmek-duymak-bilmek istemeyen, bir sonraki aşamada ise görmeyen-duymayan-bilmeyen bir toplum olma yolunda ilerliyoruz.

hâlbuki duymazlıktan gelmenin rehavetine alışmamak lazım. nihayetinde itibar her gün üzerine tuğla koyduğun sürece yıkılmaz. birileri yazdıkça çizdikçe -kimin hakkında olursa olsun- yapılması gereken bunun tersini kanıtlayabilmek.

gerisi hikâye… hem internet kontrol edilmesi neredeyse imkânsız bir mecra. youtube’dakini kaldırtırsın, moutube açarlar, ona da yetiştin diyelim xtube, ytube, ztube derken zaten uğraşamazsın…

üstelik de pire içi yorgan yakarken bir de bakarsın. gün gelir interneti, msn’e girip chat yapmaktan ibaret hale getirirsin…

ben bunları yazarken neler oldu?

erdoğan youtube mağduru oldu!

youtube yasağı genişletildi!

kaynak: elif’in güncesi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.