Ertuğrul Karakaya (d. 1955 – ö. 8 Haziran 1977) 1977 ODTÜ‘de Öğrenci Temsilcilerinin örgütlediği boykotta Güvenlik güçleri tarafından öldürülen devrimcidir. Ankara Yüksek Öğretim Derneği, Devrimci Yol, Devrimci Gençlik gibi örgütlerde yer almıştır.

1955 yılında Uşak’ın Eşme ilçesine bağlı Güney Köyü’nde doğan Ertuğrul Karakaya’nın ailesi Salihli’ye göçer. Annesi Ayşe Karakaya Salihli Devlet Hastanesi’nin Kadın Doğum Servisi’nde hastabakıcılık yapmaktadır. Babası ise işsizdir. İlkokuldan sonra Darüşşafaka’nın sınavlarını kazanıp İstanbul’da yatılı okumaya başlar. Daha sonra ODTÜ’de mühendislik öğrenimine başlar.ODTÜ Öğrenci Temsilciliği Yönetim Kurulu sözcüsü iken 13 Şubat 1977’de Hasan Tan’ın ODTÜ’ye rektör olarak atanması nedeni ile başlayan boykotta sözcü olması nedeni ile öne çıkar. O dönemde ODTÜ’ye giriş ve çıkışlarda Jandarmanın yaptığı rutin aramaların bir gruba yapılmaması nedeni ile Öğrenci Temsilcileri ile jandarma arasında tartışma çıkar. Jandarmanın zaten içeride olan temsilcilerin üstünü aramak istemesine Ertuğrul Karakaya karşı çıkar. Karakaya’nın tekrar okulun içine doğru koşması üzerine jandarma ateş açar. Ertuğrul vurulur ve yere düşer. Yanına koşan jandarma üstüne bir de Ertuğrul’u süngüler. Gelen ambulans jandarma tarafından geri çevrilir. Ertuğrul 45 dakika can çekişir. Ancak, Karakaya orada ölür. Cenazenin Ankara’da yapılmasına izin verilmez. On bin kadar güvenlik gücünün görev aldığı Salihli’deki cenaze törenine yüz bine yakın kişi katılmıştır. O günden sonra ODTÜ’nün A1 giriş kapısı, Karakaya Kapısı olarak bilinir.

8 Haziran 2005’te arkadaşları ve ailesinin Ertuğrul Karakaya’nın mezarı başındaki anma töreninde Ertuğrul Kaya’nın 73 yaşında ve görme engelli annesi hakkında güvenlik kuvvetlerine silahlı direnme göstermek suretiyle suç işleyen Ertuğrul Karakaya’nın ölüm yıldönümü olan suç tarihinde umuma açık mezarlık içinde aleni olarak işlenen suçu ve suçluyu övme iddiasıyla, TCK’nin 215/1 maddesine göre 2 yıl hapis istemiyle Salihli Cumhuriyet Savcısı Seyfullah Öselmiş tarafından dava açılmıştır. Davaya itiraz eden avukatlar mahkemeden “Ertuğrul Karakaya”nın işlediği suçun ne olduğunu ve hangi suçun övüldüğünü sormuştur ve mahkemece verilen yanıtta Karakaya’ya ait bir suç olmadığı belirtilmiştir. Avukatlara verilen yanıtta ayrıca Osman Özdemir’in Karakaya’nın katil zanlı olarak daha önce yargılandığı ancak serbest bırakıldığı anlaşılmıştır. Bu durumu ilk kez öğrenen avukatlar 28 yıl sonra davayı temyize götürmüşler ve serbest bırakılan sanığın yeniden yargılanmasını talep etmişlerdir. [1]

Ayşe Anne’ye Dava!

Kaynak: Vikipedi, Özgür Ansiklopedi