anayasa paketine liberal demokrat parti neden karşı?

türk siyasetinde 16 yıldır var olmak mücadelesi veren liberal demokrat parti, gerek savunduğu ekonomik politikalarla, gerekse “toplumdan önce birey gelir” merkezli politikaları ile sol bir parti olarak tanımlanamaz.

öte yandan, parti politikalarımız bireyi “millet, ümmet, cemaat” gibi unsurlardan üstün tuttuğundan, anayasamızdaki laiklik ilkesini, her ne kadar ülkemizde bazen yanlış ve haksızca uygulanmış olsa da, demokrasi ve özgürlüklerimizin vazgeçilemez garantisi olarak gördüğümüzden, toplumda ne derece bir sağ parti olarak algılandığımız da tartışma konusudur.

özetle, siyasette yaşam mücadelesi vermemizin başlıca nedeni ne isa’ya ne musa’ya yaranamamamızdır. daima savunduğumuz bir ilke vardır: dinimizi yaşamak için akp’ye, vatanımızı sevmemiz için mhp’ye, mustafa kemal’e saygı ve minnet duymamız için de chp’ye ihtiyacımız yoktur.

toplumda kendisine liberal diyerek, akp’nin demokrasi ve özgürlükler karşıtı icraatlarını görmezden gelip kayıtsız şartsız alkış tutan bazı gazeteci ve akademisyenlerin aksine, bizler, meclise sunulacak anayasa değişim taslağının içeriğinin temel noktalarına ve bu paketin referanduma götürülmesine karşıyız ve endişe duyuyoruz.

dün yaptığımız geniş çaplı bir toplantıda yönetimdeki arkadaşlarımız ve şahsım liberal demokrat parti olarak sunulan anayasa değişiklik paketine bu şekli ile destek verilmemesine, gerekçelerimizin de liberal düşüncenin ve demokrasinin temel ilkelerine ters düşen noktalarına dayandığı kararına vardık.

dünya üzerinde yaşamış ve yaşamakta olan baskı rejimlerinin bile birer anayasaları var. ve bu anayasaların tümünden, saddam’ın ırak’ının, kuzey kore’ninki de dahil, bal damlıyor. temel haklar ve özgürlükler verilmiş, bunlar yasalarla korunmuş, devlet tüm bu hak ve özgürlüklere saygılı olurmuş vs. vs.

demek ki, bir ülkeyi hür ve demokratik kılan, anayasasında ne yazdığından çok, o anayasa maddelerine uygun yasalar çıkartan bir yasama organı, bu yasaları özgürlükçü ve demokratik bir anlayışla uygulayan bir hükümet ve bu uygulamaları da yine özgürlükleri korumaya hassasiyet göstererek yorumlayan bir yargı zihniyetidir.

bir ülkenin seçim sisteminin ne kadar adil, ne kadar serbest, ne kadar katılımcı, ne kadar bürokratik engellerden arındırılmış olduğu, o ülkenin anayasasında neler yazdığından daha önemlidir. zira iran, mısır, saddam’ın ırak’ı gibi ülkelerde de seçimler yapılmaktadır ama bu ülkelerde demokrasiden bahsetmek olanaksızdır.

usulden hayır nedenlerimiz:

“hayır” dememiz için çok nedenimiz var.

ancak temel nedenimiz, anayasamızda güvence altında bulunan “seçme ve seçilme” hakkımızı elimizden alan ve kendisine “ben demokrasi değilim” diyen ülkelerde bile görülmeyen, %10 baraj rezaleti mevcutken, yine anayasamız “partilere adil ve yeterli yardım yapılır” derken sadece 3 partiye verilen dudak uçuklatıcı miktarlardaki hazine yardımı rezaleti uygulamadayken, türkiye cumhuriyeti basın özgürlüğü, yani vatandaşın bilgiye erişim ve bilgiyi yayma hürriyeti, sıralamasında 134 ülke arasında 106. sıradayken, bu şartlarda yapılmış bir seçimde oluşmuş bir meclis’te, tek bir partinin hazırladığı taslak toplumsal görüş birliğini ne kadar yansıtabilir?

bu şartlar altında yapılan seçimler veya yapılacak olası bir referandum ne kadar demokratik olabilir. unutmayalım ki, türkiye cumhuriyeti, 8 yıldır sözde demokratik reformcu, meclis’te mutlak çoğunluğa sahip akp tarafından yönetilmesine rağmen, dünya demokrasi endeksinde 87.’liğe kazık çakmış, yukarı bir adım atamamıştır.

mevcut seçim sistemi ve siyasi partiler yasası ile belirlenmiş şartlarda, taslağın neresinde “tbmm veya oluşturulacak komisyon tarafından belirlenir” yazıyorsa, uygulamada cumhurbaşkanı adayını, meclis başkanını, partisinin her bir milletvekilini, belediye başkanlarını hatta belediye meclis üyeleri adaylarını kim belirlediyse o bir kişi belirleyecek demektir.

akp, kızsa da, sinirlense de, sayıp sövse de, yüksek mahkememiz tarafından “laiklik karşıtı eylemlerin odağı” olmaktan hüküm giymiş bir partidir. yöneticilerinin söylem ve icraatları akıllardadır. daha 10 sene önce, demokrasi ile ilgili görüşleri kendi ağızlarından internette dinlenebilirken, toplumun büyük bir kesiminin “bunun arkasında ne gizli?” diyerek endişe duyması gayet normaldir.

akp, yeni anayasaya verdiği önemin yarısını, toplumdaki bu endişeleri gidermeye çalışsa, hem kendisine, hem ülkeye daha çok yarar getirir.

esastan itirazlarımız

demokrasinin kuvvetler ayrımı ve denetleme dengeleme ilkeleri adeta türkiye’nin bugünleri düşünülerek koyulmuş. gücü öyle veya böyle ele geçiren zihniyet, “beni halk seçti, istediğimi yaparım” diyemesin diye.

“yargı siyasete karışmasın” mış!!! yargı zaten haddini aşan yürütme ve yasama için, gerektiğinde yasal sınırlarını aşmaya kalkanlara müdahale etmek için var.

akp’liler isterler mi? bir gün farklı bir zihniyet iktidar olduğunda “bizi millet seçti, değil üniversitelerde, sokakta bile türbanı yasaklıyoruz, başörtüsünü yasaklıyoruz” desin? o zaman itiraz için kime gidecekler? elbette yargıya. bu nedenle bağımsız ve tarafsız kalması gereken yargı erkini, duygularına yenik düşerek sağduyu ile düşünmeden, yürütme ve yasamanın kontrolü altına sokmayı amaçlayan bu akp taslağına hayır diyoruz.

biz liberaller fiks mönü menü sevmeyiz. açık büfe severiz. zira özgürlük seçebilmek demektir. maddelerin tümünün bir paket olarak oylanması halkımızın “seçme” hürriyetini de elinden almakta, bir emrivaki yaratmaktadır.

taslak, bireysel özgürlük alanımızı genişletici hiçbir madde içermemekte, zaten normal olarak anayasada bulunmaması gerekecek kadar doğal hak ve özgürlükler birer süs malzemesi olarak maddeler arasına serpiştirilmiştir.

kalbiyle, duyguları ile oy veren seçmen seçimlerde akp’ye oy veriyor olabilir, ancak halk oylamasında akp seçmeni bu duygusallığından arınıp demokrasinin ilkeleri ve çağdaş bir ülke olmamız açısından kesinlikle “hayır” oyu kullanmalıdır şeklinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

desteklerinizi bekleriz.

kaynak: liberal demokrat parti