Anayasa Değişikliğine Neden ‘Hayır’ Diyoruz?


AKP iktidara geleli sekiz yıl oldu.

AKP yandaşları sekiz yılda siyaseti kullanarak zengin oldu. Halkın payına ise işsizlik ve yoksulluk düştü. Sekiz yılda AKP, bir talan ve baskı düzeni kurdu.

Gün oldu devran döndü. İktidardan düşeceklerini görünce Yüce Divan korkusuna düştüler. Sonunda çareyi yargıya kendi adamlarını atamak¬ta buldular. Atasınlar ki Yüce Divan’a gönderildiklerinde, kendi adamları tarafından yargılansınlar. Bunun için de Anayasa’yı değiştirmeleri gerekiyordu.

Sekiz yıldır her akıllarına eseni yaparak ülkeyi karmaşaya sürükleyenler, Anayasa’yı da keyiflerince değiştirebileceklerini sandılar.

Bilsinler ki bu halk bu oyuna gelmez. Bu Anayasa değişiklikleriyle AKP’nin esas derdi, yargıya kendi yandaş¬larının atanmasını sağlayacak iki maddeyi değiştirmek. Yalnızca göz bo¬yamak için bu iki maddeyi 26 maddelik paketin içine sakladılar. Böylece sizleri aldatmaya ve kandırmaya çalışıyorlar. Bu demokratik olmayan ah¬lak dışı bir tutumdur.

AKP iki maddeyi değiştirerek yargıya sinsice yandaşlarını atamaya çalı¬şıyor. Bu yasa değişirse, kendisini yargılayacak Yüce Divan’ın yargıçlarını kendisi belirlemiş olacak. Yargıya siyaseti karıştıracak. Tarafsız yargı diye bir şey kalmayacak.

AKP yalan söyleyerek paketteki diğer maddeleri sadece göz boyamak için koyuyor. Oysa dikkatle incelendiğinde bu maddelerin bile demokrasi ve özgürlükler konusunda ileri değil geri adımlar içerdiğini görebiliriz.

Zaten AKP demokrasiye samimiyetle inanmıyor. İnanmadığının en açık kanıtları dokunulmazlıkların, seçim barajının ve YÖK’ün kaldırılmamasıdır.

Bu kitapçıkta referandumda neden ‘Hayır’ dediğimizi anlatıyoruz. Bu kitapçıktaki 12 maddeyi lütfen dikkatle okuyun. Ailenizle, akrabalarınızla, arkadaşlarınızla paylaşın. Okuduklarınızı çevrenizdekilere anlatın.

AKP referandumda “Hayır” oyu kullanacak vatandaşlarımızı darbecilikle yaftalıyor. Bu kitapçığı okuduğunuzda göreceksiniz ki asıl bu değişiklik paketi AKP’nin kendi darbesidir.

AKP’nin tek parti darbesine Hayır! AKP’nin sekiz yıllık yalan ve talan düzenine Hayır! AKP’nin aldatma ve kandırma düzenine Hayır! 12 Eylül’de 12 Eylül Anayasası’na Hayır! Söz veriyorum! Biz iktidara gelince üzerinde hepimizin uzlaştığı yepyeni bir Anayasa yapacağız. Bizim Anayasamız özgürlükçü, çoğulcu ve her ke¬simi kucaklayan bir Anayasa olacak. Referandum sonuçları açıklandığında “Hayır” oyunuzun göğsünüzde gururla taşıdığınız bir demokrasi madalyasına dönüştüğünü göreceksiniz.

Oyunuz Hayırlı olsun.

Kemal Kılıçdaroğlu
CHP Genel Başkanı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin “Neden Hayır?” başlıklı kitapçığını okumak/indirmek için tıklayınız.