6 mayıs 1972’de, 12 mart döneminin faşist cellatları tarafından katledilen üç yiğit, deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan, bugün, tüm yurtta saygıyla anılmaktadır. dönemlerindeki işçi ve demokrasi savaşımının öznel ve nesnel kimi olumsuzluklarına tepki duyarak serüvenciliğe dalan ancak faşizme ve emperyalizme karşı ulusal bağımsızlık, demokratik bir türkiye için ölümü göze alarak yiğitçe direnen deniz, yusuf ve hüseyin için çeşitli kuruluşlar mesajlar yayınlamışlardır.

konuyla ilgili bir yorum yapan ve faşizm güçlerine karşı nefretin bu katliamla daha da bilendiğini kaydeden türkiye komünist partisi’nin sesi radyosu, o zamandan bugüne türkiye işçi sınıfının ve demokrasi savaşımının yeni atılımlarla donandığını, sağ ve sol oportünizme karşı savaşımı birbirine sıkıca bağladığını belirtmiş ve bugün üç yiğidin adına ortaya çıkanların savundukları görüşleri eleştirerek, bireysel ve grupsal terör eylemlerinin işçi ve demokrasi savaşımına verdiği zararı belirtmiştir.

deniz gezmiş, yusuf aslan ve hüseyin inan’ı aramızdan ayrılışlarının 6. yılında saygıyla anan tkp’nin sesi radyosu yorumu, küçük burjuva sınıfsal kökenli devrimci hareketlerin bugünkü yanılgılarını da yer vermiş, silahlı eylemler konusunu marksçı ve leninci açıdan yorumlamış ve demokrasi ve sosyalizm davasının ancak işçi sınıfı yolundan yürümekle başarıya ulaşabileceğini kaydetmiştir.

öte yandan, 6 mayıs’la ilgili ortak bir basın açıklaması yapan devrimci öğrenciler birliği, devrimci liseliler birliği ve dev-gör, deniz’in, yusuf’un ve inan’ın hayatları boyunca emekçilerin yanında olduklarını belirtmişler, çalışkanlıkları ve fedekârlıklarıyla gençliğe örnek olduklarını söylemişlerdir.

3 yurtseverle ilgili bir açıklama yapan igd genel başkanı ahmet muhtar sökücü, “faşist güruh tarafından katledilen bu yiğit insanlar, seçtikleri mücadele biçimi ve hataları ne olursa olsun, onlar, gençliğin yurtseverlik simgesi, emperyalizme ve faşizme karşı sıkılı yumruğu olarak kalacaklardır” demiştir.

egemen güçlerin, emperyalizmin bunalımlarından çıkış yolu olarak işçi sınıfına ve emekçi halkımıza, faşizmi dayattığını kaydeden sökücü, yiğit 3 yurtseverin asılmalarının doğrudan 12 mart faşizmiyle bağlantılı olduğunu söylemiş, işçi sınıfının yeminli düşmanlarının en iğrenç cinayetlerini 6 mayıs günü 3 yurtseveri darağacına göndermekle işlediklerini belirtmiştir. faşizmin 1 günde, 1 gecede gelmediğini de kaydeden igd genel başkanı, demecini şöyle tamamlamıştır:

“biz igd olarak her 6 mayıs’ta olduğu gibi bu yıl da bütün şubelerimizde anma toplantıları ve yığınsal gösteriler ile 12 mart faşizmini bütün kinimizle lanetleyeceğiz. 3 yurtseverin uzlaşmaz mücadelesi yolumuzu aydınlatacak.”

ilerici gençler derneği (igd) ankara yenişehir şubesi başkanı haldun kaçar ise yaptığı açıklamada, bugün işçi sınıfının yolundan yürüyen gençliğin emperyalizme ve faşizme karşı nefretinin ve kararlılığının daha da bilendiğini bildirmiş, “deniz gezmiş, yusuf aslan, hüseyin inan halkımızın ve türkiye ilerici gençliğinin yüreğine korku salmak, faşizme karşı savaşımdan geri bıraktırılmak için asıldılar. ancak kanlı oyunları sökmedi, bozuldu. işçi sınıfımız ve emekçi halkımız gerici faşist güçlere gereken cevabı verdiler” demiştir.

deniz gezmiş ve arkadaşlarının idamlarının 6. yılı dolayısıyla bir forum düzenlemek ve boykot yapmak üzere dersten çıkan 100 kadar suadiye lisesi öğrencisine bazı polisler saldırmış, 6 öğrenciyi copla yaralamıştır. bu arada bir polis komiserinin, polislerin öğrencileri dövmesine engel olmaya çalışan lise müdürü nihat hal’ın şakağına silah dayayarak tehdit ettiği öne sürülmüştür.

(politika, 6.5.1978)

belgeyi turhan feyizoğlu aşağıdaki notla göndermiştir. kendisine teşekkür ederiz.

simurg’un notu:
1) bu belge, sözkonusu dönemle ilgili bir tür değerlendirmeyi içermektedir. 78 kuşağında farklı değerlendirmeler de vardır.
2) yazıda adı geçen örgütlerden devrimci öğrenciler birliği (döb), kurtuluş sosyalist dergi çevresinde örgütlenen sosyalistlerin kurduğu bir dernektir ve deniz gezmiş ve cihan alptekin’in kurup önderlik ettiği devrimci öğrenci birliği (döb) ile ilgisi yoktur.
3) belge, sayın turhan feyizoğlu tarafından aşağıdaki notla ulaştırılmıştır. teşekkür ederiz.

“yorum değil grubun yayımlamadığı belgeyi gönderiyorum.
bir konuyu kendi koşulları içinde değerlendirmek varken 40 yıl sonra yorum yapma yanlışları yapılıyor.
6 mayıs 1978 tarihinde politika gazetesinde yayınlanan yazı: deniz, yusuf ve hüseyin tüm yurtta anılıyor
turhan feyizoğlu