Sabah gazetesi köşe yazarı Engin Ardıç, 3 Ağustos 2010 tarihli “Korkma yavrum, öcü değil, yalnızca sandık… Isırmaz!” başlıklı yazısında ülkemizin emektar komünistlerinden Mehmet Bozışık’a (Boz Mehmet) hakaret etmiş ve yoğun bir tepkiye sebep olmuştu. Tepkiler karşısında Sabah gazetesi yayın yönetmeni Erdal Şafak, 29 Ağustos 2010’da Engin Ardıç “yerine ve de Sabah adına, Boz Mehmet’in tüm yoldaşlarından özür diliyor, Bozışık’ın anısı önünde saygıyla eğiliyorum…” diyerek önemli bir adım atmıştı. 30 Ağustos 2010’da ise Engin Ardıç’tan ilginç bir “özür” geldi.

Düşmanlarımdan ben de özür dilerim

Şu İzmir’de fabrikası olan komünist meselesi… “Boz Mehmet” diye hatırlıyordum, değilmiş. Düzeltir ve özür dilerim.
Ama böyle bir adam var. Olduğundan kesinlikle eminim. Attila İlhan da anlatmıştı. Seksenli yıllarda hakkında yazılar da çıkmıştı. Kaç gündür hafızamı zorluyorum, gerçekte kim olduğunu araştırıyorum, bulup da hatamı düzeltmeme fırsat vermediler.

Zarar yok. Düşmanlarıma kırk yılda bir “Engin Ardıç’ın açığını yakaladık” keyfini tattırmak da benim için bir zevktir. Sosyaldemokrat yöneticiler hukukta “sanığın da savunmasını almak” şeklinde bir uygulama olduğunu hatırlayınca daha da mutlu olacağım.

Kaynak: Sabah, 30 Ağustos 2010