Hale Özgür Kıyıcı

TBMM failli meçhuller konusunda bir araştırma raporu yayınladı Ocak 2010 da. Bu raporu bir üniversitemizde akademisyen olan Prof. Dr. Nihan Altınbaş hazırlamıştı.

Tespitler şöyle idi:

 1. 6-7 Eylül olayları
 2. 1969 da öldürülen ODTÜ öğrencisi Taylan Özgür
 3. Dr. Necdet Güçlü’nün öldürülmesi
 4. 1970’te Kültür Sarayının yakılması
 5. Kızıldere’de 1972 yılında Cihan Alptekin, Mahir Çayan ve arkadaşlarının öldürülmesi
 6. 1 Mayıs 1977 Kanlı Pazar.
 7. Bülent Ecevit’e suikast girişimi
 8. 1977 yılında darbe girişimi
 9. Savcı Doğan Öz’ün öldürülmesi
 10. 16 Mart İstanbul Üniversitesi Katliamı
 11. Mehmet Ali Ağca ‘nın askeri ceza evinden kaçırılması.


Anlaşılacağı gibi, bu araştırma belli bir tarihe kadar gelmiş ve sonrası yok. Ne 12 Eylül’e doğru günde ortalama 20 kişinin öldürüldüğü dönem ne 1990 yıllarda yaşanan sayıları 17.000’lerle ifade edilen faili meçhuller var.

Bu TBMM çalışması, Bülent Arınç beyin evinin etrafında dolaşan ne olduğu belirsiz kişilerin gözaltına alınıp bir yargıcımızın Kozmik Odaya girip araştırma yapmasının hemen akabinde yayınlandı. Ne yazık ki bu çalışma Medyada gerekli ilgiyi görmedi/göremedi.

Sanırım bir ilkti Kozmik Odaya giriş. Uzun bir araştırma yapmıştı yargıç. Kim bilir nelere tanık oldu bu yargıcımız. Ancak hiçbir açıklama yapılamadı ve bu yasal zorunluluk gereği olduğu söylendi. Olayın önemi, ikili iktidarın sivil kanadının ilklerinden biri olmasıydı.

Geriye dönüp baktığımızda, 1972 Kızıldere katliamının kontrgerilla eylemi olduğunu anılarında anlatan 12 Mart’ın Başbakanı Nihat Erim’dir. Ve öldürülmüştür.

İkili iktidar savaşımında “devlet katında” görev yapmış önemli bilgilere sahip olanlar da öldürüldü.

12 Mart’ın 1. Şube Müdürü Ilgız Aykutlu, 12 Mart’ın İstanbul Emniyet Müdür Muavini(Ulaş Bardakçı’nın öldürüldüğü apartmanın sahibi) Mahmut Dikler,12 Mart’ın Ziverbeyişkencehane sorumlusu Tümgeneral Memduh Ünlütürk, 9 Mart darbe girişimcilerinin kendinden saydığı, Kontrgerilla gerçeğini kamuoyu ile paylaşmayı düşünen Donanma komutanı Oramiral Kemal Kayacan*, Kanlı 1 Mayıs’ta MİT’in başında olan Orgeneral Namık Kemal Ersun, 30 Mart Kızıldere Katliamının mimarı Mehmet Eymür’ün amiri Hiram Abas, 12 Eylül Batman Sıkıyönetim Komutanı Temel Cingöz (Hizbullah’ı Batman’da örgütleyen ve koruculuk adı altında ellerine silah verilen aşiretleri zengin eden kişi), Güneydoğu asayiş komutanı İsmail Selen ve diğerleri… Derin devletin derinliğinde paylaşılamayan iktidar…

TBMM Özel Harp, Kontr-gerilla, Seferberlik Tetkik Kurulu ve faili meçhuller araştırmasının anlatacağı çok şey var.

Siyasi ittifaklar ve rant kavgası/paylaşımı bu düzenden menfaattar olanları parçaladı. Öyle bir ortam oluştu ki çözülmeler başladı. Şimdi yapılması gereken bu süreci ilerletmek… Ve bir zamanlar “İzin derdi, sınır derdi” yok diyen pervasızların itiraflarına olanak sağlayacak ortamı yaratmak. Bu derin yapıyı geç kalmadan anlamaya çalışmak.

Eğer eski muktedirlerin, hedef şaşırtmadan, vicdanlarının sesini dinleyerek, geçmişleri ile yüzleşmeye yürekleri yeterse, bu ortam oluşturulabilirsek, tünelin ucundaki özgürlük hava deliğini hep beraber görebileceğiz.

TBMM in yayınladığı Özel Harp-Kontrgerilla- Seferberlik tetkik kurulunun karıştığı olaylar, her nedense 2010’da yayınlandığı halde faili belli cinayetlerle öldürülen rütbeli sınıfları kapsamamıştır. 12 Eylül, 90-91-93-96 yıllarının derin yapılanmasını acaba bilerek mi yok saydılar. Yoksa kendini iktidar zannedenlerin içinde bu dönemlere hizmet etmişler mi var? Bu isimlerin deşifre olmasından mı çekiniyorlar? 2011 seçim öncesi kendi içlerindeki uzantıları da temizler iseler, işte o zaman iktidar olup muktedir olabilirler. Biraz cesaret… Sözcülüğü bu türlere bırakmakta ısrar etmeyin. 12 Eylül ve devamında Valilik, Bakanlık yaparak bu yapıya katkıda bulunanlara hesap sormadan, varolan yetkilerini kullanamayan bu bakanları hala o koltukta tutarak devletin eşit vatandaşı olmak için çırpınan bizim gibileri inandıramazlar. Hep beraber yaşayarak göreceğiz. Pir Sultan’ın dediği gibi: “Bu bir rıza lokmasıdır/yiyemezsin demedim mi?”

Süleyman Demirel ile başlayan bu süreçte, o döneme ait tüm yetkililere dokunmamak için sarf edilen çabayı bu millet yakinen biliyor. Bu karanlık sürece dokunmadığınız için, iktidarda muktedir olamıyorsunuz. Artık dokunma zamanı gelmeli. Siz iktidar olanlar bu süreci başlatın artık.

* TBMM Araştırma Merkezi Bir “Kontrgerilla” Raporu Hazırladı

* TBMM Araştırma Merkezi :: Seferberlik Tetkik Kurulu, Özel Harp Dairesi ve Özel Kuvvetler Komutanlığı