Ümit Özgerçin

Aşağıdaki yazım Obama’nın Osama’yı öldürme emrini verdiği tarihten bir hafta önce yazılmıştır…

Obama’nın düdüklü treniyle, önce hayal kırıklığı, sonra da zorlu günlere doğru…

ABD’nin % 54 çoğunluk ile seçtiği ilk siyah başkanı Obama, siyahları kölelikten kurtaran Abraham Lincoln’ın rotasını takip ederek düdüklü trenle Washington’a geldi ve tarih yazdı. Ve maalesef 100 günlük vazifeden sonra sadece tarih yazmakla kaldı.

Böylece, benim de CHP Fatih ilçe üyeliğiyle başlayan ve Amerika’da, önce Türk ve sonra ABD siyasetine yoğun ilgim Obama’nın etkisiz ilk 100 gününden sonra sona erdi.

Neden ilk 100 gün diyeceksiniz. Amerika’da Cumhurbaşkanı seçilenlerin ilk 100 günü onların nasıl bir başkan olacaklarının göstergesidir. Bu, bir gelenek olarak her başkanın gidişatını ve geleceğini ölçen bir göstergeçtir.

2004 senesi Demokrat parti kongresinde olağanüstü bir konuşma yapan Obama, geleceğin başkan adayı olabileceğini ispatlamış ve sonraki konuşmalarında ve müzakerelerde, zeki, akıllı, aydın ve dinamik biri olarak Mrs. Clinton’u bir bez parçası yaparak Demokrat parti adaylığını kazanmış ve cumhuriyetçilerin adayı Mc Cain’i de ezip geçerek cumhurbaşkanı seçilmiştir.

İlk 100 günde tecrübesizliğinden dolayı cumhuriyetçilerin kuklası olmaktan ileri gidememiştir. Cumhuriyetçiler, Health Care Reform olan ilk testinde Obama’ya muhalefet partisi olarak zorluk çıkarmış ve değişiklikler talep ederek, earmarklar koydurtarak Health Care Reform paketini yeni bir şekle sokmuşlardır. Hata üstüne hata yapan Obama, seçim öncesi verdiği vaatlere de uymayarak ( askerlerin %60’ının 2009 ağustosunda Irak’tan geri getirilmesi) kendisinin beğenilme yüzdesini de % 40’lara düşürmüştür.

Bu durumdan istifade eden cumhuriyetçiler, WABC radyosunda Rush Limbaugh, Sean Hannity, Carl Levin ve Fox TV’de Sean Hannity TV programıyla yaptıkları başarılı ataklar sonucu 2010 ara seçimlerinde senatoda sayılarını 41 den 47 ye, millet meclisinde 241 den 258 e yükselterek çoğunluğu ele almışlar ve çoğunluk sözcüsü Pelosi yerine Cumhuriyetçi John Boehner’i koymuşlardır.

Obama, Bush’tan idareyi ele aldığında batmaya başlayan bankaları kurtarmak için 800 milyar dolarlık bir devlet borcu vererek ekonomiyi sitimüle etmek istemiş fakat bankalar bu iyiliğe karşı, VP’lerine milyon dolarlık bonuslar vererek bildiklerini okumuşlardır.

NY ta Broadway üzerinde durup 14 üncü caddeyi önünüze alıp sola doğru bir binanın duvarına bakarsanız bir sayaç göreceksiniz. Bu sayaç ABD’nin bütçe açığını gösterir. Dolar hanesi warp hızıyla dönen bu sayaçta bin, on bin, yüz bin haneleri de hızına devam etmektedir. Şu anda bu sayaç 14.5 trilyon doları göstermektedir.

Aynı zamanda işsizlik oranı da %9.4’tür. Bana göre şu anda “American dream” “American survival” olarak değişti.

Halk şu anda 2 veya 3 işte çalışarak, kira, elektrik, TV, cep tel, yemek gibi gerekli masraflardan ileri gidememektedir.

Bir limuzinci olarak, bu sene Noel zamanı NY sokaklarındaki trafiğin hiç te yoğun olmadığını gördüm. Aynı zamanda restaurant önlerinde sigara içen aşçılar da dikkatimi çekti. Bu durum, restoranların boş olduğunu gösterdiği gibi, hiç de iyi bir manzara değildi.

Gazetelerde 5 veya 6 sayfa olan isçi aranıyor ilanları da 1 ile 2 sayfaya düşmüştü. Obama’nın Libya’yı, tanesi 1.5 milyon dolar olan Tomahawk füzeleriyle bombalama kararı da adeta Bush politikasının el değiştirdiğini gösteriyor. Bütün bunlar Obama politikalarının çalışmadığını göstermektedir. Ben de birçok ABD vatandaşı gibi ABD’yi daha zorlu günlerin beklediğini ve hep rahata alışmış halkın cumhuriyetçileri yeniden başa getireceklerini tahmin ediyorum.

Türkiye’de bulunduğum şu son iki haftadan sonra, good bye American dream, good bye ABD ve good bye Obama, diyorum.