Ümit Özgerçin
1 Kasım 2011 Salı, 16:09

İki gün önce 7 Milyarıncı çocuğun Jamaika adasının Kingston şehrinde doğduğunu okudum. Anne ve babayı kutlayıp bebeğe de yarattığımız “harika dünya”mıza hoş geldin derken, 7 milyar nüfusa erişmenin olumsuz yönlerine de bakıyorum.

“Harika dünya” sözünü alaylı bir şekilde kullanarak aslında bazı bölgelerde diğerlerine nazaran çok berbat bir dünya yarattığımızı ima etmek istedim. Elimizde en ileri teknolojik aletler ve savaş makineleri var ve daha da iyileri gelmek üzere ama biz bunları insanlığın kötülüğüne kullanmak üzereyiz. Seçtiğimiz yolda gitmeye devam edersek, insan nüfusunu yok edip, bugünkü tanımıyla bildiğimiz dünyayı da mahvedip yıkacağız.

Bir yandan, ABD, Japonya, Kore, Çin, Almanya, İngiltere ve benzeri endüstri liderlerinin devleri dünyanın iyiliği için katkıda bulunarak doğayı koruyup nükleer silahların yığınını durdurmaya çalışırken aynı zamanda kendi uygulamaya koydukları kanunları bütün dünya önünde düzenle olarak ihlal etmektedirler.

Kendi kendimize soralım; ikinci bir Hiroşima, Vietnam veya Irak’tan ABD’yi kim engelleyebilir. Veya Japonya’yı ikinci Pearl Harbor’dan, bir başka Hitlerli Almanya’yı Avrupa’ya tekrar yürümekten kim alıkoyabilir?

7 Milyarıncı çocuğun dünyaya gelmesiyle birlikte, dünyayı doyuracak kaynaklar üzerine düşünmeye ve o kaynakları bulmaya şimdiden başlamalıyız, zira 22 inci asırda 10 Milyara ulaşacağız.

İnanıyorum ki, Tanrının yarattığı ve bize armağan ettiği tabii kaynakları şimdiki gibi kullanıp boşa harcayarak tüketirsek, çok kısa bir zamanda bitireceğiz.

Aynı zamanda inanıyorum ki, 21 inci yüzyılın ikinci yarısından önce, besin, su ve diğer tabii kaynaklar gibi insanın fiziksel ve ruhi alanda doğru büyümesi için gerekli besinler için başlaması muhtemel savaşlardan önce akıllarımızı hakiki barışı arayıp bulmaya adamamız gerekmektedir.

Son düşüncem şudur ki, başlangıçta ve insan beyninde yaratılan ilk kelime olan “sevgi”den sonra yaratılan her kelime “sevgi” kelimesinden yaratılmıştır.

Küllendirdiğimiz “sevgi” kelimesini birbirimize şimdi olduğundan daha fazla kullanırsak ve birbirimizi şimdi olduğundan daha fazla seversek, 7 Milyarıncı çocuk ve ondan sonra gelecek nesille daha iyi bir dünya yaratmış olacağız.

Böylece, cep telefonlarınıza, kişisel bilgisayarlarınıza, dizüstünüze, iPad ve netbooklarınıza gidip eşinize, oğlunuza, kızınıza, arkadaşınız ve komşunuza, köpeğinize ve tanıdığınız herhangi bir kişiye “seni seviyorum” deyiniz.

Ve bu düşünceyle, hepinize, “sizi seviyorum” diyorum.

For English go to 2nd page…