İ-DDKO Bildirisi, 09 Eylül 1969

Türkiye Halkına,

Tunceli’de Halk Oyuncularının sahneye koyduğu “Pir Sultan Abdal” oyununun halk tarafından seyredilmesi haklı bir gerekçe gösterilmeden yasaklandı. Sözde demokrasi taraftarları fakat halk ve kültür düşmanı bir vali ve emniyet müdürü halkın oyunu seyretme arzusunu çağdışı bir tutumla, silah sıkarak önleyeceği gafletine düştüler.

Halktan hiç kimse oyunun oynatılmasına karşı çıkmamıştır. Bu oyun Ankara’da ve başka vilayetlerde defalarca oynandı. Herhangi bir yasaklama kararı olmadı. Ama Tunceli’de, Elazığ’da yasaklanması kanunların Doğu’da farklı olarak uygulandığının bariz delilidir.

Bir oyunu yasaklama kararı münhasıran yargı organlarına aittir. Elazığ ve Tunceli valisi yetkilerini aşarak görevlerini kötüye kullanmışlardır. Mesele kültürün halka gitmesi meselesidir. İdare, gerekçesi olmayan havadan sebeplerle anayasanın fikir ve özgürlük anlayışını açıkça çiğnemekle halk ve kültür düşmanı olduğunun açık bir örneğini vermiştir.

Halk, yasalara dayanarak hakkını kullanırken kurşunlanmıştır. Bunun üzerine meşru müdafaasını yapanlar suçlu olarak tutuklanıyor.

Terör havası arkasında bırakılmış, ezilmiş, her şeyden mahrum bırakılmış, üvey evlat muamelesi gören Doğu halkının bir parçası olan Tunceli halkına karşı iktidarın emniyet kuvvetleri göz kırpmadan caniyane hareketlere girişmişlerdir. İnsanca yaşamak özlemini duyan halk, Tunceli’de kurşunlara hedef olmuş, iki kişi ölmüş, yedi kişi kurşunla ağır yaralı, yüzlerce kişi nezarete alınmıştır.

Bu davranışlar, buradaki halkın ayrı bir etnik özelliğe sahip olmasından ileri geliyor. Halkın bu masumane ve haklı isteğine kusarcasına mermi yağdırmakla, gelmiş geçmiş hükümetlerle birlikte bu hükümetin de bölgecilik ve bölücülük suçunu bizzat işlediği apaçık ortadadır. Bu davranışları üzerine Elazığ ve Tunceli valisini halk ve kültür düşmanı ilân ediyoruz.

Türkiye halkı bu farklı ve keyfî davranışlara ses çıkarmazsa güvenliğimizi tehlikede sayacağımızdan, farklı muamele görenlerin evlâtları olarak üniversiteleri bırakıp mağaradaki kardeşlerimizin yanına koşacağız.

Öleceksek orada ölelim.

Doğulu parlamenterler gerçek halk temsilcileri olmadıkları için susuyorlar. Susmalarına devam etmeleri, tekrar seçilip halk düşmanı bu güçlerle birlikte sömürüye devam etmeleri gerçeğini ortaya koyar.

İstanbul Devrimci Doğu Kültür Ocağı

Kaynak: Ant, 09 Eylül 1969

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.