Taylan Özgür Olayı

can ataklı

taylan özgür, 68 kuşağının en önemli öğrenci liderlerindendi. deniz gezmiş, sinan cemgil, yusuf aslan, hüseyin inan, atilla sarp gibi öğrenci liderleriyle birlikte hemen her eylemin içindeydi.

taylan özgür 23 eylül 1969’da beyazıt meydanı’nda öldürüldü. bu 68’li yıllarda resmi kişiler tarafından gerçekleştirdiği belirtilen ilk öldürme olayıydı.

şimdi tanık olduğum olaya geçeyim.

annem babamla birlikte beyazıt tarafından kapalıçarşı’ya gidecektik. o gün meydan çok kalabalıktı. çünkü birkaç gün önce, milli türk talebe birliği’nde yaptığı bomba elinde patlayan mustafa bilgi adlı sağcı öğrencinin cenazesi vardı. bu nedenle beyazıt meydanı (o günkü adı hürriyet meydanı’ydı) çarşaflı, türbanlı kadınlar ve sakallı cüppeli erkeklerle doluydu.

biz o zaman marmara sineması olan binanın girişinde durup uzaktaki kalabalığa bakıyorduk. tam o sırada önümüzde, otobüs durağında, siyah renkli bir otomobil durdu. içinden iki üç kişi fırladı, 1.5 metre kadar önümüzde yürüyen iki kişinin üzerine çullandılar. bunlardan biri zorla otomobile bindirildi. ama bu kişi otomobilin diğer kapısından çıktı. arkasından biri ceketinin yakasını tuttu. ceket ve gömlek yırtılarak gencin üzerinden sıyrıldı. gencin üzerinde sadece kırmızı bir atlet kaldı.

mto04.jpgçarşıkapı yönüne doğru koşmaya başlayan genç, yolu ayıran demir bariyerin üzerinden tam atlayacakken, yine 2 metre kadar önümüzde duran, gri takım elbiseli biri, elinde rulo olarak tuttuğu gazeteyi kenara bıraktı, içinden çıkan silahı kaçan kişiye doğru yöneltti, nişan aldı. mantar tabancası patlar gibi bir ses çıktı. kaçan genç yere yığıldı, birileri koşup onu aldılar ve bir jipe bindirip götürdüler.

akşam üzeri saat 17.00’de radyo haberlerini dinliyorduk. spiker “bugün beyazıt meydanı’nda çıkan silahlı çatışmada taylan özgür adlı odtü öğrencisi vurularak öldü. kurşunun karaciğerine saplandığı bildirilen taylan özgür’ün üzerinden iki tabanca çıktı” deyince donup kaldık.

çünkü öldürülen taylan özgür’ün üzerinde silah yoktu, çatışma çıkmamıştı, sadece tek el ateş edilmişti.

bu olay ilk kez bir öğrenci liderinin, sokak ortasında, üstelik resmen öldürülmesi türkiye’nin yakın geleceğini etkileyecek baskı, tehdit döneminin habercisiydi.

sabah 17 ocak 1999

One thought on “Taylan Özgür Olayı”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.